Milliárdot meghaladó vagyoni hátrányt okozott a bűnszervezet

2024. 08. 30., 23:30

A Komárom-Esztergom Vármegyei Főügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó üzletszerűen, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás bűntette és más bűncselekmény miatt vádat emelt tizennyolc elkövetővel szemben.

A vádirat szerint a bűnszervezetet irányító férfi – aki egy Esztergomhoz közeli településen lévő székhelyű gazdasági társaságot vezetett – társaival 2018–2020. években fiktív áruértékesítési és számlázási láncolatot alakított ki és működtetett. Ennek során ez a Kft. kéthetente–havonta parfümöt vásárolt belföldi gazdasági társaságoktól, majd a termékeket egy szlovák gazdasági társaság részére értékesítette. A szlovák gazdasági társaság egy belföldi cégekből álló értékesítési láncon keresztül a parfümöt eladta a Kft-nek, amely korábban a belföldi értékesítési lánc elején szerepelt. Ezen folyamat látszólagos alapot teremtett a cég számára a termékbeszerzés utáni levonható áfa feltüntetésére, és a fizetendő áfa minimalizálására – foglalja össze a „tényállást” a Komárom-Esztergom Vármegyei Főügyészség közleménye.

A főügyészség tizennyolc személlyel, köztük a bűnszervezet hat tagjával, valamint további cégvezetőkkel szemben nyújtott be vádiratot a Tatabányai Törvényszékre. Az ügyészség a bűnszervezet tagjaival szemben végrehajtandó szabadságvesztés, közügyektől eltiltás és két vádlott esetében még pénzbüntetés kiszabását is indítványozta. A többi elkövetővel szemben kilenc esetben végrehajtandó szabadságvesztések, egy esetben közérdekű munka büntetés és két esetben pénzbüntetés kiszabására tett indítványt.

A főügyészség a bűnszervezet egy tagjával és további négy elkövetővel egyezséget kötött. A vádiratban összesen közel 1 millió 200 ezer forint mértékű vagyonelkobzást is indítványozott a főügyészség a vádlottakkal szemben, és 122 millió forintot meghaladó vagyonelkobzást azzal a gazdasági társasággal szemben, amely a bűncselekmény folytán ezen összeggel gazdagodott.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS