Hitelkamat-változások szeptember elején

2024. 09. 03., 11:02

Szeptember elején csak néhány bank változtatott – csekély mértékben – a hitelfeltételeken. A Raiffeisen emelte a lakáshitelkamatait, az OTP és az Erste pedig csökkentett a személyi kölcsönöknél – derül ki a Bank360.hu összegzéséből.

Szeptemberben is folytatódott a lakáshitelek kamatainak több hónapja tartó emelkedése. A 7,3 százalékos önkéntes kamatplafon június végi megszűnését követően sorozatban drágítják a jelzálogkölcsöneiket a bankok. Azóta csak egyszer fordult elő kamatcsökkentés, de az OTP akkor is a korábbi nagyobb emeléséből faragott le valamennyit. A sort most a THM-jeit eddig jellemzően 7 százalék alatt tartó Raiffeisen folytatta 0,1–0,3 százalékos emeléssel. A Bank360.hu lakáshitel kalkulátora szerint ugyan találni még akár jóval 7 százalék alatti ajánlatokat is, de már egyértelműen a 7–7,3 vagy afölötti THM a jellemző, és a következő hónapokban ebben egyelőre nem is számíthatnak nagyobb mozgásokra az ügyfelek.

A lakáshiteligénylők kamatkilátásait nem javította, hogy a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa a múlt héten nem folytatta a jegybanki alapkamat csökkentését, így az 6,75 százalék maradt. Egyelőre nincs, ami kamatcsökkentésre ösztökélni a bankokat, ráadásul a lakáshitelek ilyen kamatokkal is szépen fogynak.

A jelenlegi kamatszint ugyan még messze van a néhány évvel ezelőtti 4–5 százalékos jelzálogkölcsönökétől, azoknak azonban már így is jó lehetőség a lakáshitel kiváltásra, akik 10 százalék körüli kamattal vettek fel kölcsönt az elmúlt években. Ők egy ilyen lépéssel a havi törlesztőrészletben tízezreket, a teljes visszafizetendő összegben pedig milliókat spórolhatnak – hívják fel a figyelmet a Bank360.hu szakértői.

Kamatváltozások szeptember elején

A Raiffeisen Bank a 10 éves kamatperiódussal felvehető jelzáloghitelek kamatát emelte meg szeptembertől. A módosítás mértéke 0,10, illetve 0,30 százalékpont, attól függően, hogy mekkora az igazolt nettó jövedelme az igénylőnek. A standard kamat 0,30 százalékponttal lett magasabb, számlanyitás és jövedelemérkeztetés vállalása esetén legalább a minimálbérnek megfelelő összeg igazolása esetén 0,10 százalékponttal drágult a kölcsön. Az ügyleti kamat így 6,59 és 7,24 százalék között alakul a lakáshiteleknél.

Az OTP Bank szeptembertől a fogyasztóbarát személyi kölcsön kamatát csökkentette: 2-3,1 millió forint közötti hiteligénylés esetén, 0,17 százalékponttal. Az éves ügyleti kamat így ebben a sávban 16,40 százalékról 16,23 százalékra mérséklődött. 

Az Erste Bank szintén szeptembertől módosította a fogyasztóbarát személyi kölcsön feltételeit. Az alábbi változásokat hajtotta végre. 200–250 ezer forint közötti igazolt jövedelem esetén, 48–60 hónapos futamidőt választva 0,38 százalékponttal csökkent a kamat, 16,23 százalékról 15,85-re. Ugyanekkora jövedelem igazolásával, 66-84 hónapos futamidőt választva 16,40 százalékról 16,23-ra csökkent az éves kamat. 250 ezer forintos jövedelemtől, 48–60 hónapos futamidővel, 1,5–3 millió forint közötti hitelösszeg igénylése esetén 0,38 százalékpont a csökkenés mértéke, az ügyleti kamat így 15,85 százalékra módosul.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-10-15 23:15:00
Összesen 2,8 milliárd forintnyi vissza nem térítendő forrásra pályázhat október 15-étől országszerte 2800 vidéki, egész évben nyitva tartó büfé. Az üzletenként egymillió forintos támogatást konyhatechnológiai és a mindennapi működéshez szükséges kisebb eszközök, készletek beszerzésére fordíthatják, de felhasználhatják energiahatékony és gazdaságos üzemelést támogató fejlesztésekre, vagy nagyobb beruházásokhoz is. Pályázni november 30-ig lehet – hívja fel a figyelmet a Magyar Turisztikai Ügynökség.
2024-10-15 09:15:00
Az előző hónaphoz képest 2,1 százalékkal csökkent, az egy évvel korábbitól pedig (a nyers adatok szerint) 6,0 százalékkal elmaradt az építőipari termelés volumene 2024. augusztusban – tájékoztatott a statisztikai hivatal.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS