Mennyit keres Ausztriában az „átlag munkavállaló”?

Mennyit keres Ausztriában az „átlag munkavállaló”?
2024. 09. 16., 18:46

17,49 euró volt az osztrák versenyszférában a medián bruttó órabér 2022-ben – tájékoztatott az osztrák statisztikai hivatal, ez a 2022. december 31-i 400 forintos euróárfolyammal számolva 7000 forintnak felel meg. A „villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás” ágazatban dolgozók kerestek a legjobban, ahol 27,12 euró volt a medián órabér.

A felmérést az osztrák statisztikai hivatal négyévente végzi el a versenyszférában működő, legalább tíz alkalmazottat foglalkoztató vállalatok körében. A mintegy 2,8 millió munkavállalót reprezentáló minta több mint 200 000 munkavállalóról tartalmaz információkat, amelyeket mintegy 11 000 vállalattól gyűjtöttek össze. A felmérésben közölt adat minden esetben a (túlórák nélkül számolt) bruttó órabérek medián értéke. A medián az az érték, amelynél a munkavállalók 50 százaléka többet, 50 százaléka pedig kevesebbet keres – emlékeztet az osztrák statisztikai hivatal közleménye.

A gazdasági ágazatok közül a legmagasabb medián bruttó órabéreket a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás (27,12 euró), az információ és kommunikáció (24,63 euró), valamint a pénzügyi, biztosítási tevékenység (24,42 euró) területén regisztrálták. A legalacsonyabb, 11,16 eurós medián bruttó órabérrel a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén dolgozóknak kellett beérniük (borravaló nélkül). A legnagyobb nemzetgazdasági ágazatban, a feldolgozóiparban 19,77 euró, a második legnagyobb ágazatban, a kereskedelemben 15,30 euró volt a medián bruttó órabér 2022-ben.

Foglalkozási csoportok szerint (ahogy az várható) a vezetők/menedzserek órabére volt a legmagasabb (34,64 euró). A tudományos pozíciókban 24,39 euró volt a medián bruttó órabér, a technikusok 20,82 eurót, az irodai alkalmazottak 17,21 eurót kerestek. Az értékesítési területen dolgozók medián órabére 13,16 euró, a betanított munkásoké 12,30 euró volt.

A nők bruttó órabére minden vizsgált ágazatban és foglalkozási csoportban alacsonyabb volt, mint a férfiaké. A nők medián bruttó órabére 2022-ben 15,73 euró volt, 15,8 százalékkal alacsonyabb, mint a férfiak 18,69 eurós keresete. A különbség 2006-ban még jóval nagyobb, 22,7 százalék volt – árnyalják a képet az osztrák statisztikusok.

Az alacsony keresetűek aránya ugyanakkor 2006-hoz képest nem változott, 2022-ben is 14,1 százalék volt. Alacsony keresetű munkavállalónak számít az, akinek a fizetése kisebb a mediánbér kétharmadánál, a 2022-es küszöbérték így (bruttó) 11,66 eurós órabér volt. Ebben az évben a nők 20,6 százaléka, míg a férfiak 9,4 százaléka számított alacsony keresetű munkavállalónak. (Az alacsony kereset felső határa heti 40 órás munkaidővel számolva körülbelül 2018 eurós bruttó havi keresetnek felel meg, ami Ausztriában évi 14 alkalommal jár a munkavállalóknak.)

A magasabb iskolai végzettség Ausztriában is pozitív hatással van a keresetekre. A (kötelező) általános iskolai végzettséggel rendelkezők medián bruttó órabére 2022-ben 13,15 euró volt, míg a szakmunkás végzettségű munkavállalók 17,08 eurót, a felsőfokú végzettségűek pedig 24,17 eurót kerestek óránként.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-10-15 23:15:00
Összesen 2,8 milliárd forintnyi vissza nem térítendő forrásra pályázhat október 15-étől országszerte 2800 vidéki, egész évben nyitva tartó büfé. Az üzletenként egymillió forintos támogatást konyhatechnológiai és a mindennapi működéshez szükséges kisebb eszközök, készletek beszerzésére fordíthatják, de felhasználhatják energiahatékony és gazdaságos üzemelést támogató fejlesztésekre, vagy nagyobb beruházásokhoz is. Pályázni november 30-ig lehet – hívja fel a figyelmet a Magyar Turisztikai Ügynökség.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS