Mennyit keres Ausztriában az „átlag munkavállaló”?

Mennyit keres Ausztriában az „átlag munkavállaló”?
2024. 09. 16., 18:46

17,49 euró volt az osztrák versenyszférában a medián bruttó órabér 2022-ben – tájékoztatott az osztrák statisztikai hivatal, ez a 2022. december 31-i 400 forintos euróárfolyammal számolva 7000 forintnak felel meg. A „villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás” ágazatban dolgozók kerestek a legjobban, ahol 27,12 euró volt a medián órabér.

A felmérést az osztrák statisztikai hivatal négyévente végzi el a versenyszférában működő, legalább tíz alkalmazottat foglalkoztató vállalatok körében. A mintegy 2,8 millió munkavállalót reprezentáló minta több mint 200 000 munkavállalóról tartalmaz információkat, amelyeket mintegy 11 000 vállalattól gyűjtöttek össze. A felmérésben közölt adat minden esetben a (túlórák nélkül számolt) bruttó órabérek medián értéke. A medián az az érték, amelynél a munkavállalók 50 százaléka többet, 50 százaléka pedig kevesebbet keres – emlékeztet az osztrák statisztikai hivatal közleménye.

A gazdasági ágazatok közül a legmagasabb medián bruttó órabéreket a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás (27,12 euró), az információ és kommunikáció (24,63 euró), valamint a pénzügyi, biztosítási tevékenység (24,42 euró) területén regisztrálták. A legalacsonyabb, 11,16 eurós medián bruttó órabérrel a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén dolgozóknak kellett beérniük (borravaló nélkül). A legnagyobb nemzetgazdasági ágazatban, a feldolgozóiparban 19,77 euró, a második legnagyobb ágazatban, a kereskedelemben 15,30 euró volt a medián bruttó órabér 2022-ben.

Foglalkozási csoportok szerint (ahogy az várható) a vezetők/menedzserek órabére volt a legmagasabb (34,64 euró). A tudományos pozíciókban 24,39 euró volt a medián bruttó órabér, a technikusok 20,82 eurót, az irodai alkalmazottak 17,21 eurót kerestek. Az értékesítési területen dolgozók medián órabére 13,16 euró, a betanított munkásoké 12,30 euró volt.

A nők bruttó órabére minden vizsgált ágazatban és foglalkozási csoportban alacsonyabb volt, mint a férfiaké. A nők medián bruttó órabére 2022-ben 15,73 euró volt, 15,8 százalékkal alacsonyabb, mint a férfiak 18,69 eurós keresete. A különbség 2006-ban még jóval nagyobb, 22,7 százalék volt – árnyalják a képet az osztrák statisztikusok.

Az alacsony keresetűek aránya ugyanakkor 2006-hoz képest nem változott, 2022-ben is 14,1 százalék volt. Alacsony keresetű munkavállalónak számít az, akinek a fizetése kisebb a mediánbér kétharmadánál, a 2022-es küszöbérték így (bruttó) 11,66 eurós órabér volt. Ebben az évben a nők 20,6 százaléka, míg a férfiak 9,4 százaléka számított alacsony keresetű munkavállalónak. (Az alacsony kereset felső határa heti 40 órás munkaidővel számolva körülbelül 2018 eurós bruttó havi keresetnek felel meg, ami Ausztriában évi 14 alkalommal jár a munkavállalóknak.)

A magasabb iskolai végzettség Ausztriában is pozitív hatással van a keresetekre. A (kötelező) általános iskolai végzettséggel rendelkezők medián bruttó órabére 2022-ben 13,15 euró volt, míg a szakmunkás végzettségű munkavállalók 17,08 eurót, a felsőfokú végzettségűek pedig 24,17 eurót kerestek óránként.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 17., 15:10
Bár még közel félmillió társas vállalkozás működik Magyarországon, a májusi adatok szerint folytatódik a cégstruktúra átrendeződése. A mikrovállalkozások tűnnek el legnagyobb számban, miközben a nagyobb cégek pozíciója – ha lassan is – erősödik.
2025-06-17 18:05:00
A munkáltatók szívesen alkalmaznak teljesítménybért olyan munkakörök esetén, ahol a munkavállaló tevékenysége jól mérhető. A teljesítménybér egyben a munkavállaló eredményes munkavégzését ösztönző eszközként is funkcionálhat. Dr. Szabó Gergely ügyvéd összefoglalója.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Érdekes ingatlanpiaci helyzetet teremt a helyi önazonosság védelméről szóló törvény, amely júliustól már hatályba is lép. Sokan gondolják, hogy önmagában a létezése befolyásolhatja az árakat, de ez szinte kizárólag az önkormányzatokon múlik. Bár Szegő Péterrel még a parlamenti szavazás előtt beszélgettünk a témáról, a Duna House PR és elemzési szakértőjeként átfogó képet tudott adni róla, hogy mi történik lokálisan és országosan a jogszabály bevezetése után.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS