Kész a zéró emissziós cement: évi 4 gigatonnával csökkentheti a karbonkibocsátást

Kész a zéró emissziós cement: évi 4 gigatonnával csökkentheti a karbonkibocsátást
Gábor János  |  2024. 08. 09., 14:10

A talán legnagyobb szén-dioxid-termelő cementgyártás méregfogát húzhatta ki az MIT vállalata, ami óriás áttörés, a közismerten nagy légszennyező építőipar ismeretében.

Mint ismert, az építőipar egyik legnagyobb kihívása a cementgyártás karbonlábnyomának csökkentése. A hagyományos cement előállítása rendkívül energiaigényes folyamat, amelyhez több mint 1450 Celsius-fokos hőmérséklet szükséges. Ez a folyamat óriási mennyiségű szén-dioxidot bocsát ki a légkörbe, durván hozzájárulva a globális felmelegedéshez. Ha minden jól megy, és a most bejelentett megoldás elterjed a globális piacon, akkor az amerikai MIT egyetem spin-off vállalkozása, a Sublime Systems elmondhatja magáról, hogy megoldotta az egyik legsúlyosabb emissziós kérdést.

Római rafinéria, modern technológiával

A Sublime Systems kutatói rájöttek, hogy az ókori rómaiak sok-sok évszázaddal ezelőtt feltalálták a tartós cement titkát, amihez még véletlenül sem kellett szélsőségesen magas hőmérsékleteket. „A rómaiak nem használtak extrém nagy hőt, mégis rendkívül kemény és tartós cementet készítettek. Most pedig, egy 2000 éves innováció révén elértük, hogy a modern cement elvárásainak megfelelő terméket állítsunk elő”erősítette meg Leah Ellis, a Sublime Systems társalapító-vezérigazgatója.

A vállalat új technológiája az elektrokémiára épül: alacsony hőmérsékleten, elektromosság felhasználásával helyettesíti a hagyományos cementégetési folyamatot.

Ez azért kiemelten fontos, mert önmagában a cementgyártás az emberi tevékenységből származó globális szén-dioxid-kibocsátás mintegy hét százalékáért felelős. A hagyományos Portland cement hatalmas karbonlábnyoma elsősorban a mészkőből származik (ennek ugye közel 50 százaléka szén-dioxid). A mészkő mésszé átalakítása során felszabaduló szén-dioxid jelentős mértékben hozzájárul az összes emisszióhoz.

Forgalomba kerül a fenntartható cement

A Sublime rendszere kizárja a mészkő és a magas hőmérséklet használatát a cementgyártás folyamataiból – ezek helyett bőségesen rendelkezésre álló kalcium-szilikát kőzeteket formál át cement alkotóelemekké, hihetetlen módon szobahőmérsékleten. „A cement lehetővé tette a ma ismert civilizáció fejlődését, de most újra kell gondolnunk, mert évente körülbelül négy gigatonnányi kibocsátást generál, és ez a szám 2050-re hat gigatonnára nőhet. Amit mi csinálunk, az egy technikailag megvalósítható módja annak, hogy az emisszióját a lehető leghamarabb lecsökkentsük” – fejtette ki Yet-Ming Chiang, az MIT-ről indult startup alapítója.

A Sublime Systems már elérte első mérföldkövet azzal, hogy a fenntartható cementjét sikeresen felhasználták Boston legnagyobb nettó zéró kibocsátású kereskedelmi épületének kivitelezése során: a Seaport negyedben található ingatlanba három tonna Sublime cementet építettek be.

A vállalat jelenleg egy nagyszabású gyártóegység építésén dolgozik a massachusettsi Holyoke-ban, ahol évente 30.000 tonna cementet szeretnének előállítani. Az üzem várhatóan 2026-ban kezdi meg működését. „A Holyoke-i gyár egy olyan modul lesz, ami megismételhető, így általa elérhetjük az évi egymillió tonnás gyártási kapacitást is. Ez már lehetővé tenné, hogy minimalizáljuk a felskálázás kockázatait, és a világ különböző részein egyszerre telepíthessük a technológiát” – mondta Ellis.

Miközben világszerte egyre nagyobb hangsúlyt kap a környezetbarát építőanyagok fejlesztése, a Sublime Systems innovációja új távlatokat nyit és egyenesen a zéró kibocsátást közelítő építőipar felé mutat. Az immáron kész és piacképes, fenntartható cement óriási áttörés, nemcsak a klímaváltozás elleni harcban, hanem a globális építőiparban is, hiszen sok mindent új, hatékonyabb, zöldebb útra terelhet a szegmensben.

Főoldali kép: MIT

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-09-11 21:11:00
Kilencedik alkalommal adták át a K&H családi vállalatok kiválósági díjat azoknak a családi tulajdonú magyar cégeknek, amelyek példamutató eredményeket értek el a hosszú távú stratégia, a generációváltás, a környezeti fenntarthatóság vagy az innováció területén.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS