Tetőkre épülhet a jövő energiája – Egy ország negyedét elláthatják árammal

Tetőkre épülhet a jövő energiája – Egy ország negyedét elláthatják árammal
Gábor János  |  2024. 08. 22., 14:22

Az ipari létesítmények és áruházak, más nagy kiterjedésű épületek teteje javarészt kihasználatlanul áll, holott egy friss tanulmány szerint egy adott ország energiaigényének 25 százalékát is kielégíthetnék.

Tiszta, megújuló villamosenergiával láthatná el egy egész nemzet negyedét az, ha a területén lévő nagy infrastruktúrák tetejét megfelelő mennyiségű napelemmel szerelnék fel - állítja egy frissen megjelent tanulmány, ausztrál példát hozva. A kutatók azzal a merész javaslattal álltak elő, hogy az üresen álló tetők alkalmasak lennének napenergia és akkumulátoros tárolórendszerek telepítésére, ami hozzájárulhatna Ausztrália energiafüggetlenségéhez és klímavédelmi céljai eléréséhez. Ha a terv sikerrel jár,

az ipari és kereskedelmi épületek tetőin elhelyezett napelemek akár az ország energiaszükségletének 25 százalékát is fedezhetik.

A napenergia hasznosítása a háztartásoknál már bevált módszer Ausztráliában: a lakóingatlanokra szerelt napelemek révén a lakosság jelentős része már ma is hozzájárul az ország energiatermeléséhez, de a kutatók szerint eljött az ideje, hogy a kereskedelmi és ipari létesítmények is aktívabban beszálljanak az energiaátmenetbe.

Az ipari tetők kihasználatlan potenciálja

Az ausztrál Victoria Egyetem kutatói szerint az országban elegendő kihasználatlan ipari és kereskedelmi tetőtér áll rendelkezésre ahhoz, hogy az éves áramfogyasztás 25 százalékát napelemes rendszerekből nyerjék. Ez ötvenszerese annak az energiának, amit jelenleg a gáztüzelésű erőművek állítanak elő. Az elképzelés egy olyan megoldás felé mutat, ami nem csupán a zéró kibocsátású energiaforrások elterjedését segítené, hanem a szociális és környezeti költségeket is minimalizálná. Ezek a költségek a szélerőművek és napelemparkok esetében gyakran jelentős ellenállást váltanak ki a helyi közösségekből, leginkább a szükséges hálózatbővítések miatt.

Ausztrália a világon az élen jár az egy főre jutó napenergia-termelésben, de ennek döntő többsége a lakóházak tetőin elhelyezett napelemekből származik. A kutatók rámutatnak, hogy amíg az országban négyszer annyi napelem található lakóépületeken, mint kereskedelmi létesítményeken, addig Európában ennek pont az ellenkezője figyelhető meg. Az Európai Unió új napenergia-stratégiája is azt célozza, hogy a következő négy évben megduplázzák a kereskedelmi épületek tetején elhelyezett napelemek számát.

Olcsó, megbízható, tiszta energia – kevés kockázattal

Az új javaslat egy jelentős, új energiaforrást kínál, ami nemcsak olcsó és megbízható, de tiszta is, és alacsony kockázatú. A kutatók szerint az ipari és kereskedelmi épületek tetején telepített napelemek 70 százalékkal több villamos energiát termelnek, mint a vízerőművek vagy a nagy naperőművek. A „Business Power” névre keresztelt koncepció nemcsak az energiatermelést, hanem a helyszíni akkumulátoros tárolást is ösztönözné:

a cellákban összegyűjtött villamosenergiát az energiaigény csúcsidőszakaiban értékesíthetnék a hálózaton.

Az elemzés szerint ez a megközelítés hatékonyabb lehet a jelenlegi kibocsátáscsökkentő rendszernél, aminek a fokozatos kivezetése már el is kezdődött. A Business Power mindemellett garanciát is jelentene az energiaárak stabilitására, és arra ösztönözné a vállalatokat, hogy saját maguk termeljék és tárolják a villamos energiát.

Nagy léptékű napelemes rendszerek és akkumulátorok

A kutatók hangsúlyozzák, hogy a Business Power megvalósítása során ösztönözni kell olyan nagyméretű akkumulátoros napelemes rendszerek fejlesztését is, amelyek képesek a hálózaton kívüli, úgynevezett „behind-the-meter” kereskedelemre. Ez azt jelenti, hogy a napelemes rendszerek az épület energiaszükségletének kielégítése után a fennmaradó energiát közvetlenül a hálózatba táplálnák, és ezzel részt vennének a nagykereskedelmi energiapiac forgalmában is.

A kutatók becslése szerint, ha megfelelően fejlesztik ezt az erőforrást, akkor az évente elfogyasztott villamos energia legalább egynegyedét biztosíthatná, és ennek nagy része akkor is rendelkezésre állna, amikor a nap nem süt. A javasolt rendszer azzal is számol, hogy a hálózatba táplált áram ára meghatározott napszakokban változna, ezáltal ösztönözve a napelemes rendszerek hatékonyabb kihasználását. A nap közepén például, amikor a napenergia-termelés csúcson van, az áramot akkumulátorokban tárolnák, majd az esti csúcsidőszakban értékesítenék a hálózaton.

Az ipari és kereskedelmi tetőkön telepített napelemes rendszerek nemcsak új energiatermelési kapacitásokat hoznának létre, hanem hozzájárulnának Ausztrália klímavédelmi céljainak eléréséhez is, miközben csökkentenék a hálózati veszteségeket és stabilizálnák az energiaellátást. Ez a megoldás a jövő energiája lehet: minimalizálja a környezeti terhelést és gazdaságilag is fenntartható alternatívát kínál.

Főoldali kép: Victoria Egyetem

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 01. 17., 10:10
A január 15-én lezárult Napenergia Plusz Program december–januári „véghajrájában” közel 750 támogatási kérelem érkezett be, az egy éves benyújtási időszak alatt pedig összesen több mint 23 ezer pályázó igényelt összesen 96,4 milliárd forint állami hozzájárulást modern napelemes rendszerek telepítéséhez – tájékoztatott az Energiaügyi Minisztérium.
2025-01-17 15:44:35
A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.
Az amerikai vállalat éppen Budapesten nyitott irodát, hogy a magyar fővárosból kiindulva Európában és Ázsiában is terjessze a forradalmi alumínium-újrahasznosító technológiáját. Az Austin AI Europe a kontinens klímacéljai felé lökdösi mindazokat a gyártókat, akik nem csak a szén-dioxid-kibocsátást, hanem a költségeket is visszafognák – közvetlenül hulladékból származó, azonnal feldolgozható alumínium újrahasznosításával. A részben vagy egészben a timföldgyártást is kiváltó megoldást a cég hazai munkatársai, Demmer Dóra és Cholnoky Miklós mutatták be a BizniszPlusznak. Ismerje meg közelebbről a fenntartható alumíniumgyártás úttörő rendszerét, amely Magyarországról folytatja útját a világhír felé!
2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.

  Rovathírek: GUSTO

A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS