Tetőkre épülhet a jövő energiája – Egy ország negyedét elláthatják árammal

Tetőkre épülhet a jövő energiája – Egy ország negyedét elláthatják árammal
Gábor János  |  2024. 08. 22., 14:22

Az ipari létesítmények és áruházak, más nagy kiterjedésű épületek teteje javarészt kihasználatlanul áll, holott egy friss tanulmány szerint egy adott ország energiaigényének 25 százalékát is kielégíthetnék.

Tiszta, megújuló villamosenergiával láthatná el egy egész nemzet negyedét az, ha a területén lévő nagy infrastruktúrák tetejét megfelelő mennyiségű napelemmel szerelnék fel - állítja egy frissen megjelent tanulmány, ausztrál példát hozva. A kutatók azzal a merész javaslattal álltak elő, hogy az üresen álló tetők alkalmasak lennének napenergia és akkumulátoros tárolórendszerek telepítésére, ami hozzájárulhatna Ausztrália energiafüggetlenségéhez és klímavédelmi céljai eléréséhez. Ha a terv sikerrel jár,

az ipari és kereskedelmi épületek tetőin elhelyezett napelemek akár az ország energiaszükségletének 25 százalékát is fedezhetik.

A napenergia hasznosítása a háztartásoknál már bevált módszer Ausztráliában: a lakóingatlanokra szerelt napelemek révén a lakosság jelentős része már ma is hozzájárul az ország energiatermeléséhez, de a kutatók szerint eljött az ideje, hogy a kereskedelmi és ipari létesítmények is aktívabban beszálljanak az energiaátmenetbe.

Az ipari tetők kihasználatlan potenciálja

Az ausztrál Victoria Egyetem kutatói szerint az országban elegendő kihasználatlan ipari és kereskedelmi tetőtér áll rendelkezésre ahhoz, hogy az éves áramfogyasztás 25 százalékát napelemes rendszerekből nyerjék. Ez ötvenszerese annak az energiának, amit jelenleg a gáztüzelésű erőművek állítanak elő. Az elképzelés egy olyan megoldás felé mutat, ami nem csupán a zéró kibocsátású energiaforrások elterjedését segítené, hanem a szociális és környezeti költségeket is minimalizálná. Ezek a költségek a szélerőművek és napelemparkok esetében gyakran jelentős ellenállást váltanak ki a helyi közösségekből, leginkább a szükséges hálózatbővítések miatt.

Ausztrália a világon az élen jár az egy főre jutó napenergia-termelésben, de ennek döntő többsége a lakóházak tetőin elhelyezett napelemekből származik. A kutatók rámutatnak, hogy amíg az országban négyszer annyi napelem található lakóépületeken, mint kereskedelmi létesítményeken, addig Európában ennek pont az ellenkezője figyelhető meg. Az Európai Unió új napenergia-stratégiája is azt célozza, hogy a következő négy évben megduplázzák a kereskedelmi épületek tetején elhelyezett napelemek számát.

Olcsó, megbízható, tiszta energia – kevés kockázattal

Az új javaslat egy jelentős, új energiaforrást kínál, ami nemcsak olcsó és megbízható, de tiszta is, és alacsony kockázatú. A kutatók szerint az ipari és kereskedelmi épületek tetején telepített napelemek 70 százalékkal több villamos energiát termelnek, mint a vízerőművek vagy a nagy naperőművek. A „Business Power” névre keresztelt koncepció nemcsak az energiatermelést, hanem a helyszíni akkumulátoros tárolást is ösztönözné:

a cellákban összegyűjtött villamosenergiát az energiaigény csúcsidőszakaiban értékesíthetnék a hálózaton.

Az elemzés szerint ez a megközelítés hatékonyabb lehet a jelenlegi kibocsátáscsökkentő rendszernél, aminek a fokozatos kivezetése már el is kezdődött. A Business Power mindemellett garanciát is jelentene az energiaárak stabilitására, és arra ösztönözné a vállalatokat, hogy saját maguk termeljék és tárolják a villamos energiát.

Nagy léptékű napelemes rendszerek és akkumulátorok

A kutatók hangsúlyozzák, hogy a Business Power megvalósítása során ösztönözni kell olyan nagyméretű akkumulátoros napelemes rendszerek fejlesztését is, amelyek képesek a hálózaton kívüli, úgynevezett „behind-the-meter” kereskedelemre. Ez azt jelenti, hogy a napelemes rendszerek az épület energiaszükségletének kielégítése után a fennmaradó energiát közvetlenül a hálózatba táplálnák, és ezzel részt vennének a nagykereskedelmi energiapiac forgalmában is.

A kutatók becslése szerint, ha megfelelően fejlesztik ezt az erőforrást, akkor az évente elfogyasztott villamos energia legalább egynegyedét biztosíthatná, és ennek nagy része akkor is rendelkezésre állna, amikor a nap nem süt. A javasolt rendszer azzal is számol, hogy a hálózatba táplált áram ára meghatározott napszakokban változna, ezáltal ösztönözve a napelemes rendszerek hatékonyabb kihasználását. A nap közepén például, amikor a napenergia-termelés csúcson van, az áramot akkumulátorokban tárolnák, majd az esti csúcsidőszakban értékesítenék a hálózaton.

Az ipari és kereskedelmi tetőkön telepített napelemes rendszerek nemcsak új energiatermelési kapacitásokat hoznának létre, hanem hozzájárulnának Ausztrália klímavédelmi céljainak eléréséhez is, miközben csökkentenék a hálózati veszteségeket és stabilizálnák az energiaellátást. Ez a megoldás a jövő energiája lehet: minimalizálja a környezeti terhelést és gazdaságilag is fenntartható alternatívát kínál.

Főoldali kép: Victoria Egyetem

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 13., 20:13
Megszűnik a munkáltatók általános kötelezettsége, hogy a munkavállalókat munkaköri alkalmassági vizsgálatra küldjék, kivéve a jogszabályban előírt munkakörök esetében. Ezáltal ugyan csökkennek a felek adminisztrációs terhei, azonban a munkáltatók továbbra is felelősek a biztonságos munkavégzési körülmények biztosításáért – hívják fel a figyelmet a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda ügyvédei.
2024. 09. 12., 11:12
Az előző évi, rekordmértékű, 21 százalékos emelkedést követően 2023-ban a lakásépítési költségek „mindössze” 14 százalékkal emelkedtek éves összevetésben – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
2024-09-13 18:13:00
A hazai partnerek mellett a térség autógyárait is kiszolgáló központtá bővül a fémfelület-kezelő technológiával foglalkozó Aalberts Surface Technologies Kft. tatabányai telephelye egy körülbelül 22 millió euró értékű beruházás eredményeként.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.