Tetőkre épülhet a jövő energiája – Egy ország negyedét elláthatják árammal

Tetőkre épülhet a jövő energiája – Egy ország negyedét elláthatják árammal
Gábor János  |  2024. 08. 22., 14:22

Az ipari létesítmények és áruházak, más nagy kiterjedésű épületek teteje javarészt kihasználatlanul áll, holott egy friss tanulmány szerint egy adott ország energiaigényének 25 százalékát is kielégíthetnék.

Tiszta, megújuló villamosenergiával láthatná el egy egész nemzet negyedét az, ha a területén lévő nagy infrastruktúrák tetejét megfelelő mennyiségű napelemmel szerelnék fel - állítja egy frissen megjelent tanulmány, ausztrál példát hozva. A kutatók azzal a merész javaslattal álltak elő, hogy az üresen álló tetők alkalmasak lennének napenergia és akkumulátoros tárolórendszerek telepítésére, ami hozzájárulhatna Ausztrália energiafüggetlenségéhez és klímavédelmi céljai eléréséhez. Ha a terv sikerrel jár,

az ipari és kereskedelmi épületek tetőin elhelyezett napelemek akár az ország energiaszükségletének 25 százalékát is fedezhetik.

A napenergia hasznosítása a háztartásoknál már bevált módszer Ausztráliában: a lakóingatlanokra szerelt napelemek révén a lakosság jelentős része már ma is hozzájárul az ország energiatermeléséhez, de a kutatók szerint eljött az ideje, hogy a kereskedelmi és ipari létesítmények is aktívabban beszálljanak az energiaátmenetbe.

Az ipari tetők kihasználatlan potenciálja

Az ausztrál Victoria Egyetem kutatói szerint az országban elegendő kihasználatlan ipari és kereskedelmi tetőtér áll rendelkezésre ahhoz, hogy az éves áramfogyasztás 25 százalékát napelemes rendszerekből nyerjék. Ez ötvenszerese annak az energiának, amit jelenleg a gáztüzelésű erőművek állítanak elő. Az elképzelés egy olyan megoldás felé mutat, ami nem csupán a zéró kibocsátású energiaforrások elterjedését segítené, hanem a szociális és környezeti költségeket is minimalizálná. Ezek a költségek a szélerőművek és napelemparkok esetében gyakran jelentős ellenállást váltanak ki a helyi közösségekből, leginkább a szükséges hálózatbővítések miatt.

Ausztrália a világon az élen jár az egy főre jutó napenergia-termelésben, de ennek döntő többsége a lakóházak tetőin elhelyezett napelemekből származik. A kutatók rámutatnak, hogy amíg az országban négyszer annyi napelem található lakóépületeken, mint kereskedelmi létesítményeken, addig Európában ennek pont az ellenkezője figyelhető meg. Az Európai Unió új napenergia-stratégiája is azt célozza, hogy a következő négy évben megduplázzák a kereskedelmi épületek tetején elhelyezett napelemek számát.

Olcsó, megbízható, tiszta energia – kevés kockázattal

Az új javaslat egy jelentős, új energiaforrást kínál, ami nemcsak olcsó és megbízható, de tiszta is, és alacsony kockázatú. A kutatók szerint az ipari és kereskedelmi épületek tetején telepített napelemek 70 százalékkal több villamos energiát termelnek, mint a vízerőművek vagy a nagy naperőművek. A „Business Power” névre keresztelt koncepció nemcsak az energiatermelést, hanem a helyszíni akkumulátoros tárolást is ösztönözné:

a cellákban összegyűjtött villamosenergiát az energiaigény csúcsidőszakaiban értékesíthetnék a hálózaton.

Az elemzés szerint ez a megközelítés hatékonyabb lehet a jelenlegi kibocsátáscsökkentő rendszernél, aminek a fokozatos kivezetése már el is kezdődött. A Business Power mindemellett garanciát is jelentene az energiaárak stabilitására, és arra ösztönözné a vállalatokat, hogy saját maguk termeljék és tárolják a villamos energiát.

Nagy léptékű napelemes rendszerek és akkumulátorok

A kutatók hangsúlyozzák, hogy a Business Power megvalósítása során ösztönözni kell olyan nagyméretű akkumulátoros napelemes rendszerek fejlesztését is, amelyek képesek a hálózaton kívüli, úgynevezett „behind-the-meter” kereskedelemre. Ez azt jelenti, hogy a napelemes rendszerek az épület energiaszükségletének kielégítése után a fennmaradó energiát közvetlenül a hálózatba táplálnák, és ezzel részt vennének a nagykereskedelmi energiapiac forgalmában is.

A kutatók becslése szerint, ha megfelelően fejlesztik ezt az erőforrást, akkor az évente elfogyasztott villamos energia legalább egynegyedét biztosíthatná, és ennek nagy része akkor is rendelkezésre állna, amikor a nap nem süt. A javasolt rendszer azzal is számol, hogy a hálózatba táplált áram ára meghatározott napszakokban változna, ezáltal ösztönözve a napelemes rendszerek hatékonyabb kihasználását. A nap közepén például, amikor a napenergia-termelés csúcson van, az áramot akkumulátorokban tárolnák, majd az esti csúcsidőszakban értékesítenék a hálózaton.

Az ipari és kereskedelmi tetőkön telepített napelemes rendszerek nemcsak új energiatermelési kapacitásokat hoznának létre, hanem hozzájárulnának Ausztrália klímavédelmi céljainak eléréséhez is, miközben csökkentenék a hálózati veszteségeket és stabilizálnák az energiaellátást. Ez a megoldás a jövő energiája lehet: minimalizálja a környezeti terhelést és gazdaságilag is fenntartható alternatívát kínál.

Főoldali kép: Victoria Egyetem

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.
2024-12-11 21:11:00
Kiemelkedő vándorlási többlet és tranzakciószám jellemzi a közép-magyarországi régiót, amely az ingatlanpiac motorjaként egyben az ország legdrágább térsége is – derül ki az Otthon Centrum harmadik negyedévre vonatkozó elemzéséből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS