Fúziós fordulat: így építi Kína a mesterséges napot

Fúziós fordulat: így építi Kína a mesterséges napot
2023. 09. 20., 13:20

Hamarabb elkészül Kína kísérleti fúziós létesítménye, mint Magyarországon a Paks II. Fenntarthatóan persze rögtön nem tud majd termelni, de végleges állapotában nagyságrendekkel hatékonyabb és nagyobb energiaforrás lesz.

Már nem álom a fúziós energia, ami egy-két generációval ezelőtt annyira elérhetetlen technológiának tűnt, hogy csak a Star Trekben tűrtük meg, jópofa elméletként. Az Enterprise hajtóműve a sci-fiben tiszta és korlátlan energiaforrás volt - vagyis olyasmi, amit képtelenség megvalósítani földi körülmények között. Nos, nagyot fordult a világ: Kína egy ideje nagy erőkkel fordul a magfúzió felé, és szinte biztosra vehető, hogy hamarosan működő energiaforrássá fejleszti.

A maghasadásra alapozó fissziós erőművekhez (mint a Paks I-II.) képest a magfúzió nem az atomok szétválasztása, hanem az egyesítése révén nyer - sokkal több - energiát. A fúzióval létrejövő nehezebb atommag előállítása ahhoz hasonló energiatermelő folyamat művi létrehozását jelenti, ami a világegyetem csillagainak belsejében zajlik. Éppen ezért nevezik - túlzás nélkül - mesterséges napnak.

Itt tart Kína és a fúziós energia

A várhatóan irdatlan energiatömeg hasznosítása érdekében Kína az Anhuj tartománybeli Hefeiben jelenleg is építi a CRAFT (Comprehensive Research Facility for Fusion Technology) nevű tudományos létesítményt. Az ország hivatalos hírügynöksége, a Hszinhua szerint ez a műhely a fúziós energiatermelésben használt alapvető technológiák inkubálására fog szolgálni, és 2025-re kész is.

A CRAFT az ország legnagyobb nukleáris fúziós kutatási létesítménye, amit egy mitológiai óriás után „Kuafu” névre kereszteltek. Kuafu a szájhagyomány szerint megpróbálta megragadni a Napot, de a művelet közben meghalt. Szóval ízlés kérdése, hogy mennyire jó ómen éppen róla elnevezni a kutatóegységet.

A Hszinhua CRAFT-ról közzétett képein egy fánkalakú vákuumkamra látható. Ebben zajlanak majd a fúziós tesztek, de valószínűleg szerepet fog kapni a munkában a szintén Hefeiben épített másik fúziós labor, amit eredetileg egy Franciaországban épülő, még nagyobb reaktor tesztelésére használnak. Az EAST nevű tokamak (tórusz alakú, elektromágneses plazmatároló) belsejében egy mágneses fúziós reaktor üzemel. Ezzel a Newsweek híre szerint kb. 70 millió Celsius-fokos plazmát hoztak létre, és tartottak fenn 1056 másodpercig, még 2021 utolsó napjaiban. Összehasonlításképpen: a Nap középpontjának becsült hőmérséklete 15 millió Celsius-fok.

Mivel a magfúzió a Napunk fizikáját utánozza le, hatalmas mennyiségű villamosenergiával kecsegtet, és miközben biztonságosabb folyamattal lehet vele termelni, mint a fissziós erőművekben alkalmazott maghasadással, még radioaktív hulladékot sem halmoz fel. Ha mindez nem lenne elég: jelenlegi ismereteink szerint egy liter tengervízben lévő deutérium fúziós feldolgozásával ugyanannyi energiát lehet előállítani, amennyihez ma 300 liter benzin elégetése szükséges.

A létesítmény tudósai és munkatársai megkezdték a projektek kidolgozását és a berendezések tesztelését. Hu Jiansheng, a helyi Plazmafizikai Intézet igazgatóhelyettese a Global Timesnak korábban azt állította, hogy Kína körülbelül 30-50 éven belül elérheti a fúziós energia alkalmazását. Azóta eltelt másfél év, és még híre-hamva se volt a CRAFT-nak, szóval ma már jó eséllyel közelebbi dátumot mondana.

Gábor János

Főoldali kép: Zhou Mu - Hszinhua

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS