Forradalmi mikroreaktor-technológia készült, ami szén-dioxidból állít elő metanolt, megújuló energia felhasználásával. Az ígéretes projekt neve PRIME-Fuel, és még csak változtatni sem kellene miatta a meglévő közlekedési infrastruktúrán.
A Houstoni Egyetem PRIME-Fuel projektjének célja, hogy moduláris mikroreaktorokkal alakítsák metanollá a szén-dioxidot, nap- és szélenergia felhasználásával. Ez az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériumának ARPA-E programjától 3,6 millió dolláros támogatásban részesült fejlesztés a GREENWELLS program része, ami összesen 41 millió dolláros keretből finanszíroz fosszilis helyett megújuló alapú folyékony üzemanyagokat előállító kutatásokat. Ezek az üzemanyagok nemcsak tisztább alternatívát jelentenek, hanem meglévő infrastruktúrákkal, például a hétköznapi közlekedéssel is kompatibilisek.
Bár a metanol helytelen felhasználás esetén káros lehet, a fenntartható előállítása jelentős előnyökkel jár. Sokoldalú energiahordozóként és nagy energiasűrűségű folyékony üzemanyagként szolgálhat, ami számos alkalmazásban helyettesítheti a fosszilis tüzelőanyagokat.
Jennifer M. Granholm, az Egyesült Államok energiaügyi minisztere szerint a projekt nemcsak a megújuló energia hasznosítását segíti, hanem hozzájárul az ország tiszta energiára való átállásához is. A metanol – amelyet vegyipari alapanyagként szintén használnak – kulcsfontosságú lehet a fenntartható energiagazdaságban. A PRIME-Fuel célja, hogy ezt a nagy energiasűrűségű üzemanyagot tiszta és olcsó formában állítsák elő, különösen olyan helyeken, ahol a megújuló energia kihasználatlan – például a fejlődő országokban. A technológia egyik újdonsága, hogy a mikroreaktor akár ötszázalékos energiaellátottság mellett is képes metanolt előállítani, így optimalizálja az energiafelhasználást.
„Ez az eljárás olcsó, decentralizált metanolgyártást tesz lehetővé, alacsony kibocsátással jár és hozzájárul a klímaváltozás elleni küzdelemhez” – mondta Praveen Bollini, a Houston Egyetem vegyészmérnöki docense.
A projekt célja egy mikroreaktor prototípus létrehozása, ami napi 30 MJe energiának megfelelő mennyiségű metanolt képes előállítani. Ha ezt az eljárást ipari méretűre bővítik – például egy 100 MW-os üzem kapacitásáig –, akkor akár napi 225 tonna metanolt is elő lehet vele állítani, miközben az üvegházhatású gázok kibocsátása több mint 88 százalékkal csökkenhet.
Rahul Pandey, a projekt vezető kutatója szerint a technológia nemcsak metanolgyártásra alkalmas, hanem számos más energiaforrás és vegyület előállítására is használható. A projekt csapata már most együttműködik vegyipari és megújuló energiaipari partnerekkel, hogy a prototípus után kereskedelmi forgalomba is hozhassák a technológiát – a tervek szerint öt éven belül.
A PRIME-Fuel technológia forradalmasíthatja a megújuló energia hasznosítását, miközben olcsó és fenntartható üzemanyagot biztosít a világ számára. A projekt nemcsak a klímaváltozás elleni harcot segíti, hanem értékes erőforrást nyújt a vegyipartól a közlekedésig számos iparágnak – magyarázza az egyetem közleménye.
Címlapkép: Houstoni Egyetem
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.