Biztonságosabb repülés, jegesedés nélküli áramhálózat: újra feltalálták a jégmentesítés folyamatát

Biztonságosabb repülés, jegesedés nélküli áramhálózat: újra feltalálták a jégmentesítés folyamatát
Gábor János  |  2024. 10. 31., 13:31

A technológia dollármilliárdokban mérhető energia, karbantartási és költségmegtakarítást jelenthet a jövőben. Az új jégmentesítés titka egy levélformájú felület, ami akár egy hétig kitart.

A természetes fagyás, bár egyszerű problémának tűnik, komoly gondokat okozhat, úgy az utazás, mint a mindennapok során. A repülőgépszárnyakon kialakuló jegesedés például veszélyezteti a repülés biztonságát, de ugyanez a jelenség csökkenti az energiahatékonyságot hűtőszekrényekben, okoz károkat villanyvezetékekben vagy akadályozza a járművek szenzorait. Mindez a múlté lehet, köszönhetően a Northwestern Egyetem új fejlesztésének.

Az intézmény mérnökei olyan felületet hoztak létre, ami akár egy hétig is akadályozhatja a fagy kialakulását, és ezzel az eredménnyel éppen ezerszer hatékonyabb, mint a piacon elérhető jelenlegi megoldások bármelyike.

Az újfajta felületképző anyagot levél formájú textúrával és 600 mikron vastagságú grafén-oxid réteggel látták el. Ez a természet által ihletett kialakítás nemcsak fagyálló, de ellenáll a repedéseknek, karcolásoknak és szennyeződéseknek is – állítják közleményükben a tudósok.

A jegesedés óriási károkat és életveszélyt okozhat

„A nem kívánt fagylerakódás számos ipari, lakossági és kormányzati területen okoz gondot. A 2021-es texasi áramválság során például a fagyos körülmények 195 milliárd dolláros anyagi kárral jártak. Elengedhetetlenek tehát az olyan tartós, extrém körülmények között is működőképes jégmentesítő megoldások, amelyek hosszú időre biztosítanak védelmet” – vezette le Kyoo-Chul Kenneth Park, a tanulmány vezető szerzője.

A kutató csapata korábbi eredmények alapján jött rá, hogy a levelek természetes textúrái akár 80 százalékkal csökkenthetik a fagy kialakulását. A levelek domború részein több, míg homorú erein kevesebb fagy alakul ki. Parkék rájöttek, hogy a levél felületének nem az anyaga, hanem a geometriája játszik kulcsszerepet a fagyképződés szabályozásában. A domborulatok csúcsain több víz csapódik ki, a völgyes részekből viszont elpárolog, ezzel megakadályozva a fagy kialakulását. Ebből az elméleti alapból kiindulva jutottak el a grafén-oxid rétegig, amelynek hozzáadása a sík felületek völgyes részein százszázalékos fagymentesítést eredményezett.

A grafén-oxid hatékonysága

Az új felület apró, egymástól öt milliméter távolságra elhelyezkedő kidomborodásokkal rendelkezik, és ezeket 600 mikron vastagságú grafén-oxid réteggel borították be. „Ez a bevonat magához vonzza a vízpárát, és megakadályozza annak megfagyását” – magyarázta Park. A hibrid makrotextúrájúgrafén-oxid felület hosszú ideig, magas telítettség mellett is fagymentes maradt és kiemelkedően teljesített a meglévő jégmentesítő technológiákkal szemben: 160 órán át tartó, százszázalékos fagyállóságot ért el.

A fejlesztés jelentős potenciált kínál a repülőgépek, hűtőszekrények és számos más terület számára, ahol a fagy komoly problémát okoz. „Az új jégmentesítő technikák fejlesztése kulcsfontosságú a költséges mechanikai hibák, energiahatékonysági problémák és biztonsági kockázatok megelőzése érdekében” – fűzte hozzá Park.

Címlapkép: wirestock

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS