Januártól drágul a készpénzfelvétel és az átutalás

2024. 11. 04., 09:04

Megkezdődött a díjemelés a pénzintézeteknél, a tranzakciós illetékek jelentős növekedését januártól a lakossági ügyfelek is „érezni fogják”. A legnagyobb hazai bank már beépítette a változást a januártól érvényes bankszámladíjakba – derül ki a Bank360.hu összefoglalójából.

A tranzakciós illetékek augusztus elsejei emelése és a devizás ügyletekre kivetett kiegészítő tranzakciós illeték október bevezetése miatt a kormány december 31-ig díjstopot vezetetett be a lakossági bankszámláknál, így a pénzintézetek nem tudták áthárítani az ügyfelek a növekvő költségeiket. A bankoknak a bankszámladíjaik változását több hónappal előre be kell jelentenie, és mivel eddig a kormány nem adta jelét, hogy a díjstopot januártól meghosszabbítaná, megkezdődött a díjemelések közzététele. Elsőként az OTP Bank tette közzé, hogyan változnak a lakossági bankszámlái díjai és költségei 2025. január 1-től. 

A különböző pénzügyi műveletekre bevezetett, és már korábban is megnövelt tranzakciós illetékeket a kormány július 8-i bejelentése nyomán augusztustól 50 százalékkal megemelte. Az átutalásoknál ennek mértéke 0,3 százalékról 0,45-re nőtt (a maximális összege tranzakciónként az addigi 10 ezer helyett 20 ezer forint lett), a készpénzfelvétel illetéke 0,6 százalékról 0,9-re emelkedett (itt nincs felső határ). Az illetékmentes határ a tranzakciónként 20 ezer forintról 50 ezer forintra emelkedett. A pénznemváltást is tartalmazó ügyleteknél októbertől bevezettek egy 0,45 százalékos kiegészítő tranzakciós illetéket is, amit a normál illetéken felül kell megfizetni, ugyancsak 20 ezerre emelt felső határral. Ezt az új illetéket az ügyfelek saját számlái közötti tranzakciókra is meg kell fizetni. 

A bankok az általuk fizetendő tranzakciós illetékeket a vállalkozások esetében már eddig is át tudták hárítani, hiszen ezekre a számlákra nem vonatkozik a díjstop, a lakossági bankszámláknál azonban csak januártól nyílik erre lehetőség. A legtöbb lakossági ügyfelet kiszolgáló OTP Bank most közzétett, januártól hatályos díjemeléseiben átvezette a tranzakciós illetékek növekedését: az átulásoknál 0,15 százalékkal növelte a díjakat, bankon kívüli számlákra 0,5 százalékra, bankon belüli idegen számlára 0,45 százalékra, 25 ezer forintos maximum díjjal.

A készpénzfelvételnél is megjelenik az illeték emelése. Az OTP ATM-es tranzakciók esetében 159 forint + 1,49 százalék helyett 159 forint + 1,79 százalék lesz a díjtétel, idegen ATM-eknél pedig 1581 forint + 0,6 százalék helyett 1581 forint + 0,9 százalék. A külföldi pénzfelvétel is megdrágul, jellemzően a tranzakciós díjak emelkedésének mértékével. 

A díjemelésekben az egyes bankszámlacsomagok között vannak különbségek, ezért az ügyfeleknek érdemes megnézni a rájuk vonatkozó változásokat a bank honlapján megjelent közzétételekben.

Jellemzően az OTP szokta a legkorábban nyilvánosságra hozni a bankszámlás díjváltozásait. A Bank360.hu szakértői szerint most is arra lehet számítani, hogy a következő napokban, hetekben sorra közzéteszi majd a díjemeléseit a többi bankok is, várhatóan ugyancsak beépítve az áraiba a tranzakciós illetékek emelkedését. Az MNB számításai szerint a tranzakciós illetékek emelése 2024-ben 0,1, 2025-ben pedig 0,2–0,3 százalékkal növeli meg az inflációt.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.
Bár a magyarok európai összehasonlításban is tudatosan kötnek lakásbiztosítást, akadnak fontos apróságok a szerződésekben, amelyeket kifelejtenek. A kisebb, de baj esetén drága hibákra a hazai árvizek során keletkezett károk még jobban ráirányították a figyelmet. Árvízre továbbra sem, vagy csak szigorú kikötések mentén lehet biztosítást találni, viszont más természeti katasztrófák kapcsán nagyot menthet egy jó szerződés – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor ebben az epizódban tisztázza a természeti katasztrófákból eredő károk közötti fontos különbségeket és elmondja, mit nem kellene kifelejteni a szerződésekből, hogy nagyobb biztonságban tudjuk ingó és ingatlan vagyonunkat.
Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS