3D nyomtatás segítségével a páciens véréből készülhet gyógyulást gyorsító implantátum

3D nyomtatás segítségével a páciens véréből készülhet gyógyulást gyorsító implantátum
Gábor János  |  2024. 11. 18., 12:18

Biomérnökök forradalmi újítása révén lehet 3D nyomtatás segítségével létrehozni olyan regeneratív véralapú anyagokat, amelyek az emberi test természetes gyógyulási folyamatait utánozzák, sőt, fel is gyorsítják azokat.

A Nottinghami Egyetem kutatásának eredményeit az Advanced Materials tudományos folyóiratban publikálták. A szakértők „biokooperatív” anyagként jellemezik az új megoldást, ami egyesíti a páciens saját vérét és a peptidek által alkotott – a gyógyulási folyamatok biológiai irányításáért felelő – amfifileket (PAs). A két összetevő együttesen utánozza a természetes regeneratív vérömleny (RH) működését, vagyis azt a komplex sejtes és molekuláris struktúrát, amit a szervezet a sérülések gyógyítására hozza létre.

A fejlesztés egyik különlegessége, hogy a vér és az amfifilek kombinációja megőrzi a természetes RH kulcsfontosságú funkcióit, például a vérlemezkék viselkedését, a növekedési faktorok termelését, illetve a gyógyulásban részt vevő sejtek toborzását. Az anyagokat manipulálni, összeszerelni és 3D nyomtatni is lehet, miközben fenntartják ezeket a funkciókat.

A módszert alkalmazva a kutatóknak sikerült csontokat regenerálni, kísérleti állatok saját véréből származó anyagok felhasználásával.

„A tudósok évek óta próbálják szintetikus módszerekkel újrateremteni a természetes regenerációs környezetet, de ez rendkívül nehéz feladat, mivel a folyamat maga nagyon összetett – magyarázta Alvaro Mata professzor, a kutatás vezetője. Mi most egy teljesen új irányt választottunk: nem az a célunk, hogy lemásoljuk a biológiát, hanem az, hogy együttműködjünk vele. Ez a biokooperatív megközelítés lehetőséget ad arra, hogy olyan regeneratív anyagokat fejlesszünk, amelyek a természetes gyógyulási folyamatokat használják fel. Egyszerűbben fogalmazva: az evolúció során kialakult regenerációs mechanizmusokat alkalmazzuk ‘építési folyamatként’ az anyagfejlesztésben.”

A vérből készült implantátumok jövője

A kutatók szerint a módszerük túllép az élőlények biológiai folyamatainak utánzásán: a céljuk a természetes gyógyulási folyamatok felerősítése, és meggyőződésük, hogy a betegek véréből készült, egyedi, testre szabott 3D-nyomtatott implantátumok jelentősen átalakíthatják a regeneratív orvoslást.

Fotó: Nottinghami Egyetem

„Az, hogy az emberek saját vérét könnyen és biztonságosan alakíthatjuk át rendkívül regeneratív implantátumokká, igazán izgalmas – hangsúlyozta Dr. Cosimo Ligorio, a Nottinghami Egyetem Mérnöki Karának munkatársa. A vér gyakorlatilag ingyenes, és viszonylag nagy mennyiségben is könnyen kinyerhető a páciensekből. Célunk, hogy kifejlesszünk egy olyan eszközkészletet, amely klinikai környezetben is könnyen alkalmazható, és lehetővé teszi, hogy a páciensek vére gyorsan, biztonságosan és szabályozható módon alakuljon át gazdag regeneratív implantátumokká.”

A technológia még a kutatás korai szakaszában van, de a Nottinghami Egyetem csapata szerint az eredmények ígéretesek, és új korszakot nyithatnak a sebészet és a rehabilitáció szakterületén.

A címlapkép AI-val generált illusztráció. Forrás: Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 21., 14:15
Az Európai Bizottság közzétette a fenntarthatósági, adózási és beruházási szabályozások egyszerűsítésére vonatkozó javaslatcsomagját. Az Omnibus célja egy olyan kedvezőbb üzleti környezet megteremtése, ami támogatja a vállalatok növekedését, innovációját és a munkahelyteremtést. Hatálybalépését követően a javaslatcsomag intézkedései jelentősen növelhetik az uniós cégek versenyképességét.
2025-03-21 17:10:00
A vállalkozásoknál dolgozó munkavállalók 56 százaléka elégedetlen a jelenlegi fizetésének mértékével, ami 6 százalékponttal magasabb a tavaly ilyenkor mért aránynál. A munkavállalók kétharmada azt tervezi, hogy ha lehetősége nyílik rá, egy éven belül munkahelyet vált, noha 62 százalékuk úgy érzi, hogy tavalyhoz képest beszűkültek az elhelyezkedési lehetőségei – derült ki a Trenkwalder március elején végzett munkaerőpiaci kutatásából.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS