3D nyomtatás segítségével a páciens véréből készülhet gyógyulást gyorsító implantátum

3D nyomtatás segítségével a páciens véréből készülhet gyógyulást gyorsító implantátum
Gábor János  |  2024. 11. 18., 12:18

Biomérnökök forradalmi újítása révén lehet 3D nyomtatás segítségével létrehozni olyan regeneratív véralapú anyagokat, amelyek az emberi test természetes gyógyulási folyamatait utánozzák, sőt, fel is gyorsítják azokat.

A Nottinghami Egyetem kutatásának eredményeit az Advanced Materials tudományos folyóiratban publikálták. A szakértők „biokooperatív” anyagként jellemezik az új megoldást, ami egyesíti a páciens saját vérét és a peptidek által alkotott – a gyógyulási folyamatok biológiai irányításáért felelő – amfifileket (PAs). A két összetevő együttesen utánozza a természetes regeneratív vérömleny (RH) működését, vagyis azt a komplex sejtes és molekuláris struktúrát, amit a szervezet a sérülések gyógyítására hozza létre.

A fejlesztés egyik különlegessége, hogy a vér és az amfifilek kombinációja megőrzi a természetes RH kulcsfontosságú funkcióit, például a vérlemezkék viselkedését, a növekedési faktorok termelését, illetve a gyógyulásban részt vevő sejtek toborzását. Az anyagokat manipulálni, összeszerelni és 3D nyomtatni is lehet, miközben fenntartják ezeket a funkciókat.

A módszert alkalmazva a kutatóknak sikerült csontokat regenerálni, kísérleti állatok saját véréből származó anyagok felhasználásával.

„A tudósok évek óta próbálják szintetikus módszerekkel újrateremteni a természetes regenerációs környezetet, de ez rendkívül nehéz feladat, mivel a folyamat maga nagyon összetett – magyarázta Alvaro Mata professzor, a kutatás vezetője. Mi most egy teljesen új irányt választottunk: nem az a célunk, hogy lemásoljuk a biológiát, hanem az, hogy együttműködjünk vele. Ez a biokooperatív megközelítés lehetőséget ad arra, hogy olyan regeneratív anyagokat fejlesszünk, amelyek a természetes gyógyulási folyamatokat használják fel. Egyszerűbben fogalmazva: az evolúció során kialakult regenerációs mechanizmusokat alkalmazzuk ‘építési folyamatként’ az anyagfejlesztésben.”

A vérből készült implantátumok jövője

A kutatók szerint a módszerük túllép az élőlények biológiai folyamatainak utánzásán: a céljuk a természetes gyógyulási folyamatok felerősítése, és meggyőződésük, hogy a betegek véréből készült, egyedi, testre szabott 3D-nyomtatott implantátumok jelentősen átalakíthatják a regeneratív orvoslást.

Fotó: Nottinghami Egyetem

„Az, hogy az emberek saját vérét könnyen és biztonságosan alakíthatjuk át rendkívül regeneratív implantátumokká, igazán izgalmas – hangsúlyozta Dr. Cosimo Ligorio, a Nottinghami Egyetem Mérnöki Karának munkatársa. A vér gyakorlatilag ingyenes, és viszonylag nagy mennyiségben is könnyen kinyerhető a páciensekből. Célunk, hogy kifejlesszünk egy olyan eszközkészletet, amely klinikai környezetben is könnyen alkalmazható, és lehetővé teszi, hogy a páciensek vére gyorsan, biztonságosan és szabályozható módon alakuljon át gazdag regeneratív implantátumokká.”

A technológia még a kutatás korai szakaszában van, de a Nottinghami Egyetem csapata szerint az eredmények ígéretesek, és új korszakot nyithatnak a sebészet és a rehabilitáció szakterületén.

A címlapkép AI-val generált illusztráció. Forrás: Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024-11-19 17:19:00
Az elektromobilitás előretörése miatt az EV-k iránti kereslet növekedésének megtorpanása várhatóan csak ideiglenes, és a gyártók hamarosan újra növelhetik a kapacitásokat – mondta Szűcs Tamás, az EY autóipari iparági csoportjának vezető partnere.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.
Bár a magyarok európai összehasonlításban is tudatosan kötnek lakásbiztosítást, akadnak fontos apróságok a szerződésekben, amelyeket kifelejtenek. A kisebb, de baj esetén drága hibákra a hazai árvizek során keletkezett károk még jobban ráirányították a figyelmet. Árvízre továbbra sem, vagy csak szigorú kikötések mentén lehet biztosítást találni, viszont más természeti katasztrófák kapcsán nagyot menthet egy jó szerződés – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor ebben az epizódban tisztázza a természeti katasztrófákból eredő károk közötti fontos különbségeket és elmondja, mit nem kellene kifelejteni a szerződésekből, hogy nagyobb biztonságban tudjuk ingó és ingatlan vagyonunkat.
Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS