Szabados Richárd: az idei KKV Közgyűlés fontos ékköve Magyarország soros elnökségének

Szabados Richárd: az idei KKV Közgyűlés fontos ékköve Magyarország soros elnökségének
2024. 11. 19., 15:19

Az idei Európai KKV Közgyűlés fontos ékköve lesz Magyarország soros elnökségi idejének – hangsúlyozta Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára.

Az idei közgyűlést Magyarország soros elnökségéhez kapcsolódóan, Budapesten rendezik meg, az Európai Bizottsággal közösen. Az esemény programjait olyan szakmai tartalommal töltötték meg, hogy a résztevők hozzáértő javaslatokat kapjanak a szektort érintő kihívásokra – emelte ki Szabados Richárd.

A közgyűlésre a tagországokból érkező mintegy 500–600 résztvevő nemcsak a rendezvényeken vesz részt, hanem megismerheti Budapestet is, betekintést kap a magyar kulturális viszonyokba a szakmai munka mellett. A budapesti közgyűléshez kapcsolódóan november 18-án három témakör köré csoportosított üzleti túrákat szerveztek a résztvevőknek. Ezeken magyar példákon keresztül mutatták meg a nemzetközi piacon is működő női vállalkozók eredményeit, fogadtak látogatókat fintech vállalkozások, és gyárlátogatáson ismertették a tudásmegosztáson alapuló modern mintaüzem programot. Hétfőn tartották a KKV követek ülését is, ahol szakmai kérdéseket vitattak meg a tagországok követei. A KKV Közgyűlés hétfői napját a MÜPÁ-ban zárták kulturális programokkal.

A közgyűlés keddi tanácskozásán Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter foglalta össze, hogyan látják Magyarországról az Európai Unió helyzetét gazdaságpolitikai szempontból. A közgyűlésen 9 cég mutatkozhatott be egy korábbi pályázat nyerteseiként. Mellettük szerepet kaptak magyar vállalkozásfejlesztési ügynökségek is szolgáltatásaik bemutatására – számolt be az államtitkár.

A KKV Közgyűlés témakörei között szerepel a fenntartható kkv-működés, a védelmiipar és annak fejlesztése, a menedzsment képességek növelése, a digitális világban működő koalíciók, a vállalkozásfejlesztési oldalt képviselő klaszterek, az innováció és kutatás-fejlesztési témakörben a mesterséges intelligencia kérdése – sorolta Szabados Richárd. A közgyűlés keddi napját díjátadóval zárják. Az Európai Unión belül hat kategóriában meghirdetett verseny győzteseit hirdetik ki. Olyan vállalkozások kapnak elismerést, amelyek európai szinten is kiváló tevékenységet végeznek.

Az államtitkár a kkv-k előtt lévő kihívásokat érintve kiemelte, hogy a gazdaságpolitikában meg kell jelennie a befektetést, beruházást ösztönző szándéknak is, a vállalkozások növekedésében kulcsfontosságú a finanszírozáshoz való hozzáférés. Emellett szeretnék csökkenteni az Európának Kínával, illetve az Amerikai Egyesült Államokkal szemben meglévő technológiai és innovációs lemaradását.

A versenyképesség a szakértelemről is szól – hangsúlyozta az államtitkár. Ahhoz hogy a kkv-k versenyképesek legyenek, szükségük van szakképzett munkavállalókra, menedzsmentre.

Szabados Richárd jelezte, a közgyűlésen is szeretnék felhívni a figyelmet a múlt héten megszületett Budapesti Deklarációra is. A deklaráció alapján a bizottság 2025 nyaráig megoldási javaslatokat tesz az integrált európai tőkepiacok létrehozására, a versenyképességet erősítő iparpolitikára. (MTI)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-01 15:20:00
Mintegy 16 ezer kilométer távvezeték, 200 nagyfeszültségű kapcsolóberendezés és 50 generátoregység is alkotja a német vasúttársaság villamosenergiarendszerét. Ezt a kiterjedt rendszert korszerűsíti most a vonatok, vasúti létesítmények és ingatlanok energiaellátásáért felelős vállalat, a Deutsche Bahn Energie. Az új irányítási rendszer várhatóan 2028-ban lép üzembe.
2025-04-01 14:15:00
Végső bevezetési szakaszába lépett az Európai Unió importellenőrzési rendszere (Import Control System 2, ICS2), így 2025. április elsejétől az új vámkövetelmények kiterjednek a vasúti, közúti és tengeri, belvízi szállításra is. A figyelmetlen cégek a vámkezelés megtagadására és bírságokra is számíthatnak – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda.
2025-03-31 19:05:00
Egy friss, országos kutatás alapján napjainkban leginkább az infláció, a romló egészségügy és a hazai gazdasági, politikai helyzet miatt aggódnak a honfitársaink, míg a megfelelő biztonságérzethez főleg egészségre, biztos munkahelyre, valamint erős családi, párkapcsolati kötelékekre van szükségük.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS