Egyetlen országból sikerült akkora megrendelést elhoznia az Archer Aviatonnak, ami önmagában fellendíti az elektromos repülőgépet fejlesztő vállalatot, sőt, talán az egész eVTOL-ágazatot.
Japánban alaposan felfuthat az elektromos légiközlekedés, miután a Japan Airlines (JAL) és a Sumitomo Corporation közös vállalata félmilliárd dolláros szerződést kötött az amerikai Archer Aviationnal, 100 darab elektromos, függőleges fel- és leszállásra képes repülőgép (eVTOL) szállítására.
A megállapodás azután született, hogy a JAL és a Sumitomo létrehozta a Soracle nevű céget, kifejezetten azzal a céllal, hogy elektromos légiközlekedési szolgáltatásokat építsen ki Japánban. A Soracle indításakor a vállalatok hosszan méltatták az eVTOL technológia előnyeit. Állításuk szerint az ilyen típusú járművek lényegesen alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátással üzemelnek, mint a hagyományos kereskedelmi repülőgépek, ráadásul jóval kisebb infrastruktúrára van szükség az üzemeltetésükhöz, hiszen nem kellenek hozzájuk kifutópályák. További előny, hogy egyszerűen és szabályosan telepíthetők a fel- és leszálló helyeik városi környezetbe is, hiszen az eVTOL-ok csak alacsony zajszintet produkálnak és nem bocsátanak ki káros anyagokat.
A Soracle tervei szerint a Japánban induló fejlett légimobilitási (AAM) szolgáltatásokat az Archer „Midnight” névre keresztelt, immár a legfontosabb légügyi engedélyekkel is rendelkező repülőgépeivel fogják biztosítani, amelyek egyszerre egy pilótát és négy utast képesek szállítani, akár 240 km/h-s sebességgel. A járművet, a szegmens más eVTOL-jaival megegyező módon kb. 30-80 kilométeres szakaszokon történő repülésre tervezték - ekkora távolságokon képes egymás utáni repülésekre, egészen minimális köztes töltési idővel.
Az eVTOL-t hat lítium-ion akkumulátor működteti, miközben nulla károsanyag-kibocsátás mellett repül.
„Japánt széles körben tisztelik a közlekedés terén tanúsított előrelátó megközelítéséért, és ez a fejlett légimobilitásba való befektetés újabb példa erre. Büszkék vagyunk rá, hogy a Soracle partnereként támogathatjuk a repülés új korszakának elindítását, és elkötelezettek vagyunk abban, hogy innovatív, fenntartható, kényelmes közlekedési alternatívát nyújtsunk az ország számára” – kommentálta az üzletet az Archer Aviaton közleményében Andrew Cummins üzletfejlesztési igazgató.
Az Archer és a Soracle azt tervezi, hogy 2025-ben, a japán világkiállításon rendezik meg az első nyilvános bemutatórepülést, ami a fejlett légimobilitási szolgáltatások japán piacon történő bevezetésének első lépése lesz.
„Az eVTOL repülőgépek üzemeltetésével az a Soracle célja, hogy gazdagítsa az emberek életét, valamint a társadalmat azáltal, hogy elérhetőbbé teszi a légiközlekedési szolgáltatásokat Japán területén. A Japan Airlines és a Sumitomo Corporation hosszú éveken át felhalmozott tapasztalatára támaszkodva biztonságos és megbízható szolgáltatásokat fogunk nyújtani az utasoknak. A mai bejelentés az első lépés ahhoz, hogy megvalósítsuk az általunk elképzelt jövőt” – nyugtázta az Archerrel kötött üzeletet Yukihiro Ota, a Soracle vezérigazgatója.
Címlapkép: Archer Aviaton
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.