A mesterséges intelligencia és annak különböző alkalmazásai gyors ütemben alakítják át a munka világát. A promptolás, vagyis a mesterséges intelligencia kérdésekre történő irányított használata olyan készség, amely hamarosan elengedhetetlen lesz a vállalatok számára. A kérdés, hogy mindez miként érinti a munkaerőpiacot, a toborzást és a HR világát.
Az elmúlt években a mesterséges intelligencia, különösen a ChatGPT és hasonló eszközök, óriási hatást gyakoroltak a foglalkoztatás világára. Azon cégek, amelyek elkezdték alkalmazni ezeket az eszközöket, gyakran szembesültek azzal, hogy nem csupán a munka gyorsabb elvégzését segítik elő, hanem alapjaiban alakítják át a vállalati működést. A promptolás, amely a mesterséges intelligenciával való hatékony kommunikáció alapja, gyorsan válik nélkülözhetetlenné számos területen, beleértve a toborzást és a HR-menedzsmentet.
„Az AI bevezetése eleinte sokszor játéknak tűnhet – sokan könnyedén kezdenek kísérletezni a különböző kérdések megfogalmazásával, amelyek teljesen hétköznapi témákat érintenek. Ahogyan azonban a cégek mélyebben megértik a mesterséges intelligencia potenciálját, az AI-val való játék komoly üzleti értéket képviselhet. A promptolás tudománya olyan eszközzé válik, amely megfelelő használat esetén jelentősen javíthatja a HR-folyamatokat, a toborzást, valamint a képzést is” – mondta Jáhny Ákos, a Get Work Trend Kft. ügyvezetője.
A HR-vezetők számára a mesterséges intelligencia használata új lehetőségeket nyit meg. Például az interjúk során a megfelelő promptok használata révén hatékonyabban lehet felmérni a jelöltek kompetenciáit, illetve gyorsabban lehet válaszokat kapni az adott munkakör követelményeire vonatkozó kérdésekre. A mesterséges intelligencia képes részletes statisztikákat és elemzéseket generálni a toborzási folyamat különböző fázisaiból, ami segítheti a HR-menedzsereket a döntéshozatalban.
A mesterséges intelligencia és a promptolás nem csupán a toborzásra korlátozódik Get Work Trend Kft. tapasztalatai szerint: az AI képes jelentősen megkönnyíteni a belső képzések, statisztikai elemzések és munkafolyamatok optimalizálását is. A HR-osztályok ma már arra is használhatják az AI-t, hogy jobban megértsék az alkalmazottak igényeit, teljesítményét, és az adatokat elemezve javítsák a munkavállalói élményt.
Az AI statisztikai elemzések révén gyorsan képes összekapcsolni a teljesítményértékeléseket a vállalati célokkal, így előrejelzéseket készíthet arról, hogy egyes munkavállalók hogyan fejlődnek majd a jövőben. Ezenkívül az AI képes előre jelezni az esetleges elégedetlenségeket, ami segíthet a munkaerő-megtartásban is. Ezáltal a HR-folyamatok hatékonyabbá és személyre szabottabbá válhatnak.
Bár egyes vállalatok még csak most kezdik el felfedezni az AI által nyújtott lehetőségeket, sokan már napi szinten alkalmazzák a mesterséges intelligenciát különféle feladatokhoz. Alkalmazása nem feltétlenül igényel különleges technológiai hátteret vagy szakértelmet – a legújabb eszközök egyre felhasználóbarátabbak, és a cégvezetők, HR-vezetők is könnyedén megtanulhatják, hogyan tudják kihozni belőlük a maximumot.
A jövőben a mesterséges intelligencia olyan mértékben be fog épülni a mindennapi vállalati működésbe, hogy az AI-val való munka alapvető készség lesz. Azok a HR-vezetők és cégek, akik már most felismerik ezt az irányt, komoly versenyelőnyt szerezhetnek.
„Az AI-alapú HR folyamatok egyik kiemelt kihívása az adatbiztonság, különösen a személyes és érzékeny információk kezelése során. A toborzás során, a HR folyamatokban kizárólag zárt, vállalati AI rendszerek használhatók biztonságosan, amelyek megfelelő adatvédelmet és a céges szabályoknak megfelelő működést garantálnak” – emlékeztetett a Get Work Trend Kft. ügyvezetője. Ezzel szemben ma a munkahelyi AI használatok több mint 50 százaléka jelenleg privát, gyakran ingyenes, nem vállalati AI-fiókokon keresztül történik, amely komoly biztonsági kockázatokat hordoz magában. A vállalatoknak ezért kiemelt figyelmet kell fordítaniuk a biztonságos AI-eszközök alkalmazására, hogy elkerüljék az adatbiztonsággal kapcsolatos problémákat és a személyes adatok illetéktelen hozzáférésének kockázatát.
„Ahogy a mesterséges intelligencia egyre inkább teret nyer, a HR-vezetők és toborzók számára elengedhetetlenné válik az AI-eszközök, különösen a promptolás ismerete. A jövőben nemcsak a szoftverek és rendszerek használatát kell elsajátítaniuk, hanem azokat a finom technikákat is, amelyekkel az AI-t megfelelően lehet irányítani – hangsúlyozta Jáhny Ákos. – A mesterséges intelligencia nem veszi el a HR-esek munkáját – ehelyett egy olyan eszközzé válik, amely lehetővé teszi számukra, hogy gyorsabban és hatékonyabban végezzék el a feladataikat. A jövő HR-szakemberei azok lesznek, akik megtanulják, hogyan használhatják ki a mesterséges intelligencia nyújtotta előnyöket, és ezáltal hatékonyabb munkaerőpiacot hoznak létre.”
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.