Minilakások a hazai ingatlanpiacon

Minilakások a hazai ingatlanpiacon
2024. 11. 18., 16:18

A fővárosi minilakásokat még mindig főként a befektetők keresik, de bővül az otthonteremtési céllal szerződők köre is. A csekély, 20 négyzetméteres vagy az alatti méretű lakások átlagosan 18,5 millió forintos kiadást jelentenek, vagyis a fővárosi átlagnál 39,5 millióval kevesebbet költenek rájuk a vevők. Négyzetméterenként átlagosan 1,08 millió forintot, vagyis a budapesti használt lakások átlagánál 20 százalékkal többet kérnek értük az eladók. A Duna House idei értékesítési adatai alapján a kislakások négyzetméterára 350 ezer és 1,63 millió forint között mozgott Budapesten.

Meglódult a hazai ingatlanpiaci kereslet 2024-ben, amelyre az idei évtől megújult feltételekkel igényelhető otthonteremtési támogatások, valamint a kedvezőbb hitelkamatok is jelentős hatást gyakoroltak. A saját célra történő ingatlanszerzés mellett ismét fokozódott a befektetők aktivitása is, az októberi Duna House Barométer adatai szerint a fővárosban mért 40 százalékos befektetői arány az idei év eddigi legmagasabb rátája volt.

„A megvalósult adásvételek között már érezhető a befektetők jelenléte, 2025-ben pedig további erősödést várunk mind az otthonteremtők, mind a befektetési céllal szerződők körében. A rövid távú lakáskiadás szabályozása azonban már most formálja a keresletet, amely nem csak a preferált lokáció terén, de a választott ingatlanok méretén is érezhető” – mondta el Máté Ferenc, a Duna House vezérigazgató-helyettese. A korábban főként befektetők körében népszerű, 20 négyzetméteres, vagy az alatti élettérrel rendelkező minilakások iránti kereslet a tavalyi évhez képest enyhült: országos tekintetben a befektetési céllal között adásvételek 2 százaléka volt ilyen alapterületű ingatlan 2023-ban, míg az idei évben 1,5 százalék alá csökkent az arányuk a Duna House adatai szerint.

Az összes hazai ingatlan-tranzakciót vizsgálva is mérséklődött a minilakások iránti érdeklődés, a tavalyi 1 százalékról 0,6 százalékra csökkent az arányuk. 2024-ben is többségében a fővárosban (64 százalék) találtak gazdára ezek a kislakások, az értékesített 20 négyzetméteres vagy az alatti ingatlanok 36 százaléka vidéki minilakás vagy kerttel rendelkező kisház volt. A kis alapterület országszerte továbbra is főként a befektetőket (60 százalék) vonzotta leginkább, a tranzakciók ötöde kisebb ingatlanba költözés miatt, 13 százalékuk első lakás szerzése céljából zárult.

„A budapesti minilakások iránti érdeklődés terén érik igazán a változás: a többség (55 százalék) még mindig befektetési céllal választja ezeket a lakásokat, míg a tavalyi 9 százalékról 15 százalékra emelkedett az első lakást vásárlók aránya a csekély alapterületű ingatlanok tranzakciói között, 20 százalék kisebbe költözés, 10 százalék a generációk különválása miatt szerződött ilyen méretű lakásra. Míg 2023-ban a legtöbb apró otthon Terézvárosban, Erzsébetvárosban, valamint a XIII. kerületben talált gazdára, addig az idén új tulajdonoshoz került minigarzonok zöme Erzsébetváros mellett a IV., valamint a XX. kerületben helyezkedett el” – mondta el Máté Ferenc.

Akár bérbeadás útján tervezik hasznosítani, akár saját használatra keresik az ügyfelek az alacsony élettérrel rendelkező lakásokat, mindenképpen érdemes az átlagosnál magasabb négyzetméterárakkal számolni. Idén a használt, fővárosi ingatlanok átlagos négyzetméterára 903 ezer forintra emelkedett, míg a minilakásokat átlagosan 1,08 millió forintért lehetett megvásárolni, ami 20 százalékos eltérést jelent. Tavalyhoz képest a kislakások négyzetméterenként 4 százalékkal lettek drágábbak Budapesten, és átlagosan 18,5 millió forintos ráfordítást igényeltek a vevők részéréről, míg egy fővárosi, átlagos, 64 négyzetméteres használt lakás megvásárlása 39,5 millió forinttal kerül többe.

Millió feletti négyzetméteráron a fővárosi kislakások 61 százaléka kelt el, a legtöbbet, 1,63 millió forintot az I., valamint a II. kerületben található minigarzonok esetében fizettek a vevők, míg a legalacsonyabb négyzetméterárat (350 ezer forint/m2) egy pesterzsébeti kislakásért kért az eladó a Duna House 2024. január-október közötti értékesítési adatai alapján.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 28., 12:35
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS