Trenkwalder: a versenyszféra munkavállalóinak csaknem fele elégedetlen a fizetésével

2024. 11. 18., 20:18

A vállalkozásoknál dolgozó munkavállalók 49 százaléka elégedetlen a fizetésével, többségük azt tervezi, hogy egy éven belül munkahelyet vált, ha lehetősége nyílik rá – derült ki a munkaerő-kölcsönzéssel és -közvetítéssel foglalkozó Trenkwalder októberben elvégzett munkaerőpiaci kutatásából.

A versenyszférában dolgozó 500 munkavállaló megkérdezésén alapuló kutatás szerint az alkalmazottak 61 százaléka arra számít, hogy idén romlani fog anyagi biztonsága tavalyhoz képest; ez gyakorlatilag megegyezik az egy éve mért 62 százalékkal. Az aktuális bérszintjükkel elégedetlenek 49-os aránya csaknem megegyezik a tavaly ilyenkor mérttel, eltérés az elvárt béremelés mértékében van. A fizetésüket keveslők 45 százaléka most megelégedne 20 százalékon belüli béremeléssel is, míg egy éve még 31 százaléknyian mondták ezt. A válaszadók 29 százaléka 20–30 százalék közötti pluszt tartana megfelelőnek.

A túlnyomó többség legkorábban januárban számíthat a következő fizetésemelésre, októberben csak a válaszadók 19 százaléka számolt be arról, hogy munkáltatója év közben emelt a fizetésén. Tavaly az inflációs környezetben ez az arány még elérte a 28 százalékot.

Év végi bónuszt a válaszadók 44 százaléka vár munkáltatójától. Háromnegyedük a tavalyihoz hasonló mértékű plusz juttatásra számít, többet 17, míg kevesebbet 9 százalékuk fog várhatóan kapni.

Ebben a helyzetben magas azok aránya, akik munkahelyváltástól remélik anyagi problémájuk megoldását. A válaszadók 52 százaléka tervez egy éven belüli munkahelyváltást, ami 6 százalékponttal magasabb a tavaly ilyenkor mért 46 százaléknál.

A váltási küszöb is lejjebb került: 30 százalékkal kedvezőbb jövedelemajánlatért az összes válaszadó 71 százaléka hagyná ott jelenlegi állását a tavaly októberi 65 százalékkal szemben, 12 százaléknyian pedig már 10 százalékkal magasabb fizetésért is váltanának.

Eközben visszaesett a munkáltatók munkaerő iránti kereslete, emiatt érezhetően szűkültek a munkavállalók elhelyezkedési lehetőségei. Ezt az érintettek is megtapasztalják: a válaszadók 59 százaléka érzi úgy, hogy idén nehezebben lehet a szakmájának megfelelő munkahelyen elhelyezkedni, mint egy évvel korábban. Ez az arány tavaly 53, míg két éve 45 százalék volt.

Nógrádi József, a Trenkwalder kereskedelmi igazgatója szerint bár a munkahelyváltás lehetőségei beszűkültek, a cégek többsége továbbra is kénytelen részt venni a bérversenyben akkor is, ha piaci környezete ezt alapvetően megnehezíti. Ellenkező esetben megnőhet a fluktuáció, különösen a minőségi munkaerő esetében. A szűkülő magyarországi lehetőségek ismeretében ez makrogazdasági szinten akár a külföldre történő elvándorlók számának további növekedését is eredményezheti – véli a szakember. (MTI)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS