Ennyire formabontó innováció már rég látott napvilágot: az eredeti célja persze a divat diktálta tempó miatt halmozódó hulladék csökkentése, de a megközelítés több mint sajátos. A tudósok megoldották, hogy akár digitális információkat megjelenítő felületté váljon a megunt póló.
Az amerikai MIT legújabb fejlesztésének köszönhetően egy póló, egy csuklómerevítő vagy akár egy fejhallgató színe és mintázata is néhány perc alatt, Bluetooth-kapcsolaton keresztül megváltoztatható. Az MIT, a Berkeley és az Aarhus Egyetem kutatói által megalkotott PortaChrome rendszer egyszerűen hordozható, és az UV-, valamint az RGB LED-ek segítségével bármilyen színkombinációt megjelenít az adott tárgyon.
A PortaChrome lényege, hogy a felhasználó által megálmodott új dizájnt Bluetooth-on keresztül küldi az eszközre, ami ezután a tárgy felületére vetíti az új mintát. Ehhez a felületet előzetesen egy speciális fotokromatikus festékkel kell bevonni, hogy a különböző fények hatására változtassa a színét. Miután a tárgy megkapta a láthatatlan tintát, a felhasználó elkészítheti rá a saját terveit egy grafikai szoftver vagy API segítségével, majd ráküldi a PortaChrome-ra, amelynek UV fényforrásai aktiválják a festéket, az RGB LED-ek pedig finomhangolják a színeket, így a minta minden apró részlete a tervezett formában jelenik meg. A PortaChrome-nak hála, kevesebb mint négy perc alatt teljes színváltozást érhetünk el, ami nyolcszor gyorsabb, mint a korábbi fejlesztésű eljárás, az ún. „Photo-Chromeleon”.
A gyorsaság annak köszönhető, hogy a fényforrás közvetlenül érintkezik az adott tárggyal, így hatékonyabb a fényáteresztés.
Az MIT egyik bemutatója a külsőségek ízlés szerinti változtatásánál jelentősen fontosabb funkcióra is ráirányította a figyelmet: a PortaChrome képes egészségügyi adatok megjelenítésére a ruha felületén, például egy kiránduló hátizsákján vagy egy futó trikóján, amire ezzel a technológiával a viselő pulzusa, sőt, akár a tengerszint feletti magasság is kivetíthető. A kutatók két másik példában fehér fejhallgatókat és csuklómerevítőket alakítottak át Bluetooth-on küldött adatokkal: a tárgyak színes, vízfesték hatású mintákat kaptak, percek leforgása alatt.
A PortaChrome eszköz négy fő részből áll: a textil alapból, az UV- és RGB-fényrétegből, valamint egy diffúziós szilikonrétegből. Utóbbi irányítja a fényt, hogy optimálisan világítsa meg a mintát a felületen. Az eszköz rugalmas és különféle formákhoz is illeszthető: lapos felületekre egyszerűen felhelyezhető, ívelt tárgyaknál, például termoszokon pedig körbetekerhető.
A fejlesztők célja, hogy tovább gyorsítsák a rendszert, ezért kisebb LED-eket akarnak beépíteni, hogy a mintákat még nagyobb felbontásban, akár másodpercek alatt át lehessen programozni.
Ez az új technológia megváltoztathatja a tárgyainkhoz való hozzáállásunkat, ami eddig nem érzékelt módon hajthat hasznot a felhasználóknak és a környezetnek egyaránt. Egy olyan világban, ahol egy láthatatlan borítás képes átváltoztat a ruházatunkat vagy más tárgyainkat – idővel akár az autónkat – a lehetőségek egész tárházát tartogatja a változatosságra vágyó vevőknek, akik emiatt jelentősen kevesebb megunt használati tárgyat dobnak ki, tovább szaporítva a ruhaanyagokból származó és elektronikai hulladékot.
Címlapkép: MIT
Nemrég hozták nyilvánosságra World’s Best Vineyards, azaz a világ 100 legjobb borászatának listáját.
Nemzetközi Atomenergia Ügynökség Üzemeltetés Biztonságát Vizsgáló Csoportjának független nemzetközi szakértői világítják át a Paksi Atomerőmű működését és üzemeltetését.