Nem kell kidobni a megunt ruhákat: ezzel az új LED-technológiával otthon áttervezhetjük őket

Nem kell kidobni a megunt ruhákat: ezzel az új LED-technológiával otthon áttervezhetjük őket
Gábor János  |  2024. 11. 07., 12:07

Ennyire formabontó innováció már rég látott napvilágot: az eredeti célja persze a divat diktálta tempó miatt halmozódó hulladék csökkentése, de a megközelítés több mint sajátos. A tudósok megoldották, hogy akár digitális információkat megjelenítő felületté váljon a megunt póló.

Az amerikai MIT legújabb fejlesztésének köszönhetően egy póló, egy csuklómerevítő vagy akár egy fejhallgató színe és mintázata is néhány perc alatt, Bluetooth-kapcsolaton keresztül megváltoztatható. Az MIT, a Berkeley és az Aarhus Egyetem kutatói által megalkotott PortaChrome rendszer egyszerűen hordozható, és az UV-, valamint az RGB LED-ek segítségével bármilyen színkombinációt megjelenít az adott tárgyon.

Gyorsan újratervezett póló, percek alatt

A PortaChrome lényege, hogy a felhasználó által megálmodott új dizájnt Bluetooth-on keresztül küldi az eszközre, ami ezután a tárgy felületére vetíti az új mintát. Ehhez a felületet előzetesen egy speciális fotokromatikus festékkel kell bevonni, hogy a különböző fények hatására változtassa a színét. Miután a tárgy megkapta a láthatatlan tintát, a felhasználó elkészítheti rá a saját terveit egy grafikai szoftver vagy API segítségével, majd ráküldi a PortaChrome-ra, amelynek UV fényforrásai aktiválják a festéket, az RGB LED-ek pedig finomhangolják a színeket, így a minta minden apró részlete a tervezett formában jelenik meg. A PortaChrome-nak hála, kevesebb mint négy perc alatt teljes színváltozást érhetünk el, ami nyolcszor gyorsabb, mint a korábbi fejlesztésű eljárás, az ún. „Photo-Chromeleon”.

A gyorsaság annak köszönhető, hogy a fényforrás közvetlenül érintkezik az adott tárggyal, így hatékonyabb a fényáteresztés.

Az MIT egyik bemutatója a külsőségek ízlés szerinti változtatásánál jelentősen fontosabb funkcióra is ráirányította a figyelmet: a PortaChrome képes egészségügyi adatok megjelenítésére a ruha felületén, például egy kiránduló hátizsákján vagy egy futó trikóján, amire ezzel a technológiával a viselő pulzusa, sőt, akár a tengerszint feletti magasság is kivetíthető. A kutatók két másik példában fehér fejhallgatókat és csuklómerevítőket alakítottak át Bluetooth-on küldött adatokkal: a tárgyak színes, vízfesték hatású mintákat kaptak, percek leforgása alatt.

Digitális újragondolás – a mindennapi tárgyak személyre szabása

A PortaChrome eszköz négy fő részből áll: a textil alapból, az UV- és RGB-fényrétegből, valamint egy diffúziós szilikonrétegből. Utóbbi irányítja a fényt, hogy optimálisan világítsa meg a mintát a felületen. Az eszköz rugalmas és különféle formákhoz is illeszthető: lapos felületekre egyszerűen felhelyezhető, ívelt tárgyaknál, például termoszokon pedig körbetekerhető.

A fejlesztők célja, hogy tovább gyorsítsák a rendszert, ezért kisebb LED-eket akarnak beépíteni, hogy a mintákat még nagyobb felbontásban, akár másodpercek alatt át lehessen programozni.

Ez az új technológia megváltoztathatja a tárgyainkhoz való hozzáállásunkat, ami eddig nem érzékelt módon hajthat hasznot a felhasználóknak és a környezetnek egyaránt. Egy olyan világban, ahol egy láthatatlan borítás képes átváltoztat a ruházatunkat vagy más tárgyainkat – idővel akár az autónkat – a lehetőségek egész tárházát tartogatja a változatosságra vágyó vevőknek, akik emiatt jelentősen kevesebb megunt használati tárgyat dobnak ki, tovább szaporítva a ruhaanyagokból származó és elektronikai hulladékot.

Címlapkép: MIT

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.
Bár a magyarok európai összehasonlításban is tudatosan kötnek lakásbiztosítást, akadnak fontos apróságok a szerződésekben, amelyeket kifelejtenek. A kisebb, de baj esetén drága hibákra a hazai árvizek során keletkezett károk még jobban ráirányították a figyelmet. Árvízre továbbra sem, vagy csak szigorú kikötések mentén lehet biztosítást találni, viszont más természeti katasztrófák kapcsán nagyot menthet egy jó szerződés – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor ebben az epizódban tisztázza a természeti katasztrófákból eredő károk közötti fontos különbségeket és elmondja, mit nem kellene kifelejteni a szerződésekből, hogy nagyobb biztonságban tudjuk ingó és ingatlan vagyonunkat.
Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS