Kész az első 3D nyomtató, ami egyszerre használ műanyagot, fémet és chipeket

Kész az első 3D nyomtató, ami egyszerre használ műanyagot, fémet és chipeket
Gábor János  |  2024. 06. 25., 16:25

A forradalmi eszköz többféle töltőanyag párhuzamos használatával képes rétegezett eszközök gyártására. Ennyire összetett, komplex feladatra eddig egy hasonló 3D nyomtató sem volt képes.

Az innovatív 3D nyomtatási technológiával, ami egyetlen géppel lehetővé teszi különböző anyagok egymásra rétegzését egy komplett eszközzé, az amerikai Missouri Egyetem kutatói álltak elő. A 3D nyomtatót lézerek segítségével kombinál különféle anyagokat, például műanyagokat, fémeket és akár félvezetőket is, hogy összetett és funkcionális szerkezeteket hozzon létre.

„Ez az első alkalom, hogy ezt a folyamatot alkalmazzuk, és ez új lehetőségeket nyit meg”idézi a TechXplore Bujingda Zhenget, a Missouri Egyetem gépészmérnök hallgatóját. A tanulmány vezető szerzője szerint az új módszer újgenerációs eszközök és érzékelők, például áramkörök és elektronikával ellátott szövetek gyártását teszi lehetővé.

Új nyomtatási eljárás született

Az összetett, több rétegű eszközök, például az áramköri lapok építése általában időigényes folyamat. Több lépést, különböző gépeket igényel, emiatt persze költséges lehet. Ez korlátozhatja az innovációt és lassíthatja az új termékek fejlesztését. Az új 3D nyomtató ehhez képest egy innovatív technikán, az úgynevezett Szabadformájú Többanyagos Összeszerelési Folyamaton (Freeform Multi-material Assembly Process) alapul. Ennek kidolgozásához a természetből, egész konkréten az angolnák tulajdonságaiból merítettek ihletet: az állat csontjai és izmai lehetővé teszik a mozgást, míg a speciális sejtjei áramot termelnek. AZ új 3D nyomtató is hasonló módon működik.

„A természetben minden szerkezeti és funkcionális anyagokból áll. Az angolnák sejtjei akár 500 voltos áramütést is képesek kibocsátani a ragadozók elrettentésére. Ezek a biológiai megfigyelések inspiráltak minket arra, hogy új módszereket fejlesszünk ki a többfunkciós alkalmazásokkal rendelkező 3D szerkezetek gyártására, mivel más feltörekvő módszereknek korlátai vannak” – magyarázta Zheng.

A gép három fúvókával rendelkezik: az egyik egy szokásos 3D nyomtató szál, ami például polikarbonátot adagol. Ennek segítségével építi a bázis szerkezetet, majd egy lézerfúvóka alakzatokat vés bele, és egy speciális vezető anyaggá, úgynevezett lézerindukált grafénná alakítja a részeket. Az utolsó fúvókának speciális funkciói vannak, hogy biztosítsa a végtermék működőképességét.

Sokoldalú 3D nyomtató

Az új gép számos érdekes alkalmazási lehetőséget kínál. Például érzékelőket tud nyomtatni kövekre és élő tengeri kagylókra, ezzel lehetővé teszi a kutatóknak, hogy olyan környezeti kutatásokat végezzenek, amilyeneket – megfelelő eszköz hiányában – eddig soha, és például képesek legyenek monitorozni a víz áramlását vagy az óceáni élővilág állapotát. A mindennapi felhasználók szintén profitálhatnak belőle: az új 3D nyomtató segítségével zökkenőmentesen lehet ruházatba építeni egészségügyi szenzorokat, amelyekkel nyomon követhetők élettani adatok, a vérnyomástól a pulzusszámig, amihez eddig nagy, nehéz és korlátozás mellett viselhető eszközök kellettek.

A fejlesztők kiemelik, hogy a technológiájuk hatalmas áttörést jelent a termékfejlesztésben is, hiszen a gyártó vállalatok mostantól helyben készíthetnek prototípusokat, drasztikusan lecsökkentve azok előállítási idejét és költségét. Ez a forradalmi technológia nemcsak a 3D nyomtatás jövőjét, hanem a mindennapi életünket is alapvetően megváltoztathatja – vallják a tudósok a Nature-ben közölt tanulmányban.

Főoldali kép: Sam O'Keefe, Missouri Egyetem

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 02., 14:30
A Z generáció tudatosan, de rendkívül élménycentrikusan költ – derül ki egy generációról készült átfogó kutatásból. A riport készítésében közreműködött a Diverzum, hazánk legnagyobb diákkedvezményeket kínáló platformja is, amelynek a partnerségi vezetőjével, Takács Péterrel beszélgettünk a Cégkassza Podcast legújabb adásában. A szakértő megosztotta gondolatait a Diverzum indulásáról, valamint a fiatalok fogyasztási szokásairól és digitális életmódjáról is.
2025. 06. 12., 11:05
Májusban országos szinten 0,8 százalékkal nőttek a lakbérek áprilishoz képest, ugyanakkor a fővárosban enyhe csökkenés történt: Budapesten 0,2 százalékkal estek vissza az albérletárak. Éves összevetésben továbbra is drágulás látható: országosan 7,9 százalékkal, Budapesten pedig 7 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak az elmúlt egy év során – derül ki a KSH-ingatlan.com májusi lakbérindexéből.
2025-06-11 14:05:00
„Az orosz-ukrán háború alapjaiban változtatta meg az európai biztonsági rendszert, felszínre hozva a katonai felkészültség súlyos hiányosságait, valamint a védelmi szektor hosszú éveken át tartó alulfinanszírozásának következményeit.”
2025-06-11 08:40:00
Az előző hónaphoz képest átlagosan 0,2 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak 2025 májusában, az éves infláció az áprilisi 4,2 százalékról 4,4 százalékra emelkedett – tájékoztatott a statisztikai hivatal. Összehasonlításképpen: az eurózónában az átlagos ráta már 2 százalék alatt jár.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.
2025. 05. 04., 10:25
epizód: 2025 / 9   |   hossz: 29:18
A cégvezetői és értékesítői tréningeken, illetve mentorprogramokon túl azt az összetett feladatot is vállalni kell, hogy fejlesszük, ne csak a gazdasági szereplők, hanem az egész társadalom fizikai és mentális egészségét – vallja Turcsán Emese, az Einstein Akadémia (érdekes módon kriminálpedagógiára szakosodott szociálpedagógus) alapítója és vezetője. Beszélgetésünk apropóját az akadémia mellett életre hívott Einstein Alapítvány, illetve a kibontakozóban lévő Kék Zóna Projekt adta. Előbbi fiatal tehetségek felkarolására és díjazására jött létre, míg utóbbi hazánkban akarja kialakítani a hosszú, kiegyensúlyozott életet élő emberek közösségét – egészen átfogó kutatásokkal és gyakorlatokkal.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A Paksi Atomerőmű középtávú karbantartási tervének megfelelően június 6-tól megkezdődik, a 4. blokk 2025. évi karbantartása, amely a fűtőelemek üzemszerű cseréjével összekötött tervszerű karbantartási tevékenységeket foglalja magában – tájékoztatott az Országos Atomenergia Hivatal (OAH).