Az LG szakított a kijelző ma ismert formáival: itt az 50 százalékkal nyújtható képernyő

Az LG szakított a kijelző ma ismert formáival: itt az 50 százalékkal nyújtható képernyő
Gábor János  |  2024. 11. 12., 11:12

A kijelzőtechnológiai újítások világvezető fejlesztője bemutatta az első, akár 50 százalékkal nyújtható kijelzőjét, ami a jelenlegi legnagyobb nyújthatósági arány. Az LG Display ezzel történelmet írhat, ha sikeressé tudja tenni a nyújthatóság mellett csavarható, hajtogatható és ezzel együtt tartós eszközt.

A szöuli LG Science Parkban nemrég tartott bemutatón több mint száz dél-koreai iparági, egyetemi és kutatásvezető vett részt, akik egytől egyig nyújtható kijelzők fejlesztését célzó nemzeti projekteken dolgoznak. Ezeket az eszközöket a szabad formájú képernyőtechnológia csúcsának tartják, mivel képesek bármilyen alakúvá formálódni, például nyújtással, hajlítással vagy csavarással is.

Az új prototípus 12 hüvelykes kijelzőjét akár 18 hüvelykre is ki lehet nyújtani, miközben 100 képpont/hüvelykes (ppi) felbontást és teljes színtartományt biztosít piros, zöld és kék színekben – számol be az LG közleménye.

Az első, 2022-ben bemutatott prototípushoz képest az új kijelző maximális nyújthatósági aránya több mint a kétszeresére 20-ról 50 százalékra nőtt. Ez a nagyobb nyújthatóság szélesebb tervezési lehetőségeket kínál, ami jelentősen növeli a technológia versenyképességét a piacon.

Így készült az új, nyújtható-hajlítható-csavarható kijelző

Az LG Display számos új technológiai megoldást alkalmazott: fejlesztette például a kontaktlencsékben is használt különleges szilikon anyag tulajdonságait, és új vezetéktervezési struktúrát dolgozott ki, hogy ezzel is javítsa a panel nyújthatóságát és rugalmasságát. Az eredeti projektcél 20 százalékos nyújthatóság volt – ezt sikerült messze túlteljesíteniük.

A panelben alkalmazott, akár 40 mikrométeres (μm) micro-LED fényforrásokkal az új prototípus fokozott tartósságot biztosít: akár tízezerszer megnyújtható, miközben megőrzi a képminőséget, akár szélsőséges környezetben, például alacsony és magas hőmérsékleten vagy külső behatások esetén is.

A nyújtható kijelzők nemcsak vékonyak és könnyűek – képesek alkalmazkodni az egyenetlen felületekhez is, például ruházathoz vagy bőrfelülethez tapadva. A technológia várhatóan széles körben elterjed majd különböző iparágakban, beleértve a divatot, a hordható eszközöket és a járműipart. A dél-koreai vállalat számos alkalmazási koncepciót bemutatott: például egy olyan autós panelt, amelyen a kijelző kidomborodó formában nyújtható és kézmozdulatokkal irányítható, valamint egy olyan hordható kijelzőt, ami tűzoltók ruhájára erősítve szolgáltat valós idejű információkat.

Nagy múltú gyártó újabb innovációja

Az LG Displayt 2020-ban választotta ki Dél-Korea a nyújtható kijelzők fejlesztését célzó nemzeti projekt vezető cégének. Azóta 19 hazai ipari és kutatóintézettel közösen folytatják a kutatás-fejlesztést. Ez a projekt a következő generációs kijelzők kulcstechnológiáinak fejlesztését célzó szélesebb kezdeményezés része, amit a Dél-Koreai Kereskedelmi, Ipari és Energiaügyi Minisztérium (MOTIE), valamint a Koreai Ipari Technológiai Tervezési és Értékelési Intézet támogat.

A projekt sikeres befejezésével az LG Display nemcsak megszerezte a következő generációs kijelzőpiac vezetéséhez szükséges kulcstechnológiákat, hanem hozzájárult az anyagok, alkatrészek és berendezések helyi fejlesztéséhez, valamint egy R&D infrastruktúra kiépítéséhez.

Címlapkép: LG Display

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS