Science Expo: hallgassa meg Krausz Ferenc előadását (is) a Szépművészeti Múzeumban!

Science Expo: hallgassa meg Krausz Ferenc előadását (is) a Szépművészeti Múzeumban!
2024. 11. 21., 00:21

Különleges esemény vár minden tudomány iránt érdeklődőt a budapesti Szépművészeti Múzeumban november 21. és 23. között.

A Tudományos Expo célja, hogy látványos és érthető módon mutassa be a magyar tudomány, kutatás és tehetséggondozás kiemelkedő eredményeit. Az Expo nemcsak a szakemberek, hanem a nagyközönség számára is izgalmas élményt kínál, ráadásul ingyenesen látogathatóhívja fel a figyelmet a Nemzeti Innovációs Ügynökség.

Az esemény középpontjában a tudomány különböző területei állnak: a matematika, a fizika, a kémia és a biológia. Ezeket a témákat látványos bemutatókon és interaktív programokon keresztül ismerhetik meg a látogatók. A tudományos élet legfontosabb kérdéseire kapunk választ, miközben rangos kutatók és szakértők osztják meg gondolataikat. Az Expo egyik kiemelt programja Krausz Ferenc fizikai Nobel-díjas professzor előadása, amely szombat délután hallgatható meg. Krausz professzor többek között az elektronok atomon belüli mozgását feltáró attoszekundumos fényimpulzusokról szóló kutatásáról beszél majd, amely a modern fizika egyik legnagyobb áttörése.   

A programok között szerepel a Semmelweis Egyetem Da Vinci robotjának bemutatója, amely bepillantást nyújt a sebészet jövőjébe, valamint a BrainVisionCenter innovatív VR-szemüvege, amely az agyi aktivitás és viselkedés vizsgálatát segíti. Az Óbudai Egyetem standján egy virtuális valóság alapú diagnosztikai rendszert, a PathoVR-rel is megismerkedhetnek az érdeklődők. Az ELI-ALP lézerkutatásai szintén lenyűgöző betekintést nyújtanak a tudomány határterületeibe.

Az esemény különleges figyelmet szentel a fiataloknak és a jövő generációinak. A Nemzeti Tudósképző Akadémia diákjai látványos kísérletekkel készülnek, bemutatva például a sejtszámlálást, az agy működését és a génsebészeti technikák rejtelmeit. Az Expo célja, hogy a fiatalokat inspirálja, és közelebb hozza hozzájuk a tudomány világát, hiszen hazánk jövőbeli versenyképessége szempontjából kiemelkedően fontos, hogy minél többen válasszák a kutatás-fejlesztési és az innovációs területeket.

A rendezvény elméleti előadásokban is bővelkedik, ahol olyan izgalmas témák kerülnek terítékre, mint a bioterrorizmus és az új fertőző betegségek elleni védekezés, az önvezető autók technológiai és jogi kihívásai vagy éppen az élelmiszerpazarlás megoldásának lehetőségei. A fenntarthatóság jegyében a magyar borászat és a tudomány kapcsolatáról is hallhatunk, különös tekintettel a szőlészet és borászat innovációira.

Az esemény helyszínéül szolgáló Szépművészeti Múzeum tereiben a legnagyobb hazai egyetemek, kutatóintézetek és szervezetek állítanak ki, a bemutatók és interaktív programok révén pedig a látogatók közvetlen közelről ismerhetik meg a legújabb tudományos fejlesztéseket. A ZalaZONE például önvezető autókat, a HUN-REN SZTAKI pedig robotkutyát és hidrogénes drónt mutat majd be. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Széchenyi István Egyetem szimulátorszékei szintén kipróbálhatók lesznek, míg a HUN-REN ATOMKI légköri mérőállomása a környezeti adatgyűjtés módszereibe enged betekintést.

Kilenc erős érv a Science Expo mellett

A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat összegyűjtött 9 felettébb érdekesnek ígérkező programot, amelyekért érdemes lesz a három nap során kilátogatni a Szépművészeti Múzeumba.

1. Macskafogó, a robotkutya

Bár a kutya teste egy amerikai fejlesztő cégé, magyarul beszélni és érteni a HUN-REN Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) tanította meg a Macskafogó névre hallgató, csaknem 40 kilós robotkutyát, amivel csütörtökön biztosan lehet találkozni a múzeumban.

2. Gyógyszer útja a fejből a szájba

A HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont kutatói az ötlet megfoganásától a tabletta gyártásáig mutatják be nekünk egy gyógyszer születését, de interaktív tanítórendszerek segítségével az őssejtek csodálatos világát is megismerhetjük.

3. Főzzünk üstököst!

Nem írtuk el, a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont kutatói valóban megmutatják, hogy egyszerű hozzávalókból hogyan készíthetünk üstököst. Ha az üstököshöz nem mehetünk fel a világűrbe, hát elkészítjük a Szépművészeti rögtönzött konyhájában.

4. Mert az AI körülvesz

Ma már szinte megmozdulni sem tudunk, annyira behálóz bennünket a mesterséges intelligencia. Az AI-nak szánt kerekasztal-beszélgetés során kiderül, hogyan irányíthatjuk, illetve hogyan szolgálhatja a társadalmunk javát. De nem megyünk el az AI etikai, jogi és technológiai kérdései mellett sem. 

5. Különleges ókori keresztény leletek

Ókori keresztények szentföldi nyomairól szóló kutatást hoznak magukkal a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont kutatói, de a Tihanyi apátság történetéről is lesznek izgalmas részleteik. Mindezek mellett megismerhetjük a vallás és a tudomány kapcsolatát, és a Rómában található magyar nemzeti templomokat is.

6. Jöjjenek-e az önvezető autók?

A kerekasztal-beszélgetések talán egyik legérdekesebb témája az önvezető autókkal kapcsolatos kihívások és lehetőségek megvitatása lesz. Szakértők elmondják, hogy a biztonságos és fenntartható közlekedés érdekében hogyan lehet összehangolni a technológiai fejlődést az etikai normákkal és a társadalmi elvárásainkkal.

7. Hogyan védhetjük meg a klímánkat?

A klímaváltozás sürgető kihívásairól és a fenntartható jövőnk érdekében tehető szükséges lépésekről rántják le a leplet kutatók és szakértők. De az is kiderül a program végére, hogy mi mit tehetünk a zöld környezetünk megőrzéséért.

8. Miért ezek a parányi rovarok a kutatók legjobb kollégái?

Kisujjkörmünknél nem nagyobbak, olykor még a poharunkban sem vesszük észre őket, mégis nagyon régóta nagyon sokat segítenek az orvostudományban. A HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont kutatói a Science Expón mikroszkópokkal és videókkal mutatják be, hogyan és miért állították az orvoslás szolgálatába az ecetmuslicákat.

9. Rendhagyóan színes kémiaóra a múzeumban

A színes-szagos kísérleteket mindenki szerette kémiaórán. A Bay Zoltán Kutatóközpont kutatói ezért a leglátványosabb kísérleteket hozzák el a Science Expóra. De elmondják azt is, kik voltak az első vegyészek, illetve hogy milyen szerepet játszik a kémia a mindennapi életünkben. 

A Science Expo a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Magyar Tudományos Akadémia, a Nemzeti Innovációs Ügynökség, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat, a Nemzeti Tudósképző Akadémia, valamint a legnagyobb hazai egyetemek együttműködésében valósul meg. A részletes programok itt érhetők el.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.
2024-12-11 21:11:00
Kiemelkedő vándorlási többlet és tranzakciószám jellemzi a közép-magyarországi régiót, amely az ingatlanpiac motorjaként egyben az ország legdrágább térsége is – derül ki az Otthon Centrum harmadik negyedévre vonatkozó elemzéséből.
2024-12-11 20:11:00
A Design Terminal és a Nemzeti Tehetség Központ szervezésében immár negyedik alkalommal indul el a START program, amely a fiatalok vállalkozóvá válását támogatja szakmai képzéssel, mentorációval és akár 3–5 millió forint értékű díjazással.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS