Csak a Google AI-ja annyi energiát fogyaszthat majd, mint Írország

Csak a Google AI-ja annyi energiát fogyaszthat majd, mint Írország
2023. 10. 11., 16:08

Egy mesterséges intelligencia iszonyatos mennyiségű adatfeldolgozásra képes, de ennek ára van. A működéséhez szükséges hardverek rengeteg energiát fogyasztanak, ami egyre kritikusabb kérdéseket vet fel.

Alex de Vries fintech szakértő és blokklánc influencer a Joule című folyóiratban publikált tanulmányában fejti ki, hogy napjainkban és a közeljövőben mekkora energiafogyasztást jelent a mesterséges intelligenciák üzemeltetése. Összehasonlításképpen: a ChatGPT viszonylag kis energiafogyasztónak számít (egyelőre, de folyamatosan növekszik), azzal, hogy a 10.000 darab Nvidia GPU, amelyen fut, 1287 MWh elektromos áramot használ fel. Ez nagyjából 121 amerikai háztartás éves fogyasztásával egyenlő. Nem sok, de csak egyelőre, és fontos leszögezni, hogy messze nem az OpenAI az egyetlen vállalat, ami egyre fejlettebb (ergo egyre több energiát felemésztő) AI-t üzemeltet.

Miközben az egyik legnagyobb technológiai fejlesztés, amit az ember valaha elért, egyre gyorsabban terjed, ideje feltenni a kérdést, hogy milyen árat fogunk fizetni érte? És nem csak a munkaerőpiacon, hanem a működéséhez szükséges energiainfrastruktúra szintjén is.

„2021-ben a Google teljes villamosenergia-fogyasztása 18,3 TWh volt, amelynek 10-15 százalékát már a mesterséges intelligenciára fordították. A legrosszabb forgatókönyv szerint csak a Google AI-ja annyi villamos energiát fogyaszthat, mint például Írország (évi 29,3 TWh), ami jelentős növekedés a korábbi, mesterséges intelligenciával kapcsolatos energiafogyasztáshoz képest” – magyarázta Vries. Ami azt illeti, a Google AI-ja abban a tempóban, ahogy a szakértő szerint növekszik, a magyarországi energiafogyasztással is (2022-ben kb. 45,7 TWh) versenyre kelhet. És még egyszer: ez még csak egy tech cég, ami AI-fejlesztéssel is foglalkozik.

Gyorsan duzzad az AI-piac

A közelmúltban megfigyelhető volt, hogy egyre több vállalat fejleszt saját chipeket, hogy megfeleljen a magas AI-követelményeknek. A Google és az Amazon rendelkezik saját AI-chipekkel, míg a pletykák szerint a Microsoft a jövő hónapban mutatja be a sajátját. A Microsoft komoly befektetője tesz az OpenAI-nak is, ami a potenciáljának még csak egy kezdeti szakaszánál tart. Mindez azt jelenti, hogy az AI-ipar energiaigénye jelentősen növekedni fog. Vries szerint „az olyan vállalatok, mint például az Alphabet (Google), jelentősen megnövelhetik az energiaigényüket, ha a generatív AI beépül minden Google-keresésbe”. A félvezetőkkel és AI-val foglalkozó SemiAnalysis blog meg is becsülte, hogy ebben az esetben mekkora energiafogyasztást igényelnének, csupán a Google-keresések. Úgy számoltak, hogy 512.820 darab NVIDIA A100 HGX szerverre és több mint 4 millió GPU-ra lenne szükség. Ez szerverenként 6,5 kW-os teljesítményigény mellett napi 80 GWh, éves szinten pedig 29,2 TWh áramfogyasztást jelentene.

„Az OpenAI-nak 3617 darab NVIDIA HGX A100 szerverre és 28.936 darab GPU-ra volt szüksége a ChatGPT beindításához, ami napi 564 MWh energiaigényt jelentett - még azelőtt, hogy akár csak egy ember is elkezdte volna ténylegesen használni” – mutatott rá Vries.

A szerző végül megjegyezte, hogy túlzott optimizmus arra számítani, hogy a hardver- és szoftverhatékonyság javulása teljes mértékben ellensúlyozni fogja a mesterséges intelligenciával kapcsolatos villamosenergia-fogyasztás hosszú távú változásait. Törekvések azonban vannak. Az MIT kutatócsoportja például épp’ a múlt héten számolt be arról, hogy elkezdték keresni az AI modellek energiafogyasztás-csökkentésének lehetőségeit. A mesterséges intelligencia alkalmazások mögött duruzsoló GPU-k fogyasztásának optimalizálásával 12-15 százalékkal tudták visszafogni a felhasznált energiát. Az ehhez hasonló megoldásokkal vagy például a kriptovaluta bányászatból kikerülő GPU-k újrahasznosításával sokat lehetne csökkenteni az AI-k egyre inkább elszálló fogyasztásán és karbonlábnyomán.

Gábor János

Főoldali kép: Glen Cooper - MIT

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS