4,4 százalékra emelkedett a munkanélküliség 2025 elején

2025. 02. 27., 09:25

A decemberi 4,3 százalék után 2025. januárban 4,4 százalék volt a munkanélküliségi ráta a 15–74 éves korosztályban – tájékoztatott a statisztikai hivatal.

2025 januárjában a 15–74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 684 ezer fő, munkanélküliek száma 214 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék volt – olvasható a KSH jelentésében. A statisztikai hivatal a részletesebb munkaerőpiaci adatokat három hónapos időszakokra vonatkozóan teszi közzé.

A 2024. november–2025. januári időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma a 15–74 évesek körében 4 millió 697 ezer fő volt. A férfiak esetében a foglalkoztatottak létszáma gyakorlatilag megegyezett2 az egy évvel korábban mért értékkel, 2 millió 490 ezer főt tett ki, míg a nőké kissé meghaladta azt, 2 millió 207 ezerre bővült. A hazai elsődleges munkaerőpiacon 4 millió 525 ezer fő dolgozott, míg a közfoglalkoztatottak létszáma 66 ezer, a külföldön dolgozóké pedig 106 ezer főt tett ki. Mindhárom mutató esetében a létszám érdemben nem változott az előző év azonos időszakához képest.
A 15–64 évesek körében a foglalkoztatási arány 75,1 százalék volt. Míg a férfiak foglalkoztatási rátája lényegében nem változott2, 78,7 százalékot tett ki, addig a nőké 0,6 százalékponttal, 71,4 százalékra emelkedett.

A 2024. november–2025. januári időszakban a 15–74 éves munkanélküliek létszáma 11 ezer fővel2 213 ezer főre mérséklődött, míg a ráta értéke lényegében nem változott, 4,3 százalék volt. A férfiak esetében a munkanélküliek száma 115 ezer, a nőknél 98 ezer főt tett ki, a munkanélküliségi ráta előbbi esetében 4,4, utóbbinál 4,2 százalék volt.
A munkakeresés átlagos időtartama 12,1 hónap volt. Az összes munkanélküli 43,7 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje keresett állást, míg a legalább egy éve munkát keresők a munkanélküliek 36,1 százalékát tették ki.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 25., 11:15
A hazai ingatlanpiaci drágulás a nyaralókra is hatott, egy év alatt 11,5 százalékkal emelkedtek az átlagos hirdetési négyzetméterárak. A Balaton népszerű települései a budapesti árakkal versenyeznek – derül ki a zenga.hu ingatlankeresési és hirdetési oldal adataiból. De ilyen árak mellett nem éri meg jobban tengerparti nyaralót venni?
2025-03-25 17:10:00
A Közös Agrárpolitika keretében, európai uniós társfinanszírozással megvalósuló, a feldolgozó üzemek fejlesztését segítő pályázati felhívás keretében 94 beruházási projekt összesen 5,1 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásban részesült; ezekkel a döntésekkel a megítélt támogatások összege 12,2 milliárd forint – tájékoztatott az Agrárminisztérium.
2025-03-25 12:10:00
A kapcsolt vállalkozások transzferárainak vizsgálata évek óta kiemelt terület, azonban a NAV az idei évtől kezdve minden eddiginél több erőforrást mozgósít ennek ellenőrzésére. Márciustól új szakértői szervezeti egységek jöttek létre a terület ellenőrzésére, sőt ezek az osztályok fogják végezni a globális minimumadóval összefüggő vizsgálatokat is, amely új elemként jelenik meg a NAV idei ellenőrzési tervében – hívta fel a figyelmet Kiss Tamás, a SALDO Zrt. Tanácsadó üzletágának vezetője.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS