Hulladékból tiszta ivóvíz – Ezzel a megoldással napi 14 litert nyernek ki a levegőből

Hulladékból tiszta ivóvíz – Ezzel a megoldással napi 14 litert nyernek ki a levegőből
ESGHírek  |  2025. 02. 26., 14:05

Az amerikai kutatók új módszere szinte bármilyen szerves hulladékot vízgyűjtővé alakít. Az eljárás még száraz éghajlaton is működik, és például napenergiával is üzemeltethető.

A Texasi Egyetem kutatói kifejlesztettek egy új eljárást, ami a levegő páratartalmából napi 14 liter ivóvizet képes kinyerni, egyetlen kilogramm élelmiszer-hulladék vagy más szerves anyag felhasználásával. A módszer biomasszát alakít át „molekulárisan funkcionált biomassza-hidrogélekké”, amelyek hatékonyan vonják ki a nedvességet a levegőből.

„Ez az anyag lehetőséget ad arra, hogy a természet egyik legbőségesebb erőforrását kihasználva vizet nyerjünk a levegőből – bármikor, bárhol” – osztotta meg az egyetem sajtóközleményében a kutatás veuet Weixin Guan.

„Ezzel a felfedezéssel egy olyan univerzális molekuláris mérnöki stratégiát hoztunk létre, amely lehetővé teszi, hogy különféle természetes anyagokat nagy hatékonyságú nedvszívó anyagokká alakítsunk” – fűzte hozzá Guihua Yu anyagtudományokkal foglalkozó professzor.

Így lesz ivóvíz a levegőből – szerves hulladék felhasználásával

A kutatócsoport olyan módszert dolgozott ki, amely lehetővé teszi a természetes poliszacharidok molekuláris módosítását, hogy jobban megkössék a levegőben lévő nedvességet és hő hatására könnyebben felszabadítsák azt. Az eljárás során a kutatók hőre érzékeny és ikerionos csoportokat kapcsolnak az anyaghoz, ezzel elérik, hogy hatékonyabban reagáljon a hőmérsékletváltozásokra, valamint hatékonyabban szívja fel és tárolja a vizet.

A módosítás révén a hidrogélek szobahőmérsékleten képesek megkötni a levegő nedvességtartalmát. Enyhe, körülbelül 60 Celsius-fokos melegítés hatására a tárolt víz tiszta formában felszabadul. Ez a hőmérsékleti küszöb jelentős, mivel fenntartható forrásokkal is elérhető, például napenergia vagy ipari folyamatok hulladékhőjének felhasználásával. Az új módszer eltér a hagyományos vízkinyerési technológiáktól, amelyek gyakran energiaigényes hűtési eljárásokra vagy kőolajalapú anyagokra támaszkodnak.

A tudósok terepen végzett kísérletekkel bizonyították a módszerük hatékonyságát. A tesztek során egy kilogramm hidrogél naponta akár 14,19 liter vizet volt képes kinyerni a levegőből.

Nagyon meggyőző eredmény, és jelentősen felül is múlja a mai légi vízkinyerő technológiák teljesítményét, hiszen azok általában kilogrammonként napi 1–5 liter vizet állítanak elő. A kutatók sikeresen demonstrálták az eljárás hatékonyságát cellulóz, keményítő és kitozán felhasználásával is. Ez azt jelenti, hogy számos biomassza-típus újrahasznosítható ivóvíz előállítására.

Minden környezethez alkalmazkodik és skálázható megoldás

„A hagyományos ’válassz és kombinálj’ megközelítés helyett – amelynél speciális anyagokat kell kiválasztani egy-egy funkcióhoz – ez az általános molekuláris stratégia lehetővé teszi, hogy szinte bármilyen biomasszából hatékony vízgyűjtőt készíthessünk” – osztották meg a kutatók.

A legtöbb jelenlegi vízkinyerési technológia magas páratartalomra épül, ezzel szemben az új módszer száraz éghajlaton is jelentős mennyiségű vizet képes kivonni a levegőből.

„Ez teljesen új perspektívát nyit a fenntartható vízgyűjtés terén, és nagy lépést jelent a háztartások, illetve a kisebb közösségek számára is elérhető gyakorlati rendszerek felé” – hangsúlyozta Yu. A kutatócsoport kiemelte az eljárás fenntarthatóságát is. A biomassza alapú hidrogélek biológiailag lebomlanak, és könnyen elérhető, egyébként hulladékként végző anyagokból készülnek.

A kutatók ezzel nem zárták le a munkát: a jövőben a gyártás felskálázásán és a kereskedelmi célú alkalmazások tervezésén, például hordozható vízgyűjtők, önfenntartó öntözőrendszerek és vészhelyzeti ivóvízellátó eszközök fejlesztésén dolgoznak tovább.

Címlapkép: Texasi Egyetem

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 25., 11:15
A hazai ingatlanpiaci drágulás a nyaralókra is hatott, egy év alatt 11,5 százalékkal emelkedtek az átlagos hirdetési négyzetméterárak. A Balaton népszerű települései a budapesti árakkal versenyeznek – derül ki a zenga.hu ingatlankeresési és hirdetési oldal adataiból. De ilyen árak mellett nem éri meg jobban tengerparti nyaralót venni?
2025-03-25 17:10:00
A Közös Agrárpolitika keretében, európai uniós társfinanszírozással megvalósuló, a feldolgozó üzemek fejlesztését segítő pályázati felhívás keretében 94 beruházási projekt összesen 5,1 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásban részesült; ezekkel a döntésekkel a megítélt támogatások összege 12,2 milliárd forint – tájékoztatott az Agrárminisztérium.
2025-03-25 12:10:00
A kapcsolt vállalkozások transzferárainak vizsgálata évek óta kiemelt terület, azonban a NAV az idei évtől kezdve minden eddiginél több erőforrást mozgósít ennek ellenőrzésére. Márciustól új szakértői szervezeti egységek jöttek létre a terület ellenőrzésére, sőt ezek az osztályok fogják végezni a globális minimumadóval összefüggő vizsgálatokat is, amely új elemként jelenik meg a NAV idei ellenőrzési tervében – hívta fel a figyelmet Kiss Tamás, a SALDO Zrt. Tanácsadó üzletágának vezetője.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS