Saját várost épít a Toyota: futurisztikus vízió, sok autonóm technológiával

Saját várost épít a Toyota: futurisztikus vízió, sok autonóm technológiával
Gábor János  |  2025. 02. 12., 15:10

Már ebben az évben lesznek lakosai annak a jövőbe mutató településnek, amit a Toyota alakít ki, többek között a legújabb mobilitási megoldások bevezetésével. Az itt élőkön tesztelik majd az innovációk működését egy közösségben.

A Toyota évek óta fejleszti a jövő városát, amely a mobilitás és a technológiai innovációk tesztközpontja lesz. A japán vállalat nemrég bejelentette, hogy az első lakók hamarosan beköltözhetnek a Fudzsi-hegy lábánál épülő településre - írja az Industry Week.

A Toyota hagyományosan a Las Vegas-i Consumer Electronics Show-n (CES) jelenti be terveit, és a futurisztikus városról már évek óta csepegtetik az információkat a rendezvényen. Először a 2018-as CES-en, Akio Toyoda, a vállalat elnöke árulta el, hogy a Toyota „mobilitási vállalattá” akar válni, és túllépne a hagyományos autógyártás keretein. A cél az elektromos járművek, az autonóm technológiák és a mobilitási szolgáltatások fejlesztése. Két évvel később, ugyancsak a Las Vegas-i eseményen mutatták be „Woven City” tervét.

Ez egy kísérleti város, ahol az önvezető autók, az intelligens otthonok és a robotika fejlesztése zajlik. A település neve a Toyota eredeti tevékenységére, az automata szövőszékek gyártására utal.

„Idén megkezdjük az első lakók beköltözését, hogy fokozatosan életre keltsük Woven City-t. A lakosság létszáma idővel eléri a kétezer főt, köztük Toyota-alkalmazottakkal és családtagjaikkal, nyugdíjasokkal, kiskereskedőkkel, tudományos és ipari partnerekkel, vállalkozókkal, akadémikusokkal és természetesen a háziállataikkal” – közölte az idei CES-en Toyoda. Azóta kiderült, hogy a város négy fő kutatási területre koncentrál: az emberek, az áruk, az információ és az energia mobilitására.

Még nem tudni, hogy a Toyota képes-e hasznot termelni a városból

A projekt üzleti modellje még nem teljesen tisztázott. Toyoda szerint a vállalat számára nem feltétlenül a nyereség a legfontosabb szempont, mire a projektet vezető Woven by Toyota vezérigazgatója, Hajime Kumabe azt mondta, „ezzel nem értünk egyet. A Woven City-n keresztül új értékeket szeretnénk teremteni, és egy új bevételi forrást kialakítani”.

A Woven City egy startupokat támogató akcelerációs programot biztosan működtet majd, ami segíthet új bevételi forrásokat teremteni a vállalatnak.

Hiroki Nakajima, a Toyota Motor alelnöke szerint a Woven City sokkal inkább „mobilitási tesztpálya” lesz, ami a fejlesztések gyorsítását segíti elő. Kumabe hozzátette: a Toyota már most is fejleszt technológiákat az önvezető autók pontosságának javítására, és a Woven by Toyota egy olyan környezetet teremt, ami kedvez ezeknek a járműveknek.

„Ebben a városban sok ember él majd, és az infrastruktúrát is jobban tudjuk ellenőrizni. Ha az autók, az emberek és az infrastruktúra összehangolt működését megvalósítjuk, elérhetjük a célunkat: a zéró közlekedési balesetet” – emelte ki az egyik legfontosabb szempontot.

A Woven City első szakasza körülbelül 50 ezer négyzetméter, vagyis nagyjából hét futballpálya méretű, míg a második szakasz, amely 2024 májusában kezdődött és 2025 végén zárul, megduplázza ezt a területet. A végleges város mérete a tervek szerint 708.000 négyzetméter, ami már 135 futballpályának felel meg, de nem csak a felszínen lesz mozgásban: a projekt föld alatti logisztikai rendszert is tartalmaz.

Címlapkép: Toyota Woven City

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 12., 09:15
Jelentősen megugrott idén az egyszerűsített foglalkoztatás közterhe, így félő, hogy sokan ismét a bejelentés nélküli foglalkoztatás felé fordulnak. Azok a munkáltatók ugyanakkor, amelyek legálisan is kedvezőbb költségek mellett rugalmasan foglalkoztatható idény- vagy alkalmi munkásokat keresnek, a Trenkwalder prognózisa szerint az eddiginél jóval szélesebb körben fordulhatnak a diákok felé.
2025. 02. 11., 14:20
Február közepéig mindenki megkapja a tavalyi jövedelme, illetve az önkéntes pénztári, nyugdíj-előtakarékossági és nyugdíjbiztosítási befizetései után a munkáltatói, kifizetői és pénztári igazolásokat. Ezek alapján ellenőrizhető az szja-bevallási tervezet és benne a pénztárakba befizetett összegek után járó adó-visszatérítés összege. Az igazolásokat nem kell beküldeni a NAV-hoz, de az elévülési idő végéig meg kell őrizni.
2025-02-12 19:05:00
A globális bizonytalanság és a fokozódó geopolitikai feszültségek mellett az infláció és az elhúzódó válság réme kísért továbbra is a magyar munkaerőpiacon – derül ki a Hays friss Salary Guide kiadványából. Ebben a helyzetben komoly kihívás hosszú távra tervezni, ezért 2024-ben is inkább a befelé fordulás, a stabilizálási szándék jellemezte a munkáltatókat. A megfelelően képzett munkaerő hiánya mellett ma már az a cégvezetők egyik legnagyobb problémája, hogy munkavállalói oldalon néha már túl magasak a fizetési elvárások.
2025-02-11 22:20:00
Elindult a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal, valamint a Nemzeti Innovációs Ügynökség „KFI ökoszisztéma fejlesztése” elnevezésű ötmilliárd forintos projektje, amely a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) Plusz keretein belül, a magyar állam támogatásával és az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg.

  Rovathírek: HIPA

A beruházásösztönzésben is ki kell használni, hogy rendkívül Magyarország-barát az új washingtoni adminisztráció, és a legnagyobb amerikai cégeket is ösztönözni kell magyarországi befektetésekre – hívta fel a figyelmet Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.
Az amerikai vállalat éppen Budapesten nyitott irodát, hogy a magyar fővárosból kiindulva Európában és Ázsiában is terjessze a forradalmi alumínium-újrahasznosító technológiáját. Az Austin AI Europe a kontinens klímacéljai felé lökdösi mindazokat a gyártókat, akik nem csak a szén-dioxid-kibocsátást, hanem a költségeket is visszafognák – közvetlenül hulladékból származó, azonnal feldolgozható alumínium újrahasznosításával. A részben vagy egészben a timföldgyártást is kiváltó megoldást a cég hazai munkatársai, Demmer Dóra és Cholnoky Miklós mutatták be a BizniszPlusznak. Ismerje meg közelebbről a fenntartható alumíniumgyártás úttörő rendszerét, amely Magyarországról folytatja útját a világhír felé!

  Rovathírek: ATOMBUSINESS