Kínai tudósoknak sikerült előállítaniuk laboratóriumi körülmények között egy ritka, hatszögletű szerkezetű szuper anyagot. Az új mesterséges gyémánt ipari felhasználása forradalmasíthatja a vágó- és fúróeszközöket.
Az ultrakemény gyémánt kínai kutatók forradalmim eredménye: laboratóriumi körülmények között sikerült létrehozniuk, és kiderült, hogy jelentősen keményebb, mint a természetben előforduló gyémánt. A fejlesztés ipari szempontból jelentős, hiszen a gyémántot már most is széles körben használják különböző eszközök gyártásához.
A legtöbb természetes és mesterséges gyémánt kocka alakú kristályszerkezettel rendelkezik, ezzel szemben a most előállított változat hatszögletű, hasonlóan a ritka „lonsdaleithez”, vagyis hexagonális gyémánthoz.
A legkeményebb gyémántokat eddig meteorbecsapódások krátereiben találták meg, így azok rendkívül ritkák és apró méretűek voltak. A Jilin Egyetem kutatócsoportja ugyanakkor – Liu Bingbing és Yao Mingguang vezetésével, illetve a Sun Yat-sen Egyetemről érkező Zhu Shengcai közreműködésével – arra jött rá, hogy a grafit egy speciális szerkezeti átalakulás, az úgynevezett „posztgrafit fázis” révén hatszögletű gyémánttá alakulhat. Ez a folyamat rendkívül magas hőmérséklet és nyomás hatására megy végbe - írja a South China Morning Post.
A kutatók a Nature Materialsban publikált tanulmányukban azt állítják, hogy a mesterséges úton előállított gyémánt kiváló minőségű és kiemelkedő fizikai tulajdonságokkal bír. A hatszögletű szerkezete miatt 40 százalékkal keményebb, mint a természetes gyémánt, és nagyobb hőstabilitással rendelkezik, mint a nanogyémánt.
A kutatók szerint „a hatszögletű gyémánt kivételes hőstabilitása és ultranagy keménysége miatt nagy ipari lehetőségeket rejt”.
Nem ez az első alkalom, hogy tudósok laboratóriumi körülmények között hatszögletű gyémántot állítanak elő. 2021-ben egy amerikai csoport már készített olyan mintákat, amelyek elég nagyok voltak ahhoz, hogy merevségüket hanghullámokkal mérjék. Travis Volz, a 2021-es tanulmány egyik szerzője és a Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium kutatója akkor úgy fogalmazott, hogy „az új anyag számos iparágban hasznos lehet”. Az amerikai kutatók akkor azt is megállapították, hogy a hatszögletű gyémánt valószínűleg keményebb, mint a kocka szerkezetű, így jobb alternatíva lehet megmunkálásra, fúrásra vagy bármilyen olyan alkalmazásra, amelyhez eddig hagyományos gyémántot használtak.
Egy másik kutató arról is beszélt, hogy az ilyen típusú gyémántok akár az ékszeriparban, például eljegyzési gyűrűkben is megjelenhetnek, ami erősítené a vásárlók igényét arra, hogy kerüljék a „véres gyémántokat”, vagyis azt, hogy bizonytalan eredetű, talán kényszermunkával bányászott drágaköveket vásároljanak.
A kínai kutatók korábban is jelentős eredményeket értek el ezen a területen. Tavaly a Csengcsou Egyetem, a Henan Tudományos Akadémia, a Ningbo Egyetem és a Jilin Egyetem kutatói olyan gyémántokat fejlesztettek, amelyek már képesek voltak az elektromosság vezetésre - ami ugye azért nagy szó, mert a természetben előforduló legkeményebb anyag - ami egyben kiváló hővezető is - alapjáraton nem képes vezetni az elektromos áramot.
A címlapkép illusztráció. Fotó: VecMes - Freepik
Az erős külföldi működőtőke-beáramlást támogató, jelentős ipari és logisztikai ingatlanfejlesztések bemutatására fókuszál Magyarország a világ elsőszámú ingatlanfejlesztési kiállításán, a MIPIM-en Cannes-ban március 11–14. között. A Magyarország-standon a bővülő ipari és logisztikai ingatlanpiac, valamint a lakóingatlan-, hotel- és irodaportfóliók kerülnek bemutatásra.
„Egy nukleáris létesítmény megtámadása abszolút elfogadhatatlan, ilyesminek nem szabad megtörténnie.”