Kisebb csoda az új ipari gyémánt: sokkal keményebb, mint a természetes drágakő

Kisebb csoda az új ipari gyémánt: sokkal keményebb, mint a természetes drágakő
Gábor János  |  2025. 02. 17., 14:25

Kínai tudósoknak sikerült előállítaniuk laboratóriumi körülmények között egy ritka, hatszögletű szerkezetű szuper anyagot. Az új mesterséges gyémánt ipari felhasználása forradalmasíthatja a vágó- és fúróeszközöket.

Az ultrakemény gyémánt kínai kutatók forradalmim eredménye: laboratóriumi körülmények között sikerült létrehozniuk, és kiderült, hogy jelentősen keményebb, mint a természetben előforduló gyémánt. A fejlesztés ipari szempontból jelentős, hiszen a gyémántot már most is széles körben használják különböző eszközök gyártásához.

A legtöbb természetes és mesterséges gyémánt kocka alakú kristályszerkezettel rendelkezik, ezzel szemben a most előállított változat hatszögletű, hasonlóan a ritka „lonsdaleithez”, vagyis hexagonális gyémánthoz.

A legkeményebb gyémántokat eddig meteorbecsapódások krátereiben találták meg, így azok rendkívül ritkák és apró méretűek voltak. A Jilin Egyetem kutatócsoportja ugyanakkor – Liu Bingbing és Yao Mingguang vezetésével, illetve a Sun Yat-sen Egyetemről érkező Zhu Shengcai közreműködésével – arra jött rá, hogy a grafit egy speciális szerkezeti átalakulás, az úgynevezett „posztgrafit fázis” révén hatszögletű gyémánttá alakulhat. Ez a folyamat rendkívül magas hőmérséklet és nyomás hatására megy végbe - írja a South China Morning Post.

Sokkal keményebb, mint a természetes gyémánt

A kutatók a Nature Materialsban publikált tanulmányukban azt állítják, hogy a mesterséges úton előállított gyémánt kiváló minőségű és kiemelkedő fizikai tulajdonságokkal bír. A hatszögletű szerkezete miatt 40 százalékkal keményebb, mint a természetes gyémánt, és nagyobb hőstabilitással rendelkezik, mint a nanogyémánt.

A kutatók szerint „a hatszögletű gyémánt kivételes hőstabilitása és ultranagy keménysége miatt nagy ipari lehetőségeket rejt”.

Nem ez az első alkalom, hogy tudósok laboratóriumi körülmények között hatszögletű gyémántot állítanak elő. 2021-ben egy amerikai csoport már készített olyan mintákat, amelyek elég nagyok voltak ahhoz, hogy merevségüket hanghullámokkal mérjék. Travis Volz, a 2021-es tanulmány egyik szerzője és a Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium kutatója akkor úgy fogalmazott, hogy „az új anyag számos iparágban hasznos lehet”. Az amerikai kutatók akkor azt is megállapították, hogy a hatszögletű gyémánt valószínűleg keményebb, mint a kocka szerkezetű, így jobb alternatíva lehet megmunkálásra, fúrásra vagy bármilyen olyan alkalmazásra, amelyhez eddig hagyományos gyémántot használtak.

Egy másik kutató arról is beszélt, hogy az ilyen típusú gyémántok akár az ékszeriparban, például eljegyzési gyűrűkben is megjelenhetnek, ami erősítené a vásárlók igényét arra, hogy kerüljék a „véres gyémántokat”, vagyis azt, hogy bizonytalan eredetű, talán kényszermunkával bányászott drágaköveket vásároljanak.

A kínai kutatók korábban is jelentős eredményeket értek el ezen a területen. Tavaly a Csengcsou Egyetem, a Henan Tudományos Akadémia, a Ningbo Egyetem és a Jilin Egyetem kutatói olyan gyémántokat fejlesztettek, amelyek már képesek voltak az elektromosság vezetésre - ami ugye azért nagy szó, mert a természetben előforduló legkeményebb anyag - ami egyben kiváló hővezető is - alapjáraton nem képes vezetni az elektromos áramot.

A címlapkép illusztráció. Fotó: VecMes - Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 21., 14:15
Az Európai Bizottság közzétette a fenntarthatósági, adózási és beruházási szabályozások egyszerűsítésére vonatkozó javaslatcsomagját. Az Omnibus célja egy olyan kedvezőbb üzleti környezet megteremtése, ami támogatja a vállalatok növekedését, innovációját és a munkahelyteremtést. Hatálybalépését követően a javaslatcsomag intézkedései jelentősen növelhetik az uniós cégek versenyképességét.
2025-03-21 17:10:00
A vállalkozásoknál dolgozó munkavállalók 56 százaléka elégedetlen a jelenlegi fizetésének mértékével, ami 6 százalékponttal magasabb a tavaly ilyenkor mért aránynál. A munkavállalók kétharmada azt tervezi, hogy ha lehetősége nyílik rá, egy éven belül munkahelyet vált, noha 62 százalékuk úgy érzi, hogy tavalyhoz képest beszűkültek az elhelyezkedési lehetőségei – derült ki a Trenkwalder március elején végzett munkaerőpiaci kutatásából.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS