Kisebb csoda az új ipari gyémánt: sokkal keményebb, mint a természetes drágakő

Kisebb csoda az új ipari gyémánt: sokkal keményebb, mint a természetes drágakő
Gábor János  |  2025. 02. 17., 14:25

Kínai tudósoknak sikerült előállítaniuk laboratóriumi körülmények között egy ritka, hatszögletű szerkezetű szuper anyagot. Az új mesterséges gyémánt ipari felhasználása forradalmasíthatja a vágó- és fúróeszközöket.

Az ultrakemény gyémánt kínai kutatók forradalmim eredménye: laboratóriumi körülmények között sikerült létrehozniuk, és kiderült, hogy jelentősen keményebb, mint a természetben előforduló gyémánt. A fejlesztés ipari szempontból jelentős, hiszen a gyémántot már most is széles körben használják különböző eszközök gyártásához.

A legtöbb természetes és mesterséges gyémánt kocka alakú kristályszerkezettel rendelkezik, ezzel szemben a most előállított változat hatszögletű, hasonlóan a ritka „lonsdaleithez”, vagyis hexagonális gyémánthoz.

A legkeményebb gyémántokat eddig meteorbecsapódások krátereiben találták meg, így azok rendkívül ritkák és apró méretűek voltak. A Jilin Egyetem kutatócsoportja ugyanakkor – Liu Bingbing és Yao Mingguang vezetésével, illetve a Sun Yat-sen Egyetemről érkező Zhu Shengcai közreműködésével – arra jött rá, hogy a grafit egy speciális szerkezeti átalakulás, az úgynevezett „posztgrafit fázis” révén hatszögletű gyémánttá alakulhat. Ez a folyamat rendkívül magas hőmérséklet és nyomás hatására megy végbe - írja a South China Morning Post.

Sokkal keményebb, mint a természetes gyémánt

A kutatók a Nature Materialsban publikált tanulmányukban azt állítják, hogy a mesterséges úton előállított gyémánt kiváló minőségű és kiemelkedő fizikai tulajdonságokkal bír. A hatszögletű szerkezete miatt 40 százalékkal keményebb, mint a természetes gyémánt, és nagyobb hőstabilitással rendelkezik, mint a nanogyémánt.

A kutatók szerint „a hatszögletű gyémánt kivételes hőstabilitása és ultranagy keménysége miatt nagy ipari lehetőségeket rejt”.

Nem ez az első alkalom, hogy tudósok laboratóriumi körülmények között hatszögletű gyémántot állítanak elő. 2021-ben egy amerikai csoport már készített olyan mintákat, amelyek elég nagyok voltak ahhoz, hogy merevségüket hanghullámokkal mérjék. Travis Volz, a 2021-es tanulmány egyik szerzője és a Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium kutatója akkor úgy fogalmazott, hogy „az új anyag számos iparágban hasznos lehet”. Az amerikai kutatók akkor azt is megállapították, hogy a hatszögletű gyémánt valószínűleg keményebb, mint a kocka szerkezetű, így jobb alternatíva lehet megmunkálásra, fúrásra vagy bármilyen olyan alkalmazásra, amelyhez eddig hagyományos gyémántot használtak.

Egy másik kutató arról is beszélt, hogy az ilyen típusú gyémántok akár az ékszeriparban, például eljegyzési gyűrűkben is megjelenhetnek, ami erősítené a vásárlók igényét arra, hogy kerüljék a „véres gyémántokat”, vagyis azt, hogy bizonytalan eredetű, talán kényszermunkával bányászott drágaköveket vásároljanak.

A kínai kutatók korábban is jelentős eredményeket értek el ezen a területen. Tavaly a Csengcsou Egyetem, a Henan Tudományos Akadémia, a Ningbo Egyetem és a Jilin Egyetem kutatói olyan gyémántokat fejlesztettek, amelyek már képesek voltak az elektromosság vezetésre - ami ugye azért nagy szó, mert a természetben előforduló legkeményebb anyag - ami egyben kiváló hővezető is - alapjáraton nem képes vezetni az elektromos áramot.

A címlapkép illusztráció. Fotó: VecMes - Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 02. 19., 18:20
Az erős külföldi működőtőke-beáramlást támogató, jelentős ipari és logisztikai ingatlanfejlesztések bemutatására fókuszál Magyarország a világ elsőszámú ingatlanfejlesztési kiállításán, a MIPIM-en Cannes-ban március 11–14. között. A Magyarország-standon a bővülő ipari és logisztikai ingatlanpiac, valamint a lakóingatlan-, hotel- és irodaportfóliók kerülnek bemutatásra.
2025. 02. 19., 14:05
A 14. PwC Magyarországi Vezérigazgató Felmérésben megkérdezettek 1,8 százalékos GDP-növekedést és 415 forintos euróárfolyamot jósolnak 2025-re 4,8 százalékos infláció mellett. A mindenkori legalacsonyabb szintre esett azoknak az aránya, akik a saját bevételeik növekedésével kapcsolatban „nagyon vagy rendkívül bizakodónak” mondták magukat.
2025-02-20 19:10:00
Az Irányító Hatóság újabb tájékoztató napot szervez a DIMOP Plusz keretében meghirdetett „Kkv-k növekedési lehetőségeinek támogatása a digitális infrastruktúra és transzformáció elősegítésére” című felhíváshoz kapcsolódóan.
2025-02-20 16:40:00
A legdrágább továbbra is a Lágymányosi lakótelep a XI. kerületben, de a XIII. és a III. kerület egy-egy lakótelepén is közel van a hétszámjegyű lélektani határhoz az átlagár – derül ki a NAV friss, 2024-es adataiból. Ugyanakkor a külső kerületekben találni olyan lakótelepeket is, ahol még 650 ezer forint alatt van az átlagos négyzetméterár. Vidéken Budapest vonzáskörzete, Veszprém, Sopron és Debrecen panellakásai a legdrágábbak, a legolcsóbbak listáját pedig továbbra is az ózdi, komlói és salgótarjáni lakások vezetik – derül ki az OTP Ingatlanpont friss lakótelepi körképéből.
2025-02-20 16:05:00
A 2024 végén kihirdetett jogszabálymódosítások jelentősen átalakították az érvényben lévő kiterjesztett gyártói felelősségre (EPR) és termékdíjra vonatkozó előírásokat. A változás amellett, hogy csökkenti a társaságok adminisztratív terheit, egyértelműsítette az EPR-rendszerhez kapcsolódó szankciók rendszerét, újraszabályozta a termékdíj és az EPR kapcsolatát is – hívják fel a figyelmet a Deloitte szakértői.

  Rovathírek: HIPA

Az erős külföldi működőtőke-beáramlást támogató, jelentős ipari és logisztikai ingatlanfejlesztések bemutatására fókuszál Magyarország a világ elsőszámú ingatlanfejlesztési kiállításán, a MIPIM-en Cannes-ban március 11–14. között. A Magyarország-standon a bővülő ipari és logisztikai ingatlanpiac, valamint a lakóingatlan-, hotel- és irodaportfóliók kerülnek bemutatásra.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.
A magyarok először idén tehetik meg, hogy ingatlan célra fordítsák a nyugdíjpénztári megtakarításaikat. Herman Bernadett, a Bank360 vezető szakértője ennek a lehetőségnek az előnyeiről és hátulütőiről, valamint a pénztárakra gyakorolt jelenlegi és távlati következményeiről is beszélt a BizniszPlusznak. Szóba került az is, hogy milyen hatással volt a nyugdíjvagyonokra a részvénypiacok tavalyi sikere, illetve hogy milyen tényezőktől függ a gyarapodás az idei évben.
2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS