Az alga csodája: fotoszintézis termel áramot egy új energiacellában

Az alga csodája: fotoszintézis termel áramot egy új energiacellában
Gábor János  |  2024. 06. 18., 10:05

Kanadai kutatók alkották meg napjaink talán legforradalmibb eszközét, amivel, ha nagyon nagy mennyiségű energiát nem is, alapvető elektronikák üzemeltetéséhez mindenképpen elegendő áramot lehet előállítani. A megoldás az alga fotoszintézise.

A quebeci Concordia Egyetem tudósai olyan módszert fejlesztettek ki, ami az algák fotoszintézis folyamatából képes energiát nyerni, így új fenntartható energiaforrást kínál. Az intézmény csapata az algákat egy speciális oldatban felfüggesztve, kis teljesítményű cellákba ágyazva bírta energiatermelésre: a modell elektronokat gyűjt, hogy elektromosságot termeljen, közben pedig oxigént termel, így nem egyszerűen zéró kibocsátású, hanem karbonnegatív technológiával kecsegtet.

A kutatók szerint – megfelelő beállítások esetén – a mikro-fotoszintetikus teljesítménycellák (µPSC) elegendő energiát termelnek ahhoz, hogy alacsony vagy ultra-alacsony fogyasztású eszközöket, például IoT érzékelőket működtessenek.

„A µPSC-k integrálása a fenntartható energiaforrások közé jelentős előrelépést jelent, ami potenciálisan különböző, alacsony fogyasztású megoldásokra támaszkodó ágazatokra is hatással lehet”osztotta meg a kutatócsoport. Egy µPSC rendszerben a méhsejt alakú protoncserélő membrán választja el az anód- és katódkamrákat. A tudósok mikroelektródákat építettek a membrán mindkét oldalára, hogy összegyűjtsék az algák fotoszintézise során kibocsátott töltéseket.

Amikor az algák fotoszintézis útján elektronokat bocsátanak ki, az elektronok az elektródákon keresztül összegyűlnek a membránban, és áramot generálnak. Az eljárás közvetlen napfény nélkül is működik, igaz, alacsonyabb intenzitással.

„Az algák, akárcsak az emberek, folyamatosan lélegeznek, de szén-dioxidot vesznek fel és oxigént bocsátanak ki. A fotoszintézis mechanizmusuk révén elektronokat is kibocsátanak a légzés során – magyarázta Dhilippan Panneerselvam, a tanulmány társszerzője. Az elektromosság termelése nem áll le. Az elektronok folyamatosan gyűlnek a rendszerben.”

Az alga új, még hatékonyabb energiaforrás lehet

A kutatók különböző konfigurációkban tesztelték az µPSC-k teljesítményét. A teljesítménybeli különbségeket a feszültség, az áramerősség és a teljesítmény normalizálásával értékelték, figyelembe véve a gyártási eltéréseket és a változó körülményeket. A tesztek azt mutatták, hogy az µPSC-k soros és párhuzamos kombinációja több energiát generál, mint a kizárólag soros vagy párhuzamos kapcsolás.

A csapat elismeri, hogy a módszerük egyelőre nem tud versenyezni más, nagy alternatív energiaforrásokkal, például a napelemekkel – hiszen egy-egy cella maximális kimeneti feszültsége mindössze 1V. Jelen pillanatban nagy energiaigényű alkalmazásokhoz nem, de olyan alacsony fogyasztású eszközökhöz máris használható, mint amilyenek az IoT érzékelők. Az algaenergia alkalmazása lehetőséget nyújt arra, hogy a fenntartható energiaforrások portfólióját tovább bővítsék, hozzájárulva a környezetbarát technológiai fejlődéshez.

A Concordia Egyetem kutatóinak innovatív megközelítése rávilágít arra, hogy a természetes folyamatok felhasználása miként vezethet új és fenntartható energiaforrásokhoz, amelyek képesek megfelelni a jövő kihívásainak. Az algákból származó energia jelentős potenciállal rendelkezik, különösen a kis teljesítményű eszközök terén, és a kutatás folytatása remélhetőleg további előrelépéseket hoz ezen a területen.

Főoldali kép: Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS