Elképesztő mennyiségű energiát termelhetnek a jövőben a CorPower Ocean hullámenergia-konverterei (WEC), amelyekből egyet – a tervezett hullámerőmű első elemeként – nemrég telepítettek, a portugál partoknál. 40 év tudományos kutatása fordult célegyenesbe.
Hatalmas dolgok vannak készülőben az energiaipari szegmensben, Portugáliában. Az ország tengerpartjai komoly energiatermelő potenciállal rendelkeznek, de csak akkor, ha a megfelelően innovatív, tényleg hatékony WEC-kből építenek hullámerőművet. Ennek alapjait rakta le a CorPower Ocean vállalat, amikor Viana do Castello kikötőjéből az észak-portugáliai Aguçadoura vizeire vontatta, majd telepítette is az első hullámenergia-konvertert.
A The Engineer riportja szerint a CorPower C4 névre keresztelt WEC-et egy a tengerfenéken előre rögzített horgonyhoz csatlakoztatták, aztán összekötötték Portugália nemzeti villamosenergia-hálózatával. Jelenleg a rendszer üzembe helyezése zajlik, hogy ellenőrizzék a működését és minden funkcióját. Az üzemeltetés mellett a karbantartási megoldásokat is tesztelik, hiszen meg kell teremteni hozzá a tengeri szervizhozzáférést. Le kell próbálni például a berendezés kiemelését, majd partra vontatását.
„Izgalmas műveleti szakaszba léptünk azzal, hogy bemutathatjuk az első kereskedelmi méretű gépünket. 40 évnyi tudományos kutatásra épül, és egy évtizednyi strukturált mérnöki munka előzte meg, hogy a hullámenergia teljesítménye és megbízhatósága terén jelentős előrelépést érjünk el” – méltatta a projektet Jean-Michel Chauvet integrációs és tesztelési igazgató.
A C4 korábban egy egyéves szárazföldi tesztprogramon esett át. A stockholmi kísérletben tartós, szimulált hullámterhelésnek vetették alá – így szűrtek ki minden lehetséges hibát, ami enélkül csak a telepítés után derült volna ki, és ezzel készítették fel a rendszert a szélsőséges időjárási körülményekre is.
A CorPower Ocean a Föld talán legkevésbé kiaknázott energiaforrásából nyer tiszta villamosenergiát – egy forradalmi megoldással épült WEC segítségével. Az eszközt a jövőben tömegével szeretné telepíteni a portugál partok mentén, és mindenhol, ahol igény lesz rá. Maga a szerkezet 9 méter széles, 19 méter magas és egy hosszú csövön rögzítik a tengerfenékre telepített speciális horgonyhoz. A belsejét az emberi szív folyadékpumpáló mechanizmusa ihlette: a hullámzás hatására egy tengelyen le-felmozgó bója, illetve a benne lévő fogaskerekek pörgése termeli az energiát. A WEC-et a lehető legkönnyebbre tervezték, hogy minél intenzívebb mozgással legyen képes energiát konvertálni a természetes hullámzásból. Egyméteres hullámok esetén a bója háromméteres amplitúdóval mozog, és a WEC így akár 300 kilowatt névleges teljesítményre képes. Ezt biztonságosan csak viszonylag nyugodt vizeken tudja megtenni. Vihar idején például a bója kiegyensúlyozza a szerkezetet, hogy megakadályozza a túlterhelést.
A CorPower Ocean a 2012-ben megkezdett, strukturált, ötlépcsős termékhitelesítési folyamat utolsó szakaszába lépett, és az a célja, hogy a technológiáját a következő években a típusengedéllyel rendelkező, bankképes technológiai ajánlatig fejlessze. A Hiwave-5 projektben megvalósuló hullámerőművet a Svéd Energiaügynökség és a Portugália 2020 program finanszírozza, az AICEP Global (Norte2020) és a CCDR-N révén. A CorPower Ocean pénzügyi támogatást kapott az EIT InnoEnergy, az Európai Bizottság, a Wave Energy Scotland, a CoreSpring New Technology, az ALMI Invest Greentech, a SEB Greentech VC és magánbefektetők részéről is.
Gábor János
Főoldali kép: CorPower Ocean
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.