A kékenergia új korszaka kezdődhet el: sikerült duplázni a hullámokból kinyerhető energiát

A kékenergia új korszaka kezdődhet el: sikerült duplázni a hullámokból kinyerhető energiát
2024. 04. 04., 13:10

Egy egyszerű trükkel több mint kétszer annyi energiát lehet kinyerni a hullámokból, mint eddig hittük. A felfedezés teljesen új korszakot nyithat a kékenergia felhasználása terén, hiszen sokkal jobban megéri kitermelni, mint valaha.

A Dél-Kínai Központi Egyetem (CSU) kutatói rájöttek, hogy egy viszonylag egyszerű megoldással a ma ismert és alkalmazott eljárásokhoz képest legalább dupla annyi energiát tudnak kinyerni a tengeri hullámokból, mint amennyit jelenleg hasznosít az energiaipar.

Mivel az elkövetkező évtizedekben a nettó zéró kibocsátás elérését tűzték ki célul a világ, a nemzetek világszerte érdeklődnek az olyan új technológiák iránt, amelyek szénmentes energiát tudnak biztosítani. Mivel a szél- és naperőműveknél időszakos működéssel kapcsolatos problémák merülnek fel (bár erre is egyre jobb megoldások születnek), a hullámok nagyon életképes szereplői lehetnek az energiatermelésnek. Kiszámíthatóak és folyamatos energiaforrást jelenthetnek, ami kiemelt fontosságot kölcsönöz nekik.

A tenger és az óceán hullámai éjjel-nappal jelentkeznek, az apály-dagály jelenség pedig még náluk is nagyobb erejű lehet, ezért a világon elég sokféle hullámenergia-átalakító (WEC) típussal próbálják meg kiaknázni a természetes energiaforrást. A kínaiak most egy cső alakú hullámenergia-átalakítóval értek el áttörést - az eszközt folyadék-szilárd triboelektromos nanogenerátornak (TENG) nevezték el. A működési elve egyszerűbb, mint a neve: a kulcs egy szilárd cső belsejébe rejtett folyékony oldat mozgása.

Ilyen elven nyugszik az új hullámerőmű-koncepció

A cső belsejében elhelyezett elektródák az áramló víz mechanikai energiáját alakítják elektromossággá. Egy ehhez hasonló, hullámokra fektetett eszköz valóban képes lenne tiszta energia folyamatos előállítására. Az ok, amiért az ehhez hasonló technológiákat korábban nem sikerült felskálázni, nem más, mint az egyelőre gyenge teljesítmény. A CSU kutatói ennek a problémának a kijavítására összpontosítottak és egyszerű megoldást találtak rá: másképpen helyezték el a készülékben az energiagyűjtő elektródát.

A TENG-ek hagyományos konstrukcióiban a mechanikai energiát elektromos energiává alakító rézfólia-elektróda a készülék közepén helyezkedik el. A kutatókat kíváncsivá tette a lehetőség, hogy milyen hatással lenne a teljesítményre, ha az elektróda a cső végére kerülne. A hipotézisük teszteléséhez a csapat kétféle TENG-et tervezett: az egyikben a rézfólia-elektróda középen helyezkedett el, a másikban pedig az elektróda végén - de más szempontból egyáltalán nem különböztek. Az elektródáknak ütköző vagy azokon elcsúszó víz súrlódása elektromos áramot termel - kérdés, hogy melyik mennyit?

A két konstrukciót egy hullámzást szimuláló hintára helyezték, majd mindkettő eszköz más-más pozícióban lévő elektródáját dróttal csatlakoztatták egy külső áramkörhöz. A két kialakítás teljesítményét összehasonlítva a kutatók megállapították, hogy a cső végére helyezett elektróda a 2,4-szeresére növelte a megtermelt elektromos áramot.

A kutatók biztosak benne, hogy az immáron bizonyított elmélettel lerakták a nagyméretűre skálázható, újgenerációs hullámenergia-gyűjtő eszközök alapjait, amelyekkel egy napon a mainál sokkal nagyobb mennyiségben lehet majd kinyerni az óceánok termelte megújuló energiát. Alternatív felhasználási módként a kutatók hozzátették, hogy a rendszer az energiatermelésen túl a víz alatti vezeték nélküli kommunikációt is támogathatná.

Gábor János

A főoldali kép illusztráció. Fotó: pvproductions - Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 01. 17., 10:10
A január 15-én lezárult Napenergia Plusz Program december–januári „véghajrájában” közel 750 támogatási kérelem érkezett be, az egy éves benyújtási időszak alatt pedig összesen több mint 23 ezer pályázó igényelt összesen 96,4 milliárd forint állami hozzájárulást modern napelemes rendszerek telepítéséhez – tájékoztatott az Energiaügyi Minisztérium.
2025-01-17 15:44:35
A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.
Az amerikai vállalat éppen Budapesten nyitott irodát, hogy a magyar fővárosból kiindulva Európában és Ázsiában is terjessze a forradalmi alumínium-újrahasznosító technológiáját. Az Austin AI Europe a kontinens klímacéljai felé lökdösi mindazokat a gyártókat, akik nem csak a szén-dioxid-kibocsátást, hanem a költségeket is visszafognák – közvetlenül hulladékból származó, azonnal feldolgozható alumínium újrahasznosításával. A részben vagy egészben a timföldgyártást is kiváltó megoldást a cég hazai munkatársai, Demmer Dóra és Cholnoky Miklós mutatták be a BizniszPlusznak. Ismerje meg közelebbről a fenntartható alumíniumgyártás úttörő rendszerét, amely Magyarországról folytatja útját a világhír felé!
2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.

  Rovathírek: GUSTO

A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS