Megnyílt a legnagyobb naperőmű a világon – Egy kisebb országnak elég energiát termel

Megnyílt a legnagyobb naperőmű a világon – Egy kisebb országnak elég energiát termel
Gábor János  |  2024. 06. 05., 14:10

A Kína északnyugati részén lévő Hszincsiang tartományban csatlakoztatták a hálózatra a világ legnagyobb napelemparkját, ami 200 ezer hektáron elterülve évi 6,09 milliárd kWh villamosenergia termelésére képes.

Az új erőmű a régió fővárosa, Ürümcsi közelében található sivatagos területen épült fel, és a kínai állam tulajdonában lévő Power Construction Corporation üzemelteti – írja a Reuters. A grandiózus naperőmű 2024. június 3-án csatlakozott a hálózathoz, és évi 6,09 milliárd kWh-s kapacitása annyi villamosenergia, ami például Pápua-Új-Guinea és Luxemburg számára egy-egy évig, vagy egymillió magyar háztartásnak hat teljes évig elegendő lenne.

Óriási fejlődés ment végbe az új naperőmű otthonában

Az 1,6 millió négyzetkilométeres, 17 Magyarország méretű Hszincsiang-Ujgur Autonóm Terület Kína legnyugatibb és legnagyobb tartománya. Ritkán lakott terület, viszont rendkívül gazdag nap- és szélenergiában, ami ideális helyszínné teszi hatalmas megújuló energiabázisok létrehozására. Ezek a rendszerek az energiatermelésük jelentős részét távvezetékeken továbbítják Kína sűrűn lakott keleti partvidéke felé. De a villamosenergia innen kiválóan exportálható is, mivel a tartomány határos Afganisztánnal, Kazahsztánnal, Kirgizisztánnal, Mongóliával, Pakisztánnal, Oroszországgal, Tádzsikisztánnal és Indiával is.

Ürümcsi a 2020-as népszámlálási adatok alapján 4 millió lakossal rendelkezik, amivel Kína északnyugati belső területeinek második legnagyobb városa, a kb. 8 milliós populációnak otthont adó Hszian után. A közigazgatási központ az 1990-es évek óta jelentős gazdasági fejlődést produkált, és jelenleg regionális közlekedési csomópontként, valamint kulturális, politikai és kereskedelmi centrumként is működik. A most felkapcsolt naperőmű pedig a régió legújabb fejlesztése, ami tovább erősíti Kína növekvő napenergia-termelő kapacitását.

A Kínai Nemzeti Energiaügyi Hivatal által tavaly közzétett adatok szerint az ország napelemes áramtermelő kapacitása 2023-ban lenyűgöző mértékben, 55,2 százalékkal nőtt. A számok azt mutatják, hogy Kína az év során több mint 216 gigawattal emelte a területén megtermelt napenergia mennyiségét.

Kína ambiciózus céljai

A Global Energy Monitor napenergia-követő alkalmazása szerint a világ két eddigi legnagyobb napelemes létesítménye Nyugat-Kínában található. Ezek a Longyuan Power Group Ningxia Tenggeli sivatagi napenergia-projekt és a China Lüfa Qinghai New Energy Golmud Wutumeiren komplexuma voltak, 3-3 GW kapacitással. Az ázsiai ország új napelemparkja akkora kapacitással bír, mint a korábbi két rekorder, együttvéve.

Kína célja, hogy 2030-ra elérje a szén-dioxid-kibocsátása csúcsát, majd 2060-ig a teljes szén-dioxid-semlegességet. E célok támogatása érdekében a kormány kötelezettséget vállalt arra, hogy 2030-ig 1200 GW megújuló kapacitást épít. Az új erőmű része ennek az ambiciózus célnak, és ha tudja tartani tempót, akkor lehetséges, hogy az ország öt évvel a határidő előtt végrehajtja a tervet. Ehhez a naperőmű-kapacitások nevelése mellett persze a szélenergia 20,7 százalékos bővítése is hozzájárul.

A főoldali kép illusztráció. Fotó: Oleksandr Ryzhkov - Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS