Hamarosan felszáll a magyar űrhajós – Ezeket a kutatásokat viszi a végtelenbe

Hamarosan felszáll a magyar űrhajós – Ezeket a kutatásokat viszi a végtelenbe
Gábor János  |  2025. 03. 07., 13:05

A Farkas Bertalan után 45 évvel repülő Kapu Tibor több fontos kutatást hajt végre a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén – most kiderült, pontosan milyenekről lehet szó.

Kapu Tibor utazásáról köztudott, hogy elsősorban tudományos munkáról szól, de eddig kevés információ látott napvilágot azokról a kutatásokról, amelyek a világűrben várnak rá. A magyar űrhajós várhatóan még 2025 tavaszán eljut az ISS-re, annak a nagy múltú Peggy Annette Whitsonnak a parancsnoksága alatt, aki a NASA asztronautájaként háromszor, az Axiom magáncég alkalmazásában pedig egyszer hagyta el a Föld légkörét, és eddig 675 napot töltött a világűrben. Második kereskedelmi misszióján vele tart az indiai pilóta Shubhanshu Shukla, illetve a magyar űrhajós mellett egy másik küldetésspecialista, a lengyel Sławosz Uznański-Wiśniewski is.

A misszióra tavaly májusban kiválasztott Kapu űrben végzett feladatairól most a Szegedi Tudományegyetem osztott meg friss információkat. Az intézmény közölte: a hozzájuk tartozó Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központ három kutatást küldene az űrbe a magyar asztronautával. Ezeknek a kísérleti portfólióknak a közlemény szerint még tart az ellenőrzési és jóváhagyási folyamata, amelyet a NASA végez.

Ezekkel a kutatásokkal foglalkozhat a magyar űrhajós

A kutatások közül az egyik az SZTE TTIK Biokémiai és Molekuláris Biológiai Tanszék kutatási projektje, melynek szakmai vezetője Prof. Dr. Gácser Attila. A kutatás azt szeretné feltérni, hogy élő rendszerekben hogyan lehet fokozni a DNS-károsodások helyreállítását és felgyorsítani a javító mechanizmusokat. Az SZTE közleménye hozzáteszi: a javító mechanizmusoknak kiemelt szerepe lehet az űrutazáskor, amikor az emberi sejteket és a DNS-t különféle sugárzások, ennek következtében pedig speciális károsodások érhetik.

Szintén a szegediekhez (az egyetemen belül az SZTE SZAOK Orvosi Biológia Intézetéhez) köthető Dr. Tombácz Dóra szakmai vezető projektje, amelynek során az űrhajósok szervezetében lévő mikrobák (pl. vírusok, baktériumok, gombák) alakulását vizsgálják: nyomon követik a bélrendszer, a vizelet és a száj-mikrobiom változásait.

Az űrhajósokkal olyan teszteket is végeztetnek, amelyekkel az asszociatív tanulási képességeiket fogják vizsgálni, mind mikrogravitációban, mind pedig földi gravitációs környezetben. Ezt a vizsgálatot Dr. Nagy Attila, az SZTE SZAOK Élettani Intézet munkatársa vezeti, de a kutatásban részt vesz az SZTE TTIK Műszaki Informatikai Tanszék, az SZTE ETSZK Elméleti Egészségtudományi és az Egészségügyi Menedzsment Tanszék is.

Kapu Tibor elég elfoglalt lesz

A fentebb írt tudományos munkák csak egy részét képezik a Kapu Tiborra bízott kísérleteknek, amelyekből a HUNOR magyar űrprogram oldala szerint összesen több mint harmincat kell majd elvégezni, magyar egyetemek, vállalatok és kutatóműhelyek számára. A sajtóértesülések szerint közel százmillió dollárba, vagyis 36-37 milliárd forintba kerülő űrmisszió célja, hogy „a magyar cégek és kutatóhelyek a program révén valóra váltsák azokat az elképzeléseiket, amelyek vagy a világszerte fellendülő űrkutatás következő kihívásaira keresnek válaszokat, vagy az űrtechnológia már elért vívmányait akarják hasznosítani a földi életünk, gazdaságunk javára” – áll a honlapon.

A Szegedi Tudományegyetem kutatásait is támogató űrmisszió a Kennedy Űrközpontból indul, a SpaceX egyik Crew Dragon űrhajójával. A kilövés 2025 tavaszára várható, de a pontos dátuma még nem ismert, csak az, hogy a csapat várhatóan 14 napot tölt majd az ISS fedélzetén.

Címlapkép: NASA/SpaceX

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 25., 11:15
A hazai ingatlanpiaci drágulás a nyaralókra is hatott, egy év alatt 11,5 százalékkal emelkedtek az átlagos hirdetési négyzetméterárak. A Balaton népszerű települései a budapesti árakkal versenyeznek – derül ki a zenga.hu ingatlankeresési és hirdetési oldal adataiból. De ilyen árak mellett nem éri meg jobban tengerparti nyaralót venni?
2025-03-25 17:10:00
A Közös Agrárpolitika keretében, európai uniós társfinanszírozással megvalósuló, a feldolgozó üzemek fejlesztését segítő pályázati felhívás keretében 94 beruházási projekt összesen 5,1 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásban részesült; ezekkel a döntésekkel a megítélt támogatások összege 12,2 milliárd forint – tájékoztatott az Agrárminisztérium.
2025-03-25 12:10:00
A kapcsolt vállalkozások transzferárainak vizsgálata évek óta kiemelt terület, azonban a NAV az idei évtől kezdve minden eddiginél több erőforrást mozgósít ennek ellenőrzésére. Márciustól új szakértői szervezeti egységek jöttek létre a terület ellenőrzésére, sőt ezek az osztályok fogják végezni a globális minimumadóval összefüggő vizsgálatokat is, amely új elemként jelenik meg a NAV idei ellenőrzési tervében – hívta fel a figyelmet Kiss Tamás, a SALDO Zrt. Tanácsadó üzletágának vezetője.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS