Kína és Oroszország közös atomreaktor építésébe fog – De nem a Földön

Kína és Oroszország közös atomreaktor építésébe fog – De nem a Földön
Gábor János  |  2025. 04. 25., 11:05

„Az emberiség energiaigényét tízezer évre megoldhatja” az új projekt egyik célja. A tudósok szerint főleg ezért éri meg fáradni a holdi atomerőmű kialakításával.

Kína atomerőmű építését tervezi a Holdon, hogy energiával lássa el a Nemzetközi Holdkutató Állomást (ILRS), amelyet Oroszországgal közösen fejleszt. Az ezt a tervet is előkészítő Csang’e–8 holdszonda indítását 2029 körülre tervezik, és a nemzetközi együttműködés keretében 11 ország és régió, valamint egy nemzetközi szervezet eszközeit viszi magával – áll a Kínai Nemzeti Űrügynökség (CNSA) közleményében, amit a 2025-ös Kínai Űrnap csütörtöki nyitóünnepsége kapcsán osztottak meg.

A küldetés célpontja a Hold déli pólusának térségében található Leibnitz–Beta-fennsík. Itt szeretnék lerakni a jövőbeli Nemzetközi Holdkutató Állomás alapjait.

A CNSA tájékoztatása szerint a kiválasztott 10 együttműködési projekt keretében a lunáris felszínre visznek egy Hongkongban tervezett többfunkciós robotot, egy Pakisztán és a Nemzetközi Terepjármű-rendszerek Társasága (ISTVS) által kifejlesztett holdjárót, egy török kutatórobotot, több dél-afrikai és perui rádiócsillagászati műszert, Bahrein és Egyiptom holdfelszíni képalkotó rendszerét, valamint egy thai neutronanalizátort.

Ugyancsak partnere a programnak Olaszország, ahonnan lézeres visszaverőrendszer érkezik, valamint Oroszország, amelynek tudósai plazma- és poranalizátorral, illetve egy nagyenergiájú részecskedetektorral járulnak hozzá a Csang’e–8 útjához.

A kínai–orosz projekt

Az együttműködés célja az, hogy előkészítse egy állandóan lakott holdi bázis építését, ha lehet, már 2030-ra, valamint, hogy feltárja, hogyan lehet energiát termelni a Holdon. Mivel az atomenergia erős opció, Pei Zhaoyu, a Csang’e–8 küldetés vezetője egy minapi előadásában más energiatermelési lehetőségeket is bemutatott, amelyeket szintén vizsgálnak.

„Az ILRS szempontjából az energiaellátás kulcskérdésidézi az Interesting Engineering Kína holdkutatási programjának főtervezőjét. Vu Vej-zsen hozzátette: ebben Oroszországnak természetes előnye van, hiszen az atomerőművek terén – különösen azok világűrbe juttatásában – világelső, megelőzve az Egyesült Államokat.”

Az ILRS-nek megbízható, hosszú távú energiaforrásra lesz szüksége, hogy túlélje a Hold szélsőséges körülményeit, így az űralapú atomtechnológiában szerzett orosz tapasztalat fontos szerepet játszik a tervben.

A terv az USA Artemis-programjával versenyez

Kína most először ismerte el, hogy atomerőmű építésébe fog egy másik égitesten. A holdi atomerőművet a Roszkoszmosz orosz űrügynökség jelentette be 2024-ben, azzal, hogy 2035-re tervezi elkészíteni, Kínával közösen. Bár Peking hivatalosan sosem jelentette be, hogy jóváhagyta a tervet, Pei előadása 17 olyan ország és nemzetközi szervezet képviselői előtt zajlott, akik támogatják az ILRS-t, szóval bebizonyosodott, hogy valóban erős támogatója a projektnek.

Miközben Kína és Oroszország halad az ILRS-szel, az Egyesült Államok a NASA Artemis-programján keresztül dolgozik a visszatérésen. Amerika az egyetlen, egyben a legutolsó ország is, amely embert juttatott a Holdra. Az 1972-es Apollo-küldetés óta nem lépett senki a lunáris felszínre, de most az a terv, hogy 2027-ben két űrhajós újra megteszi, hogy lerakja az alapokat egy fenntartható bázis építése felé.

A NASA tervei szerint a holdi létesítményt nagyméretű napelemtáblák látják majd el energiával, de ők is vizsgálják az atomenergia lehetőségét. Kína terve pedig, amely szerint a Hold déli pólusánál építenek holdbázist, egybeesik az amerikaiak ütemtervével.

A Csang’e–8 mellett Kína elindítaná az „555 Projektet” is, amelynek célja, hogy 50 országot, 500 nemzetközi tudományos intézményt és 5000 külföldi kutatót vonjon be az ILRS-programba. Ha az ázsiai ország sikeresen épít atomerőművet a Holdon, az megváltoztathatja a világűr kutatásának jövőjét, és lehetővé teszi nagyléptékű űrbéli műveletek, például energiatermelés és teherfuvarozás végrehajtását is.

De mire kell ez az egész? Nos, a versenyt egyrészt az USA, Kína és Oroszország között újra felélénkült hidegháborús hangulat fűti, másrészt viszont az erőfitogtatáson kívül van hosszú távú terv is. Mindenki feni a fogát a Hold természeti erőforrásaira, hiszen a Greenwich Királyi Múzeum tudósai szerint égi kísérőnk rendkívül gazdag értékes fém-oxidokban, szilíciumban, titánban, ritkaföldfémekben és alumíniumban. Mindezeknél izgalmasabb viszont a Holdon ugyancsak jelenlévő hélium-3, ami egy ritka izotóp. Ez Ouyang Ziyuan kínai tudós szerint „az emberiség energiaigényét tízezer évre megoldhatja”.

A címlapkép koncepciórajz az amerikai holdbázis építéséről. Forrás: NASA

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 25., 16:35
Üzletenként 3 millió forintos, vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak az 1001 és 2000 fő közötti hazai településeken működő, egész évben nyitva tartó, a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központban regisztrált, lezárt üzleti évvel rendelkező italüzletei.
2025-04-25 15:55:00
Az április elején bekövetkezett tavaszi fagykárt vis maior eseménynek ismeri el az ország teljes területére Nagy István agrárminiszter. A rendkívüli helyzettel kapcsolatos kérelmeket az érintett gazdálkodók a káreseménytől számított 21 napon belül nyújthatják be a Magyar Államkincstárnak.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 04. 21., 20:15
epizód: 2025 / 8   |   hossz: 27:33
Bár a dolgozók nem kizárólag a bér miatt állnak tovább a munkahelyükről, kár lenne tagadni, hogy a nem versenyképes fizetés a legfőbb oka annak, ha új állás után néznek. Sinka Judit, a Jobtain Munkaerő-kölcsönző HR vezetője ebben az epizódban elárulja, hogy a felméréseik szerint hazánkban mennyivel nő a bérigény, és hogy van-e realitása a fizetések emelkedésének a 2025-re várható gazdasági körülmények, illetve a várható infláció mellett. A szakértő arra is választ ad, hogy a magasabb béren kívül még milyen módszerekkel lehet megtartani a tehetséges dolgozókat.
Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.