A statisztikai hivatal becslése szerint a GDP értéke folyó áron 81 148 milliárd forint volt 2024-ben, volumene 0,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit; a naptárhatással kiigazított adatok alapján a gazdaság teljesítménye 2023-hoz viszonyítva 0,6 százalékkal növekedett – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
A termelési oldalon a szolgáltatások hozzáadott értéke 2,1 százalékkal nőtt, miközben az építőiparé 0,6, az iparé 3,0, a mezőgazdaságé 10,4 százalékkal kisebb lett. A GDP volumenét a szolgáltatások teljesítménye 1,1 százalékponttal növelte, az építőiparé érdemben nem befolyásolta, a mezőgazdaságé 0,3, az iparé pedig 0,6 százalékponttal mérsékelte.
A felhasználási oldalon a háztartások tényleges fogyasztása 4,3 százalékkal bővült, míg a közösségi fogyasztás 5,8 százalékkal csökkent, ezek együttes eredményeként a végső fogyasztás volumene 2,6 százalékkal nőtt. A bruttó felhalmozás 6,1, ezen belül a bruttó állóeszköz-felhalmozás 11,3 százalékkal visszaesett. Az export volumene 2,8, az importé 3,3 százalékkal csökkent. A felhasználási oldalon a végső fogyasztás 1,8, a külkereskedelmi forgalom egyenlege összességében 0,2 százalékponttal járult hozzá a bruttó hazai termék 0,5 százalékos emelkedéséhez, míg a bruttó felhalmozás 1,5 százalékponttal lassította a gazdaság teljesítményét – olvasható a statisztikai hivatal március 4-i gyorsjelentésében.
Magyarország GDP-je dollárban számolva a KSH számítása szerint devizaárfolyamon 213 milliárd dollár, vásárlóerő-paritáson 441 milliárd dollár volt 2023-ban (a 2024-es adatokat még nem tette közzé a statisztikai hivatal).
A világ GDP-je meghaladja a 100 000 milliárd dollárt; a Világbank becslése szerint 2025-ben 115 000 milliárd dollár lesz, ebben a tortában a Magyarország egy 246 milliárd dolláros (0,2 százalékos) szelettel képviselteti magát.
Megjelent az egyik legfontosabb hazai gazdaságfejlesztési eszköz, az egyedi kormánydöntéssel nyújtható támogatások módosított feltételrendszere, amely ismét számos könnyítéssel segíti a vállalkozásokat, és minden korábbinál több lehetőséget biztosít a hagyományos magyar újító szellemnek és az ötletből értéket teremtő kutatás-fejlesztési tevékenység kibontakozásának – hívja fel a figyelmet a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség.
A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.