10 százalék alatti inflációra csak az év végén számíthatunk. Idén 0 és 1,5 százalék között alakulhat a GDP növekedése – olvasható az Egyensúly Intézet márciusi gyorsjelentésében.
Februárban némileg csökkent az infláció Magyarországon, de még mindig kiugró eredménynek számít a régióban: a hazai infláció jelenleg 10 százalékpontra van a régiós átlagtól – olvasható az Egyensúly Intézet legfrissebb gyorsjelentésében. A januári előrejelzések alapján lassú ereszkedésre lehet számítani, ugyanakkor 10 százalék alatti értéket legjobb esetben is csak az év legvégén fogunk látni. A Magyar Nemzeti Bank friss inflációs jelentése szerint 2023-ban 15-19,5 százalék lesz az éves drágulás, jövőre pedig 3-5 százalék várható. A vizsgált országok közül idén Szlovénia az egyetlen, amely 10 százalék alatt tudja tartani az inflációt.
Negyedéves bázison tovább csökkent a GDP 2023 első három hónapjában. A rendelkezésre álló elemzések és előrejelzések alapján a GDP 2023-ban 0,5 és 1 százalék között növekedhet, jövőre azonban ez 3 százalék környékén is alakulhat. A MNB szerint 0 és 1,5 százalék között növekedhet a gazdaság, jövőre pedig 3-4 százalékos növekedést prognosztizálnak.
A vizsgált országok közül Ausztriában, Csehországban és Szlovákiában is nőtt a munkanélküliségi ráta 2023 januárjában. Ezzel szemben Lengyelországban és Szlovéniában csökkenést könyveltek el. A sokak által vízionált válság a munkaerőpiacon egyelőre nem mutatkozik meg a statisztikai adatokban, ráadásul az MNB sem számít érdemi emelkedésre. Mindazonáltal a Google adatai szerint továbbra is sokan keresnek rá a munkanélküliségi segélyre, ezért nem kizárt, hogy a következő időszakban növekedni fog a munkanélküliségi ráta a 15- 74 éves korosztályban. Tovább árnyalja a helyzetet, hogy a KSH adatai szerint Magyarországon 2023 februárjában nőtt a munkanélküliek száma az előző év azonos időszakához képest.
Az elmúlt hónapokban jellemzően a piaci szolgáltatások hasították ki a legnagyobb arányt, ám a januári és februári eredmények alapján a szálláshely-szolgáltatási és a vendéglátási tevékenységet végző vállalkozások körében regisztrálták a legtöbb megszűnt szervezetet. Kétségtelen, hogy az élelmiszerek inflációja és a megemelkedett energiaárak egyértelműen éreztetik a hatásukat ezekben a szektorokban.
A régiós üzleti bizalom tekintetében Magyarországon jelentős növekedés tapasztalható, hiszen január és február között 4,3 indexpontos növekedést könyvelhettünk el. Ugyanebben az időszakban a régiós átlag mindössze 0,3 indexpontot nőtt. Érdemes kiemelni, hogy 2021 májusa óta Romániában tartósan 100 pont fölötti eredményt regisztráltak és februárban is itt rögzítették a legjobb eredményt a régióban.
A foglalkoztatás területén nőtt a bizalom Magyarországon (101,7 - 102,2), de ez még mindig elmarad a decemberi értéktől (103,8). Összességében a régióban pesszimistább a hangulat, ugyanis februárra 0,8 indexpontot csökkent a vizsgált nemzetek átlaga.
Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.
2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.