Egyensúly Intézet: jövőre már 3 százalékkal nőhet a GDP

2023. 04. 03., 15:18

10 százalék alatti inflációra csak az év végén számíthatunk. Idén 0 és 1,5 százalék között alakulhat a GDP növekedése – olvasható az Egyensúly Intézet márciusi gyorsjelentésében.

Februárban némileg csökkent az infláció Magyarországon, de még mindig kiugró eredménynek számít a régióban: a hazai infláció jelenleg 10 százalékpontra van a régiós átlagtól – olvasható az Egyensúly Intézet legfrissebb gyorsjelentésében. A januári előrejelzések alapján lassú ereszkedésre lehet számítani, ugyanakkor 10 százalék alatti értéket legjobb esetben is csak az év legvégén fogunk látni. A Magyar Nemzeti Bank friss inflációs jelentése szerint 2023-ban 15-19,5 százalék lesz az éves drágulás, jövőre pedig 3-5 százalék várható. A vizsgált országok közül idén Szlovénia az egyetlen, amely 10 százalék alatt tudja tartani az inflációt.

Negyedéves bázison tovább csökkent a GDP 2023 első három hónapjában. A rendelkezésre álló elemzések és előrejelzések alapján a GDP 2023-ban 0,5 és 1 százalék között növekedhet, jövőre azonban ez 3 százalék környékén is alakulhat. A MNB szerint 0 és 1,5 százalék között növekedhet a gazdaság, jövőre pedig 3-4 százalékos növekedést prognosztizálnak.

A vizsgált országok közül Ausztriában, Csehországban és Szlovákiában is nőtt a munkanélküliségi ráta 2023 januárjában. Ezzel szemben Lengyelországban és Szlovéniában csökkenést könyveltek el. A sokak által vízionált válság a munkaerőpiacon egyelőre nem mutatkozik meg a statisztikai adatokban, ráadásul az MNB sem számít érdemi emelkedésre. Mindazonáltal a Google adatai szerint továbbra is sokan keresnek rá a munkanélküliségi segélyre, ezért nem kizárt, hogy a következő időszakban növekedni fog a munkanélküliségi ráta a 15- 74 éves korosztályban. Tovább árnyalja a helyzetet, hogy a KSH adatai szerint Magyarországon 2023 februárjában nőtt a munkanélküliek száma az előző év azonos időszakához képest.

Az elmúlt hónapokban jellemzően a piaci szolgáltatások hasították ki a legnagyobb arányt, ám a januári és februári eredmények alapján a szálláshely-szolgáltatási és a vendéglátási tevékenységet végző vállalkozások körében regisztrálták a legtöbb megszűnt szervezetet. Kétségtelen, hogy az élelmiszerek inflációja és a megemelkedett energiaárak egyértelműen éreztetik a hatásukat ezekben a szektorokban.

A régiós üzleti bizalom tekintetében Magyarországon jelentős növekedés tapasztalható, hiszen január és február között 4,3 indexpontos növekedést könyvelhettünk el. Ugyanebben az időszakban a régiós átlag mindössze 0,3 indexpontot nőtt. Érdemes kiemelni, hogy 2021 májusa óta Romániában tartósan 100 pont fölötti eredményt regisztráltak és februárban is itt rögzítették a legjobb eredményt a régióban.

A foglalkoztatás területén nőtt a bizalom Magyarországon (101,7 - 102,2), de ez még mindig elmarad a decemberi értéktől (103,8). Összességében a régióban pesszimistább a hangulat, ugyanis februárra 0,8 indexpontot csökkent a vizsgált nemzetek átlaga.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.