Jegybanki elemzés a GDP alakulásáról

2024. 03. 05., 17:10

Az elemzés az MNB Közgazdasági előrejelzés és elemzés igazgatóságán készült, amit Baksay Gergely, a Közgazdasági és költségvetési elemzésekért felelős ügyvezető igazgató hagyott jóvá.

A KSH második, részletes becslése a GDP alakulásáról megerősítette, hogy 2023 negyedik negyedévében stagnált a gazdasági teljesítmény éves összevetésben a nyers adatok szerint. A nemzetközi összehasonlításhoz használt szezonálisan és naptárhatással igazított 0,5 százalékos hazai növekedés a jelenleg elérhető 25 európai uniós tagország rangsorának középmezőnyében található. Az Európai Unió GDP-je 0,3, míg az eurozónáé 0,1 százalékkal bővült 2023 utolsó negyedévében. A hazai GDP negyedéves alapon is stagnált a negyedik negyedévben.

2023 egészében a magyar GDP a nyers adatok alapján 0,9 százalékkal, a szezonálisan, naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok alapján 0,7 százalékkal csökkent éves alapon. Az EU-ban és az euroövezetben átlagosan 0,5 százalékos növekedést mértek, amelytől a hazai adat 1,2 százalékponttal maradt el.

A hazai GDP szezonálisan és munkanaphatással igazított szintje tavaly év végén 5,0 százalékkal haladta meg a 2019. negyedik negyedévi értékét, amivel az uniós rangsor középmezőnyében foglalt helyet. A GDP az Európai Unióban 3,6 százalékkal, míg az eurozónában 3,0 százalékkal alakult a koronavírus válság előtti szint felett.

2023 negyedik negyedévében a háztartások fogyasztási kiadása 0,2 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától. A félig tartós termékek fogyasztása 2,1 százalékkal csökkent, ezzel szemben a tartós termékek volumene 1,5 százalékkal, míg a szolgáltatásoké 0,9 százalékkal nőtt. A szolgáltatásokat nyújtó vállalkozások hozzáadott értéke 1,0 százalékkal csökkent, elsősorban a kereskedelem, gépjárműjavítás (mínusz 8,7 százalék), a szakmai, tudományos, művészeti tevékenység (mínusz 4,5 százalék) és a szállítás, raktározás (mínusz 4,3 százalék) szektorok miatt. A legnagyobb emelkedést a humánegészségügyi, szociális ellátás (+8,3 százalék) és az információ, kommunikáció (+5,0 százalék) ágazatban regisztrálta a KSH.

A bruttó állóeszköz felhalmozásban az előző év azonos időszakához képest 3,0 százalékos csökkenés volt megfigyelhető. A beruházások visszaesését elsősorban a belföldre termelő és szolgáltató szektorban bekövetkezett invesztíciók lassulása okozta, ebben a szektorban 21,1 százalékos visszaesést regisztráltak a KSH beruházási szakstatisztikája alapján. Ezen belül legnagyobb mértékben az építőipari beruházások csökkentek (mínusz 38,0 százalék). Ez a hatás tükröződik az építőipari kibocsátás teljesítményében is, amely 0,5 százalékponttal fogta vissza a gazdasági növekedést. A főként külföldre termelő vállalatok fejlesztései 6,4 százalékkal mérséklődtek 2023 negyedik negyedévében, ezen belül a feldolgozóipar beruházásai 3,1 százalékos csökkenést mutattak. A beruházási ráta négy negyedéves gördülőátlaga folyó áron a negyedik negyedévben 26,5 százalék volt, miközben a változatlan áron számolt ráta 22,4 százalékra mérséklődött.

A nettó export 4,1 százalékponttal tompította a gazdaság visszaesését 2023 negyedik negyedévében. Az export volumene 4,7 százalékkal mérséklődött, ezen belül az áruexport 6,6 százalékkal csökkent, míg a szolgáltatások exportja 3,0 százalékkal nőtt. Az árukivitel csökkenésével párhuzamosan az ipari termelés hozzáadott értéke is 6,3 százalékkal zsugorodott a negyedik negyedévben. A mérséklődő belső keresleti tételekkel (lakossági fogyasztás és beruházás) összhangban az import 9,0 százalékkal visszaesett. A készletváltozás érdemben visszafogta a GDP bővülését.

A gazdasági növekedéshez jelentős mértékben hozzájárult, hogy a mezőgazdasági termelés hozzáadott értéke 2023 negyedik negyedévében jelentősen, 81,5 százalékkal haladta meg az előző évi aszályos év alacsony bázisát, ami a negyedik negyedévben +2,5 százalékpontos növekedési hozzájárulást jelentett.

2023 egészében a mezőgazdaság kivételével az összes fő nemzetgazdasági ágban csökkent a hozzáadott érték. A 2022-es alacsony bázis és az átlagos terméshozam következtében a mezőgazdasági termelés volumene 68,5 százalékkal bővült 2022-höz képest, így az ágazatnak 2,2 százalékpont volt a növekedési hozzájárulása 2023 egészében. Az ipar hozzáadott értéke 5,2 százalékkal, míg az építőipar 5,6 százalékkal mérséklődött a tavalyi év egészében. A szolgáltatások volumene 1,6 százalékkal csökkent 2023-ban. A szolgáltatásokon belül a legnagyobb mértékben a kereskedelem és gépjárműjavítás ágazat hozzáadott értéke csökkent (mínusz 9,7 százalék). A szállítás, raktározás volumene 5,6, a turizmusé 0,9 százalékkal mérséklődött. Az infokommunikációs szektor 2,6, a pénzügy, biztosítási tevékenységek 0,4 százalékkal bővültek 2023-ban.

A felhasználási tételek közül a GDP visszaesését a jelentősen csökkenő import miatt a pozitív nettó export tompította a 2023-as évben. A belső keresleti tételek közül a legnagyobb mértékben a beruházások csökkentek 8,7 százalékkal, míg a háztartások fogyasztási kiadásai 2,5 százalékkal estek vissza a tavalyi év során. A közösségi fogyasztás 1,0 százalékkal csökkent. A készletváltozás, 2,4 százalékponttal mérsékelte a 2023-as GDP növekedést. A nettó exportnak 4,8 százalékpont volt a növekedési hozzájárulása tavaly. Ez annak a következménye, hogy míg az export volumene (mínusz 0,1 százalék) stagnált, addig az importé 5,1 százalékkal csökkent. Az áruexport 0,9 százalékkal csökkent, míg a szolgáltatásexport 3,0 százalékkal nőtt 2023-ban. (MNB)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-01 18:05:00
Április 2-tól lehet beadni a támogatási kérelmeket új erdőtelepítési pályázatra, a Közös Agrárpolitika keretében megjelent felhívás keretösszege 64 milliárd forint.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS