Méretes gödörből indulhat a magyar gazdaság „tartós növekedési pályája”

2024. 12. 03., 11:10

A statisztikai hivatal közzétette a 2024. III. negyedévi részletes GDP-adatsort, amelyből kiderül, hogyan „jött össze” az előző negyedévhez viszonyított 0,7 százalékos visszaesés.

Magyarország bruttó hazai termékének volumene 2024 III. negyedévében a nyers adatok alapján 0,8, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,7 százalékkal alulmúlta az előző év azonos időszakit. Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok alapján – a gazdaság teljesítménye 0,7 százalékkal mérséklődött. 2024 I-III. negyedévben a gazdaság teljesítménye a nyers adatok szerint 0,6, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,7 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakit – foglalja össze a sarokszámokat a KSH jelentése.

Termelési oldal

2024 III. negyedévében az ipar teljesítménye 4,4, azon belül a feldolgozóiparé 6,2 százalékkal visszaesett az előző év azonos időszakihoz képest. A feldolgozóipari ágazatok közül a legnagyobb mértékben a közúti jármű gyártása és a villamos berendezés gyártása járult hozzá a csökkenéshez, illetve a gumi- és műanyag termék gyártása, valamint az élelmiszeripar fékezte leginkább az ipar visszaesését. Az építőipar hozzáadott értéke 4,0, a mezőgazdaságé (az aszály következtében) 14,9 százalékkal alulmúlta az előző év azonos időszakit.

A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke együttesen 1,9 százalékkal nőtt. A legnagyobb növekedés (5,9 százalék) a művészet, szabadidő, egyéb szolgáltatások nemzetgazdasági ágban következett be. Az oktatás hozzáadott értéke 3,8, a szállítás, raktározásé 2,8, az információ és kommunkációé 2,6 százalékkal bővült. A szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás, valamint a pénzügyi, biztosítási tevékenység ágak teljesítménye egyaránt 2,4 százalékkal nőtt. A humánegészségügyi, szociális ellátás hozzáadott értéke 2,3, az ingatlanügyleteké 1,2 százalékkal növekedett. A szakmai, tudományos, műszaki és adminisztratív tevékenység teljesítménye 0,9, a kereskedelemé 0,8, a közigazgatásé 0,4 százalékkal lett nagyobb.

A bruttó hazai termék 2024. III. negyedévi 0,8 százalékos csökkenését a szolgáltatások (0,8 százalékponttal), valamint a termékadók és -támogatások egyenlege (0,3 százalékponttal) fékezte. Az ipar teljesítménye 1,1, a mezőgazdaságé 0,6, az építőiparé 0,2 százalékponttal mérsékelte a nemzetgazdaság teljesítményét. A szolgáltatásokon belül minden ág hasonló mértékben járult hozzá a GDP csökkenésének ellensúlyozásához.

Felhasználási oldal

A háztartások tényleges fogyasztása 4,2 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest. A tényleges fogyasztás összetevői között legnagyobb arányt képviselő háztartások fogyasztási kiadása 4,5 százalékkal emelkedett. A kormányzattól kapott természetbeni társadalmi juttatások volumene 3,3 százalékkal nőtt, a közösségi fogyasztásé 1,4 százalékkal csökkent. A háztartásokat segítő nonprofit intézményektől kapott természetbeni társadalmi juttatások volumene 1,2 százalékkal bővült. A fenti folyamatok eredményeként a végső fogyasztás 3,2 százalékkal nőtt.

A bruttó állóeszköz-felhalmozás a III. negyedévben 14,0 százalékkal visszaesett az előző év azonos időszakihoz képest. Mind az építési beruházások volumene, mind a gép- és berendezésberuházásoké csökkent.

A fogyasztási és a felhalmozási folyamatok révén a belföldi felhasználás a III. negyedévben összességében 0,3 százalékkal nőtt.

A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmában folyó áron 1027 milliárd forintos aktívum keletkezett. Az export volumene nagyobb mértékben (1,9 százalék) csökkent, mint az importé (0,9 százalék). A külkereskedelem majdnem 80 százalékát kitevő áruforgalomban a kivitel 3,4, a behozatal 1,5 százalékkal kisebb lett. A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmán belül a szolgáltatások (beleértve a turizmust is) exportja 2,1, importja 0,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.

A bruttó hazai termék 2024. III. negyedévi, 0,8 százalékos mérséklődéséhez a bruttó felhalmozás 2,1, a külkereskedelmi forgalom egyenlege pedig összességében 0,9 százalékponttal járult hozzá. A végső fogyasztás 2,1 százalékponttal lassította a gazdasági teljesítmény visszaesését.

Arccal a „tartós növekedési pálya” felé

A Pénzügyminisztérium szakértői szerint hamarosan láthatunk majd kevésbé gyatra GDP-adatokat is.

„Tartós növekedési pályára tud állni a magyar gazdaság a következő években” – mondta Banai Péter Benő államháztartásért felelős államtitkár november 29-én a Hír TV Napi aktuális című műsorában.

Tóth Tibor makrogazdasági és nemzetközi ügyekért felelős államtitkár Tatabányán, a Joint Venture Szövetség december 2-i rendezvényén szintén annak a reménynek adott hangot, hogy „az elkövetkező években erőteljes növekedési pályára térhet vissza a magyar gazdaság”.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS