A világjárvány költségei és az alacsonyabb adóbevételek már tavaly felforgatták a szlovák államkasszát. Idén folytatódik a mélyrepülés.
A szlovák Statisztikai Hivatal közzétette az állam gazdálkodásával kapcsolatos pontosított adatait, amelyek szerint a világjárvány rendkívül mély nyomot hagyott az államkasszán – írja az Új Szó.
„Míg 2019- ben a kiadások 1,25 milliárd euróval haladták meg a bevételeket, tavaly az államháztartás hiánya 5,6 milliárd euróra ugrott. A hiány tavaly elérte a GDP 6,16 százalékát, szemben az egy évvel korábbi 1,3 százalékkal” – mondta Jana Morháčová, a Statisztikai Hivatal szóvivője.
„Mindez természetesen az államadósságon is meglátszik, amely az egy évvel korábbi 45,3 milliárd euróról tavaly 55,2 milliárd euróra ugrott, amivel hirtelen semmivé foszlott az elmúlt évek igyekezete a GDP-arányos adóssághegy fokozatos csökkentésére” – tette hozzá Morháčová.
A pénzügyminisztérium előzetes becslései szerint az államháztartás hiánya idén meghaladja a 7 milliárd eurót, vagyis a GDP 7,4 százalékát. Szlovákia minden egyes lakosára több mint 11 ezer eurónyi adósság jut majd, szemben a tavalyelőtti 8,3 ezerrel.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.