A román kormány továbbra is a GDP 7-7,1 százalékára rúgó államháztartási hiánnyal számol az idei évi költségvetés kidolgozásakor – jelentette ki Florin Cîţu miniszterelnök.
A jövő héten tervezik beterjeszteni a parlament elé a büdzsé tervezetét, amelynek kidolgozása azért időigényes, mert „harminc éve halogatott reformokat” szeretnének bevezetni – írja a Krónika.
A pénzügyi fenntarthatóság biztosítása érdekében módosítani akarnak bizonyos intézkedéseken, amelyek „pusztító hatással voltak” az elmúlt években az ország pénzügyi helyzetére.
A kormányfő azt is elmondta, hogy a kormány a többéves költségvetés-tervezés bevezetésére készül. „Most a 2021-es és a 2022-es büdzséről is szó van, hiszen a 2021-ben bevezetendő reformok egy részének a gazdasági hatásai 2022-ben lesznek érezhetőek” – mondta Cîţu.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.