Nyolc havi csúcson a hangulat a turizmusban

2025. 03. 05., 09:05

A Turizmus Konjunktúra Index januárhoz képest 14 ponttal, 0 pontra ugrott az év második hónapjában. A szálláshely-szolgáltatásban 5 ponttal +1 pontra, a vendéglátásban nagyon alacsony szintről indulva 19 ponttal, mínusz 2 pontra, míg az egyéb turisztikai szektorban 12 ponttal, +2 pontra nőtt az index.

A TKI index 100 és +100 közötti értékeket tud felvenni, mínusz 100 azt jelenti, hogy jelentősen romlik, +100 pedig azt, hogy jelentősen javul) februárban 7 ponttal meghaladta a GKI EU számára végzett konjunktúra kutatásában mért szolgáltatási szektor konjunktúraindexét (mínusz 7 pont), jelentősen meghaladta a nemzetgazdasági átlagot képviselő GKI üzleti bizalmi index értékét (mínusz 12 pont), valamint az ipar (mínusz 12 pont), az építőipar (mínusz 20 pont) és a kereskedelem (mínusz 23 pont) indexeit is – olvasható a turizmus.com-on megjelent közleményben.

A nyolc havi csúcsot jelentő 0 pont ugyanakkor még mindig 1 ponttal elmarad az egy évvel korábbi, 2024. februári értéktől. Az alszektorok közül éves összehasonlításban a szálláshely-szolgáltatás indexe csökkent (7 ponttal), a vendéglátásé stagnált, az egyéb turisztikai szektoré pedig emelkedett (5 ponttal).

A következő három hónapban az előző év azonos időszakához képest a szállásadók 44 százaléka növekedést, 11 százalékuk pedig visszaesést vár a vendégéjszakák számában. A vendéglátásban működők közül 54 százalék vár vendégforgalom-növekedést, 15 százalékuk pedig visszaesést vetít előre. Az egyéb turisztikai szektorban működők 57 százaléka vár ügyfélforgalom növekedést, míg visszaesést 14 százalék vár.

Februárban a turisztikai cégek 40 százaléka jelezte, hogy a következő 3 hónapban várhatóan emelni fogja szolgáltatásának árát (januárban 43 százalék volt ez az arány), 60 százalékuk nem változtat az árakon, míg csökkentést senki sem tervez (januárban 6 százalék volt utóbbiak aránya). A szálláshely-szolgáltatásban 41 százalék az emelést tervezők aránya, a vendéglátásban 42 százalék, míg az egyéb turisztikai szektorban 29 százalék. A turisztikai cégek 17 százaléka közelmúltban is emelt árat és a közeljövőben is emelni fog (amely arány 8 százalékponttal alacsonyabb a januárban, 15 százalékponttal a decemberben mértnél).

A Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége (VIMOSZ) a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvánnyal és a GKI Gazdaságkutató Zrt.-vel közösen havi gyakorisággal méri a turizmusban a konjunktúra várható alakulását és publikálja a Turizmus Konjunktúra Indexet a piac és a közvélemény számára, ezzel biztosítva információt a közeljövőben várható trendekről.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 25., 11:15
A hazai ingatlanpiaci drágulás a nyaralókra is hatott, egy év alatt 11,5 százalékkal emelkedtek az átlagos hirdetési négyzetméterárak. A Balaton népszerű települései a budapesti árakkal versenyeznek – derül ki a zenga.hu ingatlankeresési és hirdetési oldal adataiból. De ilyen árak mellett nem éri meg jobban tengerparti nyaralót venni?
2025-03-25 17:10:00
A Közös Agrárpolitika keretében, európai uniós társfinanszírozással megvalósuló, a feldolgozó üzemek fejlesztését segítő pályázati felhívás keretében 94 beruházási projekt összesen 5,1 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásban részesült; ezekkel a döntésekkel a megítélt támogatások összege 12,2 milliárd forint – tájékoztatott az Agrárminisztérium.
2025-03-25 12:10:00
A kapcsolt vállalkozások transzferárainak vizsgálata évek óta kiemelt terület, azonban a NAV az idei évtől kezdve minden eddiginél több erőforrást mozgósít ennek ellenőrzésére. Márciustól új szakértői szervezeti egységek jöttek létre a terület ellenőrzésére, sőt ezek az osztályok fogják végezni a globális minimumadóval összefüggő vizsgálatokat is, amely új elemként jelenik meg a NAV idei ellenőrzési tervében – hívta fel a figyelmet Kiss Tamás, a SALDO Zrt. Tanácsadó üzletágának vezetője.
2025-03-24 17:05:00
A végrendeletnek vannak olyan típusai, amelynek érvényességéhez tanúk alkalmazása szükséges. Mire érdemes odafigyelni a végrendelet tanúzásával kapcsolatban? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS