A társadalmak elöregedése számos előnyt, kihívást, feladatot hoz magával, ezek közül a foglalkoztatás az egyik. A foglalkoztatás területén a nyugdíjasok csoportja értékes és jelentős. 2030-ra minden hatodik ember a Földön 60 éves vagy annál idősebb lesz. Magyarországon a nyugdíjasok számára a közérdekű nyugdíjas szövetkezet egy rugalmas, jó lehetőséget jelent, ugyanakkor a piaci szereplő vállalkozók számára is előnyös – hangzott el az OFA Nonprofit Kft. és a KÖZÉSZ partnerségében megvalósuló „A jövő a tapasztalatban rejlik!” – Minden, amit a nyugdíjas foglalkoztatásról tudni kell! országos szakmai programsorozat harmadik állomásán, amelynek 2024. december 11-én, a budapesti Aranytíz Kultúrház adott otthont.
A délelőtti vállalkozói szekciót Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkárának köszöntője nyitotta meg, majd „60+ a munkaerőpiac tartaléka” címmel Dr. Kozák Ákos, az Egyensúly Intézet üzleti kapcsolatokért felelős igazgatója,a jövő prognózisával a hazai tényadatokat felvonultató prezentációja következett. A nyugdíjasok foglalkoztatásának jogi kereteiről Dr. Réti Mária és Dr. Bak Klára, a Szövetkezeti Kutatóintézet Nonprofit Kft. vezető kutatói tájékoztatták a megjelenteket. Az előadás a nyugdíjas foglalkoztatás formái közül részletesen bemutatta a szövetkezeti foglalkoztatást, a közérdekű nyugdíjas szövetkezet szabályozási jellemzőit, annak előnyeit a fókuszba állítva. A legjelentősebb érvek között – az anyagiak mellett – az aktivitást, a jó egészségügyi státuszt, az elmagányosodás elkerülését, a generációk közötti párbeszédet és tudástranszfert említették. Dolgos Attila, a Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezetek Országos Érdekképviseleti Szövetségénekalelnöke „Ismert generáció – új lehetőségek” elnevezéssel a nyugdíjas szövetkezetek mindennapjaiból adott rövid ismertetőt, kitérve a vállalkozói oldalról tapasztalható erőteljes szemléletváltásra – az érintett korosztály lojalitásának és megbízhatóságának elismeréseként.
Ezt követően a rendezvény a VOSZ, a Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége (DiákÉSZ), a Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezetek Országos Érdekképviseleti Szövetsége (KÖZÉSZ), valamint az Országos Szövetkezeti Tanács(OSZT) közötti stratégiai megállapodás aláírására is alkalmat és helyszínt teremtett. Az együttműködési szerződést aláíró felek megállapodtak, hogy közös erővel és hatékonyan mozdítják elő a foglalkoztatást, támogatják az innovatív munkaerőpiaci megoldásokat, és elősegítik a diákok, nyugdíjasok és vállalkozók közötti együttműködést. A cél, hogy együttes erővel javítsák a foglalkoztatási lehetőségeket és elősegítsék az innovatív munkaerőpiaci megoldások bevezetését.
A délutáni nyugdíjas szekció érdeklődőit Kósa Lajos, az Országos Szövetkezeti Tanács elnökeköszöntötte,ezt követően a kutatóintézet munkatársai a délutáni szekcióban is ismertették a jogi környezetet, majd a résztvevők a második karrier titkairól hallhattak gyakorlati példákat Dolgos Attilától. A délután programjának színfoltja dr. Farkas András Nyugdíjguru informatív standupja volt, amely a humor felvillanyozó köntösében adott át elgondolkodtató tényeket. Az esemény zárásaként Vezér Tamás, aCivilút Alapítvány operatív igazgatója az „Odaadó” programot, Joó Géza marketing és kommunikációs vezető pedig a Gondosóra Programot ismertette.
A „Senior munkavállalók foglalkoztatásának támogatása” címmel indított munkaerő-piaci kezdeményezés célja a nyugdíjas foglalkoztatás munkaerőpiacra gyakorolt óriási potenciált jelentő pozitív hatásai mellett, a tagközpontú, rugalmas vállalkozási formában megvalósuló, a pénzkereset és a közösségi lét lehetőségét ötvöző közérdekű nyugdíjas szövetkezetek 2017 óta összegyűjtött tapasztalatainak széles körű ismertetése.
A programsorozat a jövő évben is folytatódik számos vidéki és budapesti állomással. További részletek a kozesz.hu oldalon.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.