A tintahal csontjából készült szivacs segíthet kiszűrni a mikroműanyag-szennyezést

A tintahal csontjából készült szivacs segíthet kiszűrni a mikroműanyag-szennyezést
Gábor János  |  2024. 12. 19., 13:45

Új, környezetbarát megoldás született a mikroműanyagok eltávolítására. A tintahalcsontból és pamutból készült szivacs képes kiszűrni a vízből a mikroműanyag-szennyeződések akár 99,9 százalékát.

Kínában születhetett meg az eddigi legígéretesebb megoldás a bolygónk vizeit visszafordíthatatlan mértékben károsító mikroműanyag-szennyezés kezelésére. Bár a fejlesztés tényleg nagyon figyelemreméltó, a mikroműanyagok végleges ártalmatlanítása továbbra is komoly kihívás marad. De legalább kaphatunk egy új eszközt ahhoz, hogy felvegyük a harcot.

A mikroműanyag globális környezeti válság

A mikroműanyagok, vagyis az öt milliméternél kisebb műanyagdarabok mára a Föld szinte minden pontján jelen vannak. Megtalálták őket a Mount Everest csúcsán, az óceánok legmélyebb árkaiban, csapvízben, palackozott vizekben, emberi méhlepényekben és az anyatejben is. Gyakorlatilag nincs ember, akire ne lennének hatással és a következmények beláthatatlanul súlyosak. Az apró részecskék károsítják az élővilágot, felborítják az ökoszisztémák egyensúlyát és potenciális veszélyt jelentenek az emberi egészségre. Bár számos kezdeményezés indult a szennyezés csökkentésére, a mikroműanyagok eltávolítása máig technológiai és logisztikai akadályokba ütközik.

A Vuhani Egyetem kutatói viszont kifejlesztettek egy új, környezetbarát szivacsot, ami két természetes anyagra, a tintahalcsontból nyert kitinre és a pamutból származó cellulózra épül. Ezek az anyagok hatékonyan képesek felszívni a vízben lévő szennyeződéseket. A szivacsot négyféle vízmintában tesztelték – öntözővízben, tóvízben, tavak vizében és tengervízben. Az eredmények azt mutatják, hogy a speciális szivacs a mikroműanyagok akár 99,9 százalékát is eltávolítja.

„A bolygót súlyos fenyegetés éri a mikroműanyagok miatt, és az elsődleges áldozatok a vízi ökoszisztémák” – hívják fel a figyelmet a kutatók. Hozzátették: a műanyaghasználat visszaszorítása és a hulladékgazdálkodási reformok ellenére a mikroműanyag-szennyezés megállíthatatlanul növekszik.

A tintahalcsont-pamut szivacs egyik legnagyobb előnye, hogy olcsón előállítható és széles körben elérhető alapanyagokból készül, miközben a korábbi megoldások, például a keményítőből és zselatinból készült szintetikus szivacsok drágák és kevésbé hatékonyak. Mindezzel együtt érdemes megjegyezni: a kutatásban nem tér ki arra, hogy a szivacs mennyire hatékony a víz fenekén lerakódott mikroműanyagok eltávolításában, amelyek a vízi környezetben található szennyeződések legnagyobb részét teszik ki.

A vízből kivont mikroműanyagok további sorsa

A szivacs anyaga ugyan lebomló, de a benne összegyűjtött mikroműanyagok megfelelő ártalmatlanítása kritikus kérdés maradt. Ha ezeket nem megfelelően kezelik, fennáll a veszélye, hogy a szennyezés más ökoszisztémákba kerül át a természetes vizekből. Éppen ezért fontos kihangsúlyozni – és ezt a tanulmányt író tudósok sem restek megtenni –, hogy bár a szivacs hatékony, sosem jelent majd univerzális megoldást a vizekbe került mikroműanyagokkal szemben, amelyek megelőzése továbbra is kulcsfontosságú törekvés kell maradjon.

A műanyagtermelés és -fogyasztás csökkentése, valamint hatékonyabb hulladékgazdálkodási rendszerek kiépítése nélkül a mikroműanyag-válság tovább súlyosbodik. A tintahalcsont-pamut szivacs mindenesetre apró, de fontos lépés az óceánok és a vizek megtisztítása felé – feltéve, hogy a vele kapcsolatos technológiai és logisztikai kihívásokat is sikerül leküzdeni.

Címlapkép: rawpixel.com/Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-31 19:35:00
Közel akkora áremelkedést hozott az első két hónap rekordkereslete a fővárosi ingatlanpiacon, mint amit előtte egy teljes év alatt regisztráltak a Duna House szakértői. A használt ingatlanok négyzetméterenkénti átlaga Budapesten 6 százalékos drágulást követően megközelítette az 1 millió forintot, de Rákosmentén, Pestszentlőrincen, Pestszentimrén és Soroksáron még akadnak megfizethetőbb lokációk.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS