Olyan új szélerőmű-koncepció született, ami nem csak kettős felhasználású, hanem olcsóbb és helytakarékosabb is, mint a hagyományos szélturbinák. A szerkezet, ami tulajdonképpen egy szélturbinafal, hamar a modern városképek részévé válhat.
A New York-i Joe Doucet tervező által kifejlesztett Awind kerítés a tiszta energiatermelést szeretné belesimítani a városi környezetekbe. Az építmény függőleges szélturbinákból áll, moduláris, és ami a legfontosabb: annyira esztétikus, hogy gyakorlatilag bármilyen épületüzemeltető számára vonzó megoldás lehet, a szállodáktól az irodaházakon, reptereken és gyárakon át a lakóparkokig.
A szélenergia kihasználása nagyon fontos részét képezi a megújuló energiamixnek, amit az országok a fosszilis tüzelőanyagoktól való elszakadásra kell kialakítsanak, amilyen gyorsan csak lehetséges. A maximális energiakihozatal és hatékonyság elérése érdekében a gyártók évről évre egyre nagyobb turbinákat építenek, és ma már óriási méretekben gondolkodnak. Ez akadályozza, hogy a szélenergia jól elosztható és hétköznapi környezetekben is kihasználható legyen, ahhoz hasonló módon, mint a napelemek, amelyeket napjainkban már felszerelnek háztetőkre, sőt most már erkélyekre is.
Doucet 2021-ben kezdte el kutatni a szélenergia eloszthatóságát, és elég hamar rájött, hogy kevés jó lehetőség áll rendelkezésre. Ezért döntött egy egyszerre hatékony és látványos koncepció megtervezése mellett, amit szélturbinafalnak nevezett el. Az elmúlt két évben többször is továbbfejlesztette és tesztelte a koncepciót: a változtatások többsége a lapátok formáját, illetve méretét érintette, és mára meg is született a végső megoldás.
Az Airiva cég csapatával, amelyet az energiaipari veteránnal, Jeff Stone-nal közösen alapított, Doucet 16 függőleges turbinalapát tervét vizsgálta, mire eljutott három végleges változathoz, amelyek aztán eljutottak a szélcsatornás tesztelésig. Az Egyesült Államok két létesítményében végzett szigorú próbák után a csapat meggyőződött arról, hogy a turbinalapátok spirális szerkezete az, ami a lehető leghatékonyabb. Persze nem ez az első alkalom, hogy valaki spirális lapátokat használ egy függőleges turbinában, de az Airiva azt állítja, jelentős előrelépést sikerült elérni: nyolc spirál alakú lapátból álló falmoduljuk évente körülbelül 2200 kilowatt energiát termel.
Egyetlen egység teljesítményéből kiindulva egy átlagos amerikai háztartásnak öt Wind Fence egységre lenne szüksége ahhoz, hogy teljesen megszűnjön a hálózattól való függősége. Ez talán nem hangzik soknak, viszont minden elem 4,2 x 2,1 méteres, amivel elég egyértelmű, hogy nem egyedi lakossági célú megoldásról van szó. Ennek megfelelően vállalatok, közintézmények és ingatlancégek szerepelnek a potenciális vásárlók között.
A szélturbinák zajtalan mozgása esztétikailag is élvezetessé teszi a tiszta energiatermelést, de nem csak ez a törekvés árulkodik a zöldre váltás szándékáról, hanem az is, hogy az Airiva 80 százalékban újrahasznosított anyagból tervezi gyártani. Az elosztott energiarendszerre tervezett szélturbinafal további előnye, hogy az átvitel során kevesebb energiaveszteség lép, hiszen a felhasználás helyéhez közel termelik meg. A vállalat már árulja a nagyobb termelés érdekében sorba is kapcsolható moduljait, de az első megrendeléseket várhatóan csak 2025-ben tudja teljesíteni.
Főoldali kép: Airiva
Nemrég hozták nyilvánosságra World’s Best Vineyards, azaz a világ 100 legjobb borászatának listáját.
A Paksi Atomerőmű üzemanyag-ellátásáról létrejött szerződés fontos lépés Magyarország számára ellátásbiztonsági szempontból – mondta Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára.