Ez lehet a leginnovatívabb szélerőmű, ami tulajdonképpen egy kerítés

Ez lehet a leginnovatívabb szélerőmű, ami tulajdonképpen egy kerítés
Gábor János  |  2024. 06. 04., 12:40

Olyan új szélerőmű-koncepció született, ami nem csak kettős felhasználású, hanem olcsóbb és helytakarékosabb is, mint a hagyományos szélturbinák. A szerkezet, ami tulajdonképpen egy szélturbinafal, hamar a modern városképek részévé válhat.

A New York-i Joe Doucet tervező által kifejlesztett Awind kerítés a tiszta energiatermelést szeretné belesimítani a városi környezetekbe. Az építmény függőleges szélturbinákból áll, moduláris, és ami a legfontosabb: annyira esztétikus, hogy gyakorlatilag bármilyen épületüzemeltető számára vonzó megoldás lehet, a szállodáktól az irodaházakon, reptereken és gyárakon át a lakóparkokig.

A szélenergia kihasználása nagyon fontos részét képezi a megújuló energiamixnek, amit az országok a fosszilis tüzelőanyagoktól való elszakadásra kell kialakítsanak, amilyen gyorsan csak lehetséges. A maximális energiakihozatal és hatékonyság elérése érdekében a gyártók évről évre egyre nagyobb turbinákat építenek, és ma már óriási méretekben gondolkodnak. Ez akadályozza, hogy a szélenergia jól elosztható és hétköznapi környezetekben is kihasználható legyen, ahhoz hasonló módon, mint a napelemek, amelyeket napjainkban már felszerelnek háztetőkre, sőt most már erkélyekre is.

Doucet 2021-ben kezdte el kutatni a szélenergia eloszthatóságát, és elég hamar rájött, hogy kevés jó lehetőség áll rendelkezésre. Ezért döntött egy egyszerre hatékony és látványos koncepció megtervezése mellett, amit szélturbinafalnak nevezett el. Az elmúlt két évben többször is továbbfejlesztette és tesztelte a koncepciót: a változtatások többsége a lapátok formáját, illetve méretét érintette, és mára meg is született a végső megoldás.

Szélerőmű, kerítésbe integrálva

Az Airiva cég csapatával, amelyet az energiaipari veteránnal, Jeff Stone-nal közösen alapított, Doucet 16 függőleges turbinalapát tervét vizsgálta, mire eljutott három végleges változathoz, amelyek aztán eljutottak a szélcsatornás tesztelésig. Az Egyesült Államok két létesítményében végzett szigorú próbák után a csapat meggyőződött arról, hogy a turbinalapátok spirális szerkezete az, ami a lehető leghatékonyabb. Persze nem ez az első alkalom, hogy valaki spirális lapátokat használ egy függőleges turbinában, de az Airiva azt állítja, jelentős előrelépést sikerült elérni: nyolc spirál alakú lapátból álló falmoduljuk évente körülbelül 2200 kilowatt energiát termel.

Egyetlen egység teljesítményéből kiindulva egy átlagos amerikai háztartásnak öt Wind Fence egységre lenne szüksége ahhoz, hogy teljesen megszűnjön a hálózattól való függősége. Ez talán nem hangzik soknak, viszont minden elem 4,2 x 2,1 méteres, amivel elég egyértelmű, hogy nem egyedi lakossági célú megoldásról van szó. Ennek megfelelően vállalatok, közintézmények és ingatlancégek szerepelnek a potenciális vásárlók között.

A szélturbinák zajtalan mozgása esztétikailag is élvezetessé teszi a tiszta energiatermelést, de nem csak ez a törekvés árulkodik a zöldre váltás szándékáról, hanem az is, hogy az Airiva 80 százalékban újrahasznosított anyagból tervezi gyártani. Az elosztott energiarendszerre tervezett szélturbinafal további előnye, hogy az átvitel során kevesebb energiaveszteség lép, hiszen a felhasználás helyéhez közel termelik meg. A vállalat már árulja a nagyobb termelés érdekében sorba is kapcsolható moduljait, de az első megrendeléseket várhatóan csak 2025-ben tudja teljesíteni.

Főoldali kép: Airiva

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 11. 07., 09:07
Növekszik a januárban hatályba lépett új ESG szabályozás után érdeklődők száma a kötelezetti körön túl, a kis- és középvállalkozások között is, de az ismeretek elmélyítése és megfelelő gyakorlati alkalmazása még időt igényel – derül ki a Billingo által, saját felhasználói körében végzett friss kutatásából, amelynek középpontjában az ESG-szempontok ismertsége, alkalmazása áll.
2024-11-08 22:08:00
Az idősebb generációk, ahogy haladunk felfelé a korban, egyre nagyobb ellenállást mutatnak a teljesen átlátható bérek gyakorlatával szemben – derül ki a PWC felméréséből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.
Bár a magyarok európai összehasonlításban is tudatosan kötnek lakásbiztosítást, akadnak fontos apróságok a szerződésekben, amelyeket kifelejtenek. A kisebb, de baj esetén drága hibákra a hazai árvizek során keletkezett károk még jobban ráirányították a figyelmet. Árvízre továbbra sem, vagy csak szigorú kikötések mentén lehet biztosítást találni, viszont más természeti katasztrófák kapcsán nagyot menthet egy jó szerződés – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor ebben az epizódban tisztázza a természeti katasztrófákból eredő károk közötti fontos különbségeket és elmondja, mit nem kellene kifelejteni a szerződésekből, hogy nagyobb biztonságban tudjuk ingó és ingatlan vagyonunkat.
Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS