A magyar háztartások élnek a legrosszabbul az EU-ban a „tényleges fogyasztás” szerint

2024. 06. 19., 11:50

2023-ban az egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztás (actual individual consumption, AIC) vásárlóerő-egységben (PPS) kifejezve az uniós átlag 70 százaléka és 138 százaléka között változott a 27 tagállamban.

Az AIC magában foglal minden, a háztartások által használt árut és szolgáltatást, függetlenül attól, hogy azokat közvetlenül a háztartások, a kormányzat vagy nonprofit szervezetek vásárolták és fizették meg, így a háztartások anyagi jólétét számszerűsíti – olvasható az Eurostat rövid összefoglalójában.

2023-ban az egy főre jutó AIC 10 tagállamban haladta meg az uniós átlagot, a legmagasabb értékeket Luxemburgban (az uniós átlag 138 százaléka), Ausztriában és Hollandiában (egyaránt 117 százalék) regisztrálták.

17 uniós országban az egy főre jutó AIC az uniós átlag alatt volt, a legalacsonyabb szintet Magyarországon (az uniós átlag 70 százaléka), Bulgáriában (73 százalék), Szlovákiában és Lettországban (mindkettő 75 százalék) regisztrálták.

Az egy főre jutó GDP szintén jelentős különbségeket mutatott tagállamok között. A PPS-ben számolt mutató 2023-ban 11 uniós országban haladta meg az uniós átlagot, a legmagasabb Luxemburgban (az uniós átlag 239 százaléka), Írországban (211 százalék) és Hollandiában (130 százalék) volt. A legalacsonyabb egy főre jutó GDP-t Bulgáriában (az uniós átlag 64 százaléka), Görögországban (67 százalék), Lettországban (71 százalék), Szlovákiában (73 százalék) és Magyarországon (76 százalék) regisztrálták.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 20., 17:20
Nehéz döntés előtt állnak azok, akik most akarnak lakáshitelt felvenni vagy kiváltanák a korábban felvett drága kölcsönüket. Ha ugyanis a bankok hajlandóak lesznek levinni a THM-jeiket a jelenlegi 6,5–7,5 százalékról a Nagy Márton miniszter által kért 5 százalék alá, akkor egy átlagos lakáshitelnél hónapokon belül 15–25 ezer forintot spórolnak a törlesztőrészletekből a mostani ajánlatokhoz képest – derül ki a Bank360.hu számításaiból.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS