A munkavégzés helye szerinti tagállam előírhat a tartózkodási engedély beszerzésére vonatkozó kötelezettséget – mondta ki ítéletében az Európai Unió Bírósága.
Egy szlovák vállalkozás ukrán munkavállalókat küldött ki egy holland társasághoz a rotterdami kikötőben ellátandó feladatok végzése céljából. Az ukrán állampolgárok a szlovák hatóságok által kiállított ideiglenes tartózkodási engedéllyel rendelkeznek, a holland jog értelmében azonban 90 nap elteltével holland tartózkodási engedélyt is be kell szerezniük. Ezenkívül minden engedély iránti kérelem után díjat kell fizetni. Az ukrán munkavállalók panaszt tettek, az ügyükben eljáró holland bíróság pedig feltette a kérdést az Európai Bíróságnak: összeegyeztethető-e a holland szabályozás az Európai Unión belüli szolgáltatásnyújtás szabadságával?
Ítéletében a Bíróság megállapítja, hogy a másik tagállamban letelepedett szolgáltatásnyújtók azon kötelezettsége, hogy minden kiküldött harmadik országbeli állampolgár munkavállaló számára tartózkodási engedélyt kérjenek – abból a célból, hogy a munkavállalók a kiküldetésük szabályszerűségét igazoló biztonsági okmánnyal rendelkezzenek –, olyan intézkedés, amely alkalmas az ilyen munkavállalók jogbiztonságának javítására irányuló célkitűzés megvalósítására. Ez az engedély bizonyítja a fogadó tagállamban történő tartózkodáshoz való jogukat. Ezenkívül az a cél, hogy ellenőrizni kell, hogy az érintett munkavállaló nem jelent-e veszélyt a közrendre, szintén igazolhatja a szolgáltatásnyújtás szabadságának korlátozását.
A Bíróság a fentieken túl azt is megállapította, hogy az egyik tagállamba egy másik tagállamban letelepedett vállalkozás által kiküldött harmadik országbeli állampolgár munkavállaló részére kiadott tartózkodási engedélyért magasabb összegű díjat kell fizetni, mint a tartózkodási igazolás uniós polgár részére történő kiállításáért. Ennek kapcsán felhívta a figyelmet arra, hogy e díjak összege nem lehet túlzott vagy észszerűtlen, és annak megközelítőleg meg kell felelnie az ilyen engedély iránti kérelem elbírálása során felmerülő adminisztratív költségnek; ezeknek a feltételeknek a teljesülését a holland bíróságnak kell megállapítania.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.