Kiküldött ukrán munkavállalók ügyében döntött az Európai Bíróság

2024. 06. 21., 11:10

A munkavégzés helye szerinti tagállam előírhat a tartózkodási engedély beszerzésére vonatkozó kötelezettséget – mondta ki ítéletében az Európai Unió Bírósága.

Az ügy

Egy szlovák vállalkozás ukrán munkavállalókat küldött ki egy holland társasághoz a rotterdami kikötőben ellátandó feladatok végzése céljából. Az ukrán állampolgárok a szlovák hatóságok által kiállított ideiglenes tartózkodási engedéllyel rendelkeznek, a holland jog értelmében azonban 90 nap elteltével holland tartózkodási engedélyt is be kell szerezniük. Ezenkívül minden engedély iránti kérelem után díjat kell fizetni. Az ukrán munkavállalók panaszt tettek, az ügyükben eljáró holland bíróság pedig feltette a kérdést az Európai Bíróságnak: összeegyeztethető-e a holland szabályozás az Európai Unión belüli szolgáltatásnyújtás szabadságával?

Az ítélet

Ítéletében a Bíróság megállapítja, hogy a másik tagállamban letelepedett szolgáltatásnyújtók azon kötelezettsége, hogy minden kiküldött harmadik országbeli állampolgár munkavállaló számára tartózkodási engedélyt kérjenek – abból a célból, hogy a munkavállalók a kiküldetésük szabályszerűségét igazoló biztonsági okmánnyal rendelkezzenek –, olyan intézkedés, amely alkalmas az ilyen munkavállalók jogbiztonságának javítására irányuló célkitűzés megvalósítására. Ez az engedély bizonyítja a fogadó tagállamban történő tartózkodáshoz való jogukat. Ezenkívül az a cél, hogy ellenőrizni kell, hogy az érintett munkavállaló nem jelent-e veszélyt a közrendre, szintén igazolhatja a szolgáltatásnyújtás szabadságának korlátozását.

A Bíróság a fentieken túl azt is megállapította, hogy az egyik tagállamba egy másik tagállamban letelepedett vállalkozás által kiküldött harmadik országbeli állampolgár munkavállaló részére kiadott tartózkodási engedélyért magasabb összegű díjat kell fizetni, mint a tartózkodási igazolás uniós polgár részére történő kiállításáért. Ennek kapcsán felhívta a figyelmet arra, hogy e díjak összege nem lehet túlzott vagy észszerűtlen, és annak megközelítőleg meg kell felelnie az ilyen engedély iránti kérelem elbírálása során felmerülő adminisztratív költségnek; ezeknek a feltételeknek a teljesülését a holland bíróságnak kell megállapítania.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 20., 12:40
2025. június 20-tól kedvezőbbé válik a részletfizetés. Az automatikus pótlékmentes részletfizetés összeghatára megduplázódott, már kétmillió forintos adótartozásig is kérhető. A Magyar Közlönyben megjelent az egyes adókötelezettségekről és egyes adótörvények módosításáról szóló törvény, amelynek számos szabálya már június 20-án hatályba lépett.
2025-06-20 19:05:00
Ötven százalékkal magasabb összegben vehetik igénybe a családok 2025. július 1-től a családi kedvezményt. Az emelés automatikus, teendőjük csak azoknak van, akik az adóelőleg-nyilatkozatban összegszerűen, és nem a gyermekek száma szerint kérték a kedvezményt.
2025-06-19 20:05:00
Március és május között országosan átlagban 5,8 százalékot lehetett alkudni az eladott lakóingatlanok árából, azonban a paneleknél tovább szűkült a vevők mozgástere – derül ki az OTP Ingatlanpont adataiból. A tavaszi hónapokban Budapesten tovább csökkent a rés a hirdetési és az eladási árak között, ami jól mutatja a lakáspiaci tendenciákat, hiszen közben a községekben továbbra is jelentős az alku lehetősége.

  Rovathírek: HIPA

Ismét bekerült Magyarország a legjobb befektetői megítéléssel rendelkező feltörekvő gazdaságok körébe, és a kelet-közép-európai térségben egyedüliként javította pozícióját a Kearney nemzetközi üzleti tanácsadó társaság új felmérése szerint – közölte a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Érdekes ingatlanpiaci helyzetet teremt a helyi önazonosság védelméről szóló törvény, amely júliustól már hatályba is lép. Sokan gondolják, hogy önmagában a létezése befolyásolhatja az árakat, de ez szinte kizárólag az önkormányzatokon múlik. Bár Szegő Péterrel még a parlamenti szavazás előtt beszélgettünk a témáról, a Duna House PR és elemzési szakértőjeként átfogó képet tudott adni róla, hogy mi történik lokálisan és országosan a jogszabály bevezetése után.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS