Hamarosan valós időben nézhetjük, mennyire szennyezett a városi levegő

Hamarosan valós időben nézhetjük, mennyire szennyezett a városi levegő
Gábor János  |  2024. 04. 25., 14:10

Az EU projektjében olyan detektort fejlesztenek, ami valós időben elemzi a városi levegőben lévő gázokat. Az eszköz áttörést jelenthet a légszennyezés okozta betegedések visszaszorításában: nyilvános térképen bárki követheti majd a gázkoncentrációkat.

A június végén záruló, PASSEPARTOUT névre keresztelt, új levegőminőség-ellenőrző rendszer lézertechnológiát használ a mérgező gázok legkisebb mennyiségének kimutatására. Nagy kiterjedésű, sűrűn lakott területeken vetik majd be, gázelemző hálózatot építve belőle. A rendszer nyilvános adatszolgáltatást fog nyújtani, így a navigációs alkalmazásokban bárki megnézheti, hogy a tartózkodási helyén vagy az útvonalán mennyire szennyezett a levegő, ezáltal elkerülheti a kockázatos területeket.

A detektor szenzorai többféle gáz jelenlétét és mennyiségét képesek kimutatni, a nitrogén-dioxidtól a kén-dioxidon át a szén-monoxidig és az ózonig, nem beszélve a káros finom részecskékről. Ezek koncentrációját dinamikus környezetben és valós időben fogják mérni, hogy pontos intézkedéseket lehessen tenni a légszennyezésből eredő megbetegedések visszaszorítására.

Az Egészségügyi Világszervezet becslése szerint több mint ötmillió ember hal meg idő előtt a környezeti levegőszennyezésből származó mérgező gázmolekulák és részecskék magas szintje miatt.

Az Európai Unió terve a gázok mérésére

Jelenleg a városi környezet levegőminőségének felmérésére szolgáló módszerek drága, hűtőszekrény méretű készülékekre támaszkodnak. Az olcsó érzékelők viszont kémiai reakciókkal dolgoznak, ami remek lenne, viszont a jelenlegi generációik pontatlanok, és gyakran dobnak kis hamis eredményeket. Utóbbiak alapos fejlesztésére alapították a 6,9 millió eurós (2,7 milliárd forintos) EU-támogatással rendelkező, összességében 8,54 millió eurós (3,4 milliárd forintos) PASSEPARTOUT projektet, hogy egy olyan kompakt érzékelőt hozzanak létre, ami teljeskörűen felismeri a mérgező gázok típusait és koncentrációját, de az ára közben ezer euró (390-400 ezer forint) alatt marad. Ennyiért igazán széles körben hozzáférhető eszközhöz jutnának a városok és kormányzatok.

„A miniatűr PASSEPARTOUT hiperspektrális optikai alapú érzékelők átfogó megközelítést nyújtanak a városi levegő minőségének megértéséhez. Arra viszont, hogy széles körű hálózatot hozzunk létre, és érdemi lépéseket tegyünk az intelligens város megvalósítása felé, a jelenlegi, drága módszerek nem alkalmasak – érvelt a projekt mellett Dr. William Whelan-Curtin, a PASSEPARTOUT koordinátora. A városi levegő pontos felmérése napjainkban nehézkes, főleg, mert levegő minősége időben, rövid távolságokon belül és egy város különböző területein is jelentősen változékony. A hagyományos megfigyelési módszerek nehezen tudják megragadni ezeket az árnyalt változásokat. Azon dolgozunk, hogy nagy pontosságú és kiváló térbeli felbontású rendszert biztosítsunk a nitrogén-oxid, a kén-dioxid, az ammónia, a metán, a szén-monoxid, a szén-dioxid és a feketeszén kimutatására.”

Így elemzi a városi levegőt a szenzor

A rendszer fototermikus és fotoakusztikus hatások segítségével működik: amikor a lézerfény eléri a mérgező gázt, a molekula elnyeli a fényenergiát, és egyedi hőnyommal mutatja meg magát. Erről a rendszer jelentést kap, azonosítja, hogy milyen káros gázra lelt és az mekkora mennyiségben van jelen adott helyen, illetve időben.

A PASSEPARTOUT csapata jelenleg hulladéklerakókban, tengeri kikötőkben, valamint az olaszországi Bariban működő egyetemen és az írországi Corkban található más intézményekben teszteli a technológiáját.

„A projekt részeként egy okostelefonos alkalmazást fejlesztünk ki a levegőminőség valós idejű ellenőrzésére. Reméljük, hogy a jövőben ez integrálható lesz a Google Maps-be, így a munkába vagy iskolába tartó és onnan hazafelé tartó útvonalon nem csak a közlekedési gócpontokat, hanem a legtisztább levegőjű útvonalat is meg lehet majd nézni” – magyarázta Dr. Whelan-Curtin.

Főoldali kép: Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 01. 17., 10:10
A január 15-én lezárult Napenergia Plusz Program december–januári „véghajrájában” közel 750 támogatási kérelem érkezett be, az egy éves benyújtási időszak alatt pedig összesen több mint 23 ezer pályázó igényelt összesen 96,4 milliárd forint állami hozzájárulást modern napelemes rendszerek telepítéséhez – tájékoztatott az Energiaügyi Minisztérium.
2025-01-17 15:44:35
A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 01. 17., 08:20
epizód: 2025 / 2   |   hossz: 24:49
A kiskorú gyermeket nevelő szülők adóalapját csökkentő családi kedvezmény mértéke 2025. július 1-jétől 50 százalékkal nő, így a kétgyerekes családok az év második felében már nem havi 40 ezer, hanem 60 ezer forint adót és járulékot takarítanak meg. Nem mindegy azonban, hogy mikor és hogyan nyilatkoznak erről a dolgozók, miközben a munkáltatóknak is érdemes odafigyelni az ezzel kapcsolatos változásokra. A legfontosabb tudnivalókról Honyek Pétert, a PwC Magyarország személyi jövedelemadóval foglalkozó területének igazgatóját kérdeztük.
Az amerikai vállalat éppen Budapesten nyitott irodát, hogy a magyar fővárosból kiindulva Európában és Ázsiában is terjessze a forradalmi alumínium-újrahasznosító technológiáját. Az Austin AI Europe a kontinens klímacéljai felé lökdösi mindazokat a gyártókat, akik nem csak a szén-dioxid-kibocsátást, hanem a költségeket is visszafognák – közvetlenül hulladékból származó, azonnal feldolgozható alumínium újrahasznosításával. A részben vagy egészben a timföldgyártást is kiváltó megoldást a cég hazai munkatársai, Demmer Dóra és Cholnoky Miklós mutatták be a BizniszPlusznak. Ismerje meg közelebbről a fenntartható alumíniumgyártás úttörő rendszerét, amely Magyarországról folytatja útját a világhír felé!
2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.

  Rovathírek: GUSTO

A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS