Álképviselő: amikor a képviselet nem stimmel

2020. 06. 26., 16:15

Az életben nem mindig személyesen intézzük ügyes-bajos dolgainkat. Van, amikor meghatalmazunk valakit, hogy helyettünk nyilatkozzon. Olyankor ő lesz a mi képviselőnk. Azonban a képviselet esetén is félremehet valami. Amikor a képviselő túlságosan „önállósítja” magát, álképviseletről beszélhetünk. Ki az álképviselő? Mi ilyen esetben a helyzet? A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.

Mi a képviselet?

A képviseletnek megvannak a maga szabályai. Többféleképpen is létrejöhet, de erről mindjárt szó lesz. A Polgári Törvénykönyv kimondja, hogy bizonyos kivételektől eltekintve általában más személy útján is lehet jognyilatkozatot tenni. Vagyis nem mindig kell személyesen, lehet képviselőn keresztül is. Arról, hogy mi minősül jognyilatkozatnak, ide vagy ide kattintva olvashatsz többet – kezdi az Érthető Jog friss bejegyzését dr. Kocsis Ildikó ügyvéd.

A képviselet lényege, hogy a képviselő által megtett jognyilatkozat közvetlenül a képviseltet jogosítja és kötelezi.

Ez annyit jelent, hogy ha helyetted egy képviseleti joggal eljáró személy, vagyis a te képviselőd aláír egy szerződést, akkor az olyan, mintha te írtad volna alá. A szerződésben foglalt jogok téged illetnek majd, de a kötelezettségek teljesítéséért is te leszel a felelős.

Hogyan jöhet létre a képviselet?

Ahogy fent említettem, többféle úton is létrejöhet a képviseleti jog.

  • Talán a legismertebb a meghatalmazás. Ezt ne keverd össze a megbízással, nem ugyanaz. Arról korábban írtam, hogy mi is a kettő közti különbség. Meghatalmazás az, amikor feljogosítunk valakit, hogy helyettünk és nevünkben nyilatkozzon, járjon el. Az, aki helyettünk eljárhat, vagyis a meghatalmazott lehet egy családtag, a szomszéd, egy kolléga vagy ügyvéd is, attól függően, hogy hol és milyen ügyről van szó. A meghatalmazással kapcsolatban több helyen és többféle szabály is van, így érdemes utánanézni, mielőtt adnál vagy kapnál egyet.
  • Képviseleti jogot jogszabály is létrehozhat. Például a szülő jogszabály alapján törvényes képviselője a gyermekének.
  • Képviseleti jog alapulhat bírósági vagy hatósági határozaton. Erre példa, amikor valakit kijelölnek egy személy gyámjának.
  • Létesítő okirat is lehet az alapja a képviseleti jognak. Például egy szervezet esetén, ha a létesítő okiratban rögzítik, hogy valamely tisztséget betöltő személy meghatározott körben jogosult a szervezet nevében eljárni.

Kiből lesz álképviselő?

Kétféle módon válhat valakiből álképviselő:

  • ha a személy képviseleti jog nélkül jár el, illetve
  • ha a képviselő a képviseleti jogkörét túllépi.

Az első esetben a személy úgy jár el képviselőként, hogy nem rendelkezik képviseleti joggal. Például a cég volt ügyvezetője azután ír alá egy szerződést a cég nevében, hogy a megbízatása már lejárt, már nem ő az ügyvezető.

A második esetben arról van szó, hogy a személy rendelkezik képviseleti joggal, de az nem terjed ki arra, amivel kapcsolatban ő képviselőként mégis nyilatkozik, eljár.

Mi történik, ha egy álképviselő nyilatkozik a nevünkben?

Főszabály szerint az álképviselő nyilatkozata csak a képviselt jóváhagyásával vált ki a képviseltet érintő joghatást. Vagyis, ha az álképviselő a nevünkben nyilatkozik, akkor az abban az esetben lesz ránk nézve kötelező, ha utólag jóváhagyjuk az álképviselő nyilatkozatát.

„Az álképviselő eljárását a jogosult utóbb jóváhagyhatja” – mondta ki egy bírósági ítélet is.

Mi történik, ha nincs utólagos jóváhagyás?

Két esetet kell megkülönböztetnünk, ha az álképviselő jognyilatkozatát utólag nem hagyja jóvá az, akit az álképviselő „képviselt”.

Az egyik eset az, amikor az álképviselő jóhiszeműen járt el. A jóhiszemű álképviselő a harmadik személynek a jognyilatkozat megtételéből eredő kárát köteles megtéríteni. Vagyis nem minden kárért felel. Jóhiszeműnek minősülhet az álképviselő, ha nem tudta és a körülmények alapján nem is kellett tudnia, hogy valójában nem rendelkezik képviseleti joggal az adott nyilatkozat megtételére.

A másik eset, mikor az álképviselő rosszhiszemű volt. A rosszhiszemű álképviselő a harmadik személynek a teljes kárát köteles megtéríteni. Az álképviselő akkor tekinthető rosszhiszeműnek, ha úgy járt el képviselőként, hogy tudta, illetve a körülmények alapján tudnia kellett, hogy jogszerűen nem járhat el, képviseleti joggal nem rendelkezik.

 

dr. Kocsis Ildikó
ügyvéd
Érthető Jog

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.
2024-12-06 18:05:00
Sághi Attila lett az Év Projektmenedzsere, aki a hagyományokat a funkcionalitással ötvöző Magyarország Háza Brüsszelben projekttel nyerte el a hazai projektmenedzsment szakma egyik legrangosabb elismerését.
2024-12-06 11:05:00
Hiába szorított az adóprésükön a kormány, a bankok így is növelni tudták a nyereségüket. Kilenc hónap alatt már 1419 milliárd volt a profitjuk, holott a jegybank a tavalyinál jóval alacsonyabban tartja az alapkamatot, és augusztus óta magasabb tranzakciós illetéket kell fizetniük – írja elemzésében a Bank360.hu.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS