Az örökség legtöbbször nem valami távoli mesés vagyonról szól, hanem egy életen át összegyűjtött értékekből áll. Sok család életében azonban jelen vannak a hitelek is. Mi történik, ha az örökhagyó nem tudta életében visszafizetni a banki tartozást vagy más adósságot? Ki lesz a fennálló tartozásért a felelős? A tartozás, az adósság is öröklődik? A kérdésekre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.
Az öröklés fő szabálya
Az öröklés fő szabálya: „Az ember halálával hagyatéka mint egész száll az örökösre.” Maga a törvény nem határozza meg, hogy mit jelent a hagyaték. Ennek oka, hogy a bírói gyakorlat ezt már megtette – kezdi az Érthető Jog friss bejegyzését dr. Kocsis Ildikó ügyvéd. Örökölni végintézkedés alapján vagy törvény szerint lehet. Erről többet is olvashatsz itt és még itt is.
Mi van a hagyatékban?
Fő szabály, hogy az örökhagyó egész vagyona, vagyis az örökhagyó tulajdonában lévő dolgok, üzletrészek és valamennyi tartozása is a hagyatékba tartozik.
Van, ami nem lesz része a hagyatéknak, nem az örökösök kapják. Például az életbiztosítás alapján járó biztosítási összeg legtöbbször a megnevezett kedvezményezettet illeti.
Hagyatéki tartozás
A törvény meghatározza, hogy milyen költségek, követelések terhelik a hagyatékot, vagyis mik a hagyatéki tartozások.
Hagyatéki tartozások a következők:
Ki felel a hagyatéki tartozásokért, vagyis kinek és miből kell megfizetni azokat?
Az örökös a hagyatéki tartozásokért elsősorban a hagyaték tárgyaival és annak hasznaival felel.
Ha az örökös egy ingatlant örökölt, amin tartozás van, akkor a tartozást az ingatlanból lehet behajtani. Ha az ingatlan értéke kisebb, mint a rajta lévő tartozás, akkor viszont az örökös már nem felel a saját, nem az örökhagyótól örökölt vagyonával.
De...
Ha a követelés érvényesítésekor a hagyaték tárgyai vagy hasznai nincsenek az örökös birtokában, akkor egyéb vagyonával is felelhet. Némi öröm az ürömben, hogy az örökösnek ebben az esetben sem kell többet kifizetnie a tartozásra, mint, amilyen értékben ő maga örökölt.
Nézzük ezt egy példán:
Az örökös örökölt egy házat, amin tartozás volt. Még mielőtt a hitelező behajtotta volna a követelését, az örökös el is adta az ingatlant. Ilyen esetben bizony az örökös egyéb vagyontárgyai bánhatják a dolgot, hiszen ekkor már azok is bevonhatók az örökhagyói tartozás behajtásába. De csak olyan mértékben, ami szükséges a tartozás megfizetéséhez.
Olyan tehát nem létezik, hogy az örökhagyó után csak tartozást örököljön valaki, és azt a saját vagyonából kelljen kifizetnie. Ugyanakkor az sem működik, hogy az örökhagyó házát megkapja az örökös, de a házon lévő hitelt ne kelljen visszafizetnie. A hitel ugyanis az örökhagyó tartozásaként része lesz a hagyatéki tartozásoknak.
Van olyan tartozás, amit mindenképpen ki kell fizetni?
Van olyan hagyatéki tartozás, amit mindenképpen ki kell fizetnie az örökösnek? Bizony van. A törvény külön kimondja, hogy „az örökös a hagyatéki költségekért és a hagyatéki eljárás költségeiért saját vagyonával is felel.”
Vagyis, hiába vinné el a teljes örökséget az örökhagyó tartozása, a hagyatéki költségeket és a közjegyzői díjakat az örökösnek a saját zsebéből is ki kell fizetni még akkor is, ha neki valójában a végén semmi sem marad majd.
dr. Kocsis Ildikó ügyvéd
Érthető Jog
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.