Megbízás vagy meghatalmazás?

2020. 12. 09., 18:00

Az életben vannak olyan dolgok, amivel sűrűn találkozunk. Az egyik ilyen a megbízás, illetve a meghatalmazás. Viszonylag gyakran hangzik el, hogy „Téged bízlak meg, hogy...(vásárolj be, menj el a postára, oldd meg ez a feladatot, vedd át a nevemben stb.)” De mit jelent ez pontosan? Ilyenkor mindig megbízásról beszélhetünk, vagy esetleg meghatalmazásról? Persze szigorúan jogi értelemben, de mint az olvasóim már tudhatják, a jog minden nap velünk van, még akkor is, ha nem is gondolnád. Tehát, megbízás vagy meghatalmazás? A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó foglalta össze.

Megbízás vagy meghatalmazás?

  • A megbízás két fél között létrejött szerződés.

Ezzel szemben:

  • A meghatalmazás egy egyoldalú nyilatkozat.

Vagyis a meghatalmazó adja a meghatalmazott részére, az nem a felek megállapodásán alapul – kezdi az Érthető Jog friss bejegyzését dr. Kocsis Ildikó ügyvéd.

A meghatalmazás

A meghatalmazás képviseleti jogot hoz létre. A meghatalmazó feljogosít egy másik személyt (ő lesz a meghatalmazott), hogy a meghatalmazó nevében nyilatkozzon, őt képviselje. Ez azonban önmagában nem kötelez, mint egy szerződés.

Például adhatunk meghatalmazást a szomszédnak, hogy vegye át a postánkat a nyaralás ideje alatt. Ezzel azonban nem kötelezzük őt arra, hogy elmenjen a postára intézni az ügyeinket.

Lényeges különbség: a képviseleti jog

A megbízás a megbízó és a megbízott közötti viszonyt rendezi. Ez egy szerződés a két fél között. A megbízási szerződés azonban önmagában nem biztosít képviseleti jogot.

Amikor például megbízunk egy ügyvédet, hogy készítsen el egy szerződést, akkor a szerződés elkészítésére szóló megbízás nem jelenti egyben azt is, hogy az ügyvéd helyettünk alá is írhatná a szerződést. A nevünkben történő aláírásra csak akkor van lehetőség, ha erre meghatalmazást adunk. Ugyanígy hatóságok előtti képviselet esetén is szüksége van a megbízottnak egy meghatalmazásra is, hogy eljárhasson a megbízó nevében.

A fenti példánál maradva, ha arra kötünk megbízási szerződést, hogy valaki a cég iratait a postára vigye, ez még nem jelenti egyben azt is, hogy meghatalmaztuk őt a cég hivatalos leveleinek átvételére is. Ha szeretnénk, hogy az átvételt is ő intézze, akkor ehhez szükséges egy erre vonatkozó meghatalmazás.

Megbízás és meghatalmazás: külön papíron vagy egyben?

A meghatalmazást sok esetben külön irat tartalmazza. Ez célszerű, hiszen így könnyebb és egyértelműbb az ügyintézés a meghatalmazott számára.

Az sincs kizárva, hogy a megbízási szerződésben legyen benne. Ez azonban nem a legjobb megoldás, hiszen ilyen esetben a meghatalmazottnak magát a megbízási szerződést kellene bemutatni, átadni az ügyintézéskor, hogy képviseleti jogát igazolja. Viszont a szerződés minden részlete nem feltétlenül tartozik arra, akinek át kellene adni a meghatalmazást. Ennek elkerülésére javaslom, hogy a képviseleti jog szerződésben történő rögzítése mellett készüljön külön meghatalmazás is.

 

dr. Kocsis Ildikó
ügyvéd
Érthető Jog

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023-10-03 09:09:44
Több nagybank csökkentette az elmúlt hetekben a kamatait, így a lakáshiteleknél egyre több ajánlatot találhatunk 10 százalék alatti kamattal, de van már 8 százaléknál kisebb is. A folytatás azonban göröngyösebbé is válhat – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem drága a csapatépítés, ha a dolgozók napi béréhez viszonyítjuk, de nem az étel, az ital és maga az esemény a fontos, hanem az, hogy mit hozunk ki a résztvevőkből. A látens távozóktól az elkerülhető fluktuáción át a jutalmazás-elismerés egyensúlyáig – íme, a recept ahhoz, hogy egy nyelvet beszéljen dolgozó és munkáltató. A következetes, tervszerű vállalati fejlődéshez vezető útról Kalmár Pétert, az [eureka] Consulting & Games alapító-vezérigazgatóját kérdeztük.
Egy igazán kreatív szakács, Szatmári Ferenc, alias Főzelékes Feri elárulja, hogyan építi forradalmi megoldásokkal a vállalkozását. A hartai gasztroblogger és influenszer több szakácskönyvvel a háta mögött, unokatestvérével közösen hívta életre a HIPPEACE főzelékbárt, amelynek alapjait a vásárlók is segítenek lerakni, közösségi finanszírozással. Ez az a helyzet, amikor a kedves vendég a receptet is hazaviheti az étteremből, de bőven van még újítás, amivel a franchise-ban szintén gondolkodó szakács előállt. Vigyázat, étvágygerjesztő epizód!
2023. 08. 06., 10:25
epizód: 2023 / 12   |   hossz: 28:19
Vajon hogyan vizsgázunk napjainkban stresszkezelésből és időmenedzsmentből – pont akkor, amikor a karrierünkre gazdasági nehézségek lehetnek hatással? Hogyan segíthet ezen az irányított játék, az ún. gamifikált fejlesztési folyamat, és hogyan gyógyít vele munkahelyi közösségeket, döntéshozó stratégiákat, karrier és magánélet egyensúlyában keletkezett zavarokat a „Mit játsszunk?” vlog egyik vezetője, Győri-Nádai Réka? A kreatív szakembert a vállalati soft skill tréningek és a játszva megoldható céges folyamatok sajátosságairól is faggattuk.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS