Ki dönti el, mikor mehetünk szabadságra?

2019. 08. 08., 18:01

Még van pár hét a nyárból, de az idő egyre fogy. Mielőtt beköszönt az ősz és az iskolaszezon, még sokan szeretnének elmenni pihenni. De augusztus ide vagy oda, nem mehet mindenki egyszerre szabadságra. Ki dönti el, hogy mikor mehetünk szabadságra? A kérdésre dr. Kocsis Ildikó ügyvéd válaszol.

Mit mond a törvény?

A Munka Törvénykönyve elég részletesen szabályozza a szabadság kiadásával kapcsolatos kérdéseket. Nem csoda, hiszen ez igen lényeges mind a munkáltató, mind a munkavállaló számára – kezdi az Érthető Jog friss bejegyzését dr. Kocsis Ildikó.

A törvény kimondja, hogy „a szabadságot – a munkavállaló előzetes meghallgatása után – a munkáltató adja ki.”

A szabadságot úgy kell kiadni, hogy „a munkavállaló naptári évenként egy alkalommal, legalább tizennégy egybefüggő napra mentesüljön a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól.”

Figyelem: a törvény nem azt mondja, hogy 14 nap szabadságot kell egyben kiadni. A fenti szabály szerint annyi szabadságot kell egyben kiadni, hogy 14 napig ne kelljen a dolgozónak munkába állnia. Itt számításba kell venni a heti pihenőnapot (heti pihenőidőt), a munkaszüneti napot és az egyenlőtlen munkaidő-beosztás szerinti szabadnapot is.

A legtöbb esetben a munkáltató döntheti el, hogy mikor, ki és mennyi időre mehet szabadságra. Ehhez azonban köteles a munkavállalót is meghallgatni, de a végső döntés az övé. Nem minden esetben köteles a dolgozó kérésének megfelelően kiadni a szabadságot. Jogai azonban a dolgozónak is vannak.

A bűvös 7-es

A szabadság egy részéről a munkavállaló dönthet.

A munkáltató évente hét munkanap szabadságot a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni.

Ez a 7 nap akkor lehet kevesebb, ha valaki év közben kezdett el az adott munkahelyen dolgozni. Ilyenkor nem csak az éves szabadsága lesz arányosan kevesebb, de azoknak a napoknak is csökken a száma, amiről ő maga dönthet.

A jogosultság nem él a munkaviszony első 3 hónapjában. Akkor hiába is erősködne a dolgozó, hogy szabira akar menni, a döntés a főnök kezében lesz. Ha a munkáltató úgy látja jónak, el is engedheti az új munkatársat szabadságra. Ezt nem tiltja a törvény, bár sokakban él ezzel kapcsolatban téves elképzelés. A szabadsággal kapcsolatos 5 tévhitről itt olvashatsz.

Az a 7 nap, amiről a dolgozó dönthet, legfeljebb két részletben kérhető. Vagyis, hiába szeretne valaki 7 alkalommal 1-1 nap szabadságra menni, a munkáltató ezt a kérést így már nem köteles teljesíteni. Hogyan vehető ki ez a 7 nap? Például úgy, hogy egy alkalommal 2, a másik alkalommal 5 nap. De lehet 4 és 3 nap is egy-egy alkalommal. Az sem lehet akadály, hogy mind a 7 napot egyben vegye ki valaki. Ha viszont már három vagy több részre szeretnénk osztani, ahhoz már a munkáltató belegyezése is kell.

Mennyi idő van felkészülni a szabadságra?

Erre is van szabály, ami mindkét félre érvényes. Célja, hogy mind a munkáltató, mind a munkavállaló időben felkészülhessen a hétköznapitól eltérő időszakra. A bűvös szám ezúttal a 15.

A munkavállalónak legalább a szabadság kezdete előtt 15 nappal jeleznie kell, ha szabadságra szeretne menni. Ugyanígy a munkáltató is köteles a szabadság kezdete előtt 15 nappal jelezni, ha valakit „pihenőre” küld.

Mindenkinek gondtalan nyarat és pihenést kívánok!

 

dr. Kocsis Ildikó ügyvéd
Érthető Jog

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 25., 16:35
Üzletenként 3 millió forintos, vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak az 1001 és 2000 fő közötti hazai településeken működő, egész évben nyitva tartó, a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központban regisztrált, lezárt üzleti évvel rendelkező italüzletei.
2025. 04. 25., 15:55
Az április elején bekövetkezett tavaszi fagykárt vis maior eseménynek ismeri el az ország teljes területére Nagy István agrárminiszter. A rendkívüli helyzettel kapcsolatos kérelmeket az érintett gazdálkodók a káreseménytől számított 21 napon belül nyújthatják be a Magyar Államkincstárnak.
2025-04-24 20:05:00
A fenntarthatósági szempontok ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A „Social” pillér ugyanolyan kulcsfontosságú: a vállalatok felelőssége nemcsak a környezeti hatások csökkentése, hanem az igazságos, befogadó és támogató munkahelyi kultúra megteremtése is. A sokszínűség és befogadás már nem csupán egy HR-trend – írja Bohács Bernadette, az RSM Hungary HR Üzletágának vezetője.
2025-04-24 18:25:00
A világ legkiválóbb mesterséges intelligencia kutatói találkoznak Budapesten, hogy a legújabb fejlesztésekről, trendekről és áttörésekről beszéljenek. A háromnapos „AI Symposium 2025” a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat és aAI Symposium 2025 szingapúri Nanyang Technológiai Egyetem (NTU) közös szervezésében valósul meg.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2025. 04. 21., 20:15
epizód: 2025 / 8   |   hossz: 27:33
Bár a dolgozók nem kizárólag a bér miatt állnak tovább a munkahelyükről, kár lenne tagadni, hogy a nem versenyképes fizetés a legfőbb oka annak, ha új állás után néznek. Sinka Judit, a Jobtain Munkaerő-kölcsönző HR vezetője ebben az epizódban elárulja, hogy a felméréseik szerint hazánkban mennyivel nő a bérigény, és hogy van-e realitása a fizetések emelkedésének a 2025-re várható gazdasági körülmények, illetve a várható infláció mellett. A szakértő arra is választ ad, hogy a magasabb béren kívül még milyen módszerekkel lehet megtartani a tehetséges dolgozókat.
Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A paksi atomerőmű bővítésének keretében megkezdődött a hatodik blokkhoz szükséges reaktortartály gyártása Oroszországban, és ezzel párhuzamosan az ötödik blokk turbinájának első elemeit is gyártani kezdték Franciaországban – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.