Húsvétkor nem ritka, hogy a gyerekek élő kis nyuszit kapnak ajándékba. Nem kérdés, hogy a nyuszik nagyon kedves állatok, nem csoda hát, ha a szülőknek, gyerekeknek megtetszik. Nem árt azonban előre átgondolni, hogy mi lesz a kis szőrmókkal húsvét után. A legfontosabb tudnivalókat dr. Kocsis Ildikó foglalta össze.
A házi kedvencek érdekeit törvény is védi, előírja, hogy állattartóként mit kell betartani. Mire köteles a kis kedvenc gazdája? – kezdi az Érthető Jog friss bejegyzését dr. Kocsis Ildikó ügyvéd.
Házi kedvencek a törvény védelme alatt
Az állatok védelméről és kíméletéről szóló törvény annak tudatában született meg, hogy „az állatok érezni, szenvedni és örülni képes élőlények, tiszteletben tartásuk, jó közérzetük biztosítása minden ember erkölcsi kötelessége” – olvashatjuk a jogszabályban.
A törvény célja, hogy
A törvény kiterjed a kedvtelésből tartott állatokra is, legyen az kutya, macska, papagáj vagy akár húsvét alkalmából a családba kerülő kis nyuszi.
Kinek a felelőssége a megfelelő tartás?
Az állattartó felelőssége, hogy az állat tartása megfelelő körülmények között történjen. Állattartónak minősül az állat tulajdonosa, illetve aki az állatot gondozza, felügyeli.
Mire kell odafigyelni?
Milyen kötelezettségeket ír elő a törvény?
Valamennyi előírt kötelezettséget terjedelmi okokból nem tudjuk itt felsorolni, de nézzünk néhány fontos előírást:
Megunt kedvencek: bármi megtehető?
Sajnos hallani lehet kidobott, szélnek eresztett házi kedvencekről. Ezt azonban a törvény szigorúan tiltja.
A törvény kimondja, hogy „az állat elűzése, elhagyása vagy kitétele tilos”.
Az állat életét elfogadható ok vagy körülmény nélkül nem szabad kioltani sem. Elfogadható oknak, körülménynek minősül:
Mi lehet a büntetése a rossz gazdának?
Vigyázzunk kedvenceinkre, és mindig megfontoltan döntsünk, mielőtt egy kis állatot a családba fogadunk.
dr. Kocsis Ildikó
ügyvéd
Érthető Jog
Kávéval töltik meg az Akváriumot október 8-án.
Befejezték annak a tíz kútnak a kialakítását a Zaporizzsjai Atomerőmű közelében, amelyekkel az erőmű hűtővízellátása hosszú távon megoldható – tájékoztatott a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség.