A szilveszter a móka, kacagás, szórakozás, és a szilveszteri tűzijáték ideje. Legalábbis általában. A 2020-as év azonban csillogó tűzijáték nélkül ér majd véget. A koronavírus miatt ugyanis a szilveszteri tűzijáték szabályozása is változott. A legfontosabbakat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.
A szilveszteri tűzijáték szabályozása
A tűzijátékot és minden robbanó, füstölgő szórakoztató eszközt, összefoglalóan pirotechnikai eszköznek neveznek. Mivel ezek a játékok nem veszélytelenek, így használatukat jogszabály határozza meg, mégpedig igen részletesen – kezdi az Érthető Jog friss bejegyzését dr. Kocsis Ildikó ügyvéd.
Azért, hogy tisztában legyél vele, mi minősül pirotechnikai terméknek, a jogszabály ezt is megmondja:
„Pirotechnikai termék bármely olyan, robbanóanyagot, illetve pirotechnikai elegyet tartalmazó termék, amely önfenntartó exoterm kémiai reakción keresztül, szabályozott módon, előre meghatározott speciális (fény-, füst-, gáz-, hang-, hő-, köd-, láng- vagy szikra-) hatást, illetve ezeknek a hatásoknak a kombinációját fejti ki.”
Exoterm reakciónak a hőtermelő reakciókat nevezzük – tudhatjuk meg a sulinetről
Vagyis nem csak a szilveszteri tűzijáték tartozik a szabályozott termékek közé. Ha bármi olyannal találkozol, ami robban, füstöl, szikrázik, akkor jobb „gyanakodni”, hogy valóban engedélyezett pirotechnikai termékről van-e szó, és ráadásul olyan-e, amit te is használhatnál normál esetben.
A pirotechnikai termékek csoportjai
A szórakoztató célú pirotechnikai termékek 4 pirotechnikai osztályba sorolhatók attól függően, hogy mennyire veszélyesek, kell-e engedély, speciális végzettség a használatukhoz.
1. osztály: Itt találjuk a nagyon alacsony kockázattal és elhanyagolható zajszinttel járó termékeket. Ezeket behatárolt területen való használatra szánták.
2. osztály: Ide tartoznak az alacsony kockázattal és alacsony zajszinttel járó, a szabadban egy behatárolt területen használható termékek.
3. osztály: Itt már magasabb a kockázat. A szabadban lévő nagy nyílt területen használható eszközökről van szó, melyek zajszintje nem ártalmas az emberi egészségre.
4. osztály: Itt már nagy a kockázat. Kizárólag szakember által használható és kezelhető termékekről van szó. A zajszint azonban itt sem ártalmas az emberi egészségre.
Minden esetben a csomagoláson kell szerepelnie, hogy melyik osztályba tartozik az adott termék.
Ki, mikor és mit használhat(na) engedély nélkül?
A fenti kérdés a 2020-as szilveszteri készülődés esetén inkább csak elméleti, de mindjárt látjuk, hogy miért.
Fő szabály szerint a pirotechnikai termékek, így a tűzijátékok tárolása, értékesítése, felhasználása és megsemmisítése is engedélyhez kötött tevékenység. Van azonban kivétel is a szabály alól.
Általában egyes pirotechnikai termékek, például a szilveszteri tűzijáték engedély nélkül is használhatók. Az előírt szabályokat azonban ebben az esetben is be kell tartani.
Így például:
Vannak szabályok, melyek nem az életkortól függnek:
A koronavírus és a szilveszteri tűzijáték: ki gondolná, hogy közük van egymáshoz?
Ahogyan már többször említettem, a 2020-as szilveszterre eltérő szabályok érvényesülnek. Ennek oka a koronavírus miatti veszélyhelyzetben érvényesülő eltérő szabályozás.
A veszélyhelyzetre tekintettel született meg a pirotechnikai termékek forgalmazásának és felhasználásának év végi korlátozásáról szóló 587/2020. (XII. 16.) Korm. rendelet.
A rendelet kimondja, hogy idén az 1. és 2. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték december 28-án 18 óra és január 1-jén 6 óra között sem használható fel.
Ezen kívül a 3. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték termék tekintetében meghatározott tevékenységek sem hatósági engedély nélkül, sem a hatóság által kiadott engedély birtokában nem végezhetők.
Ezúttal tehát szilveszter ide vagy oda, a tűzijátékot mindenképpen felejtsük el.
Az idei szilveszteri tűzijáték szabálysértésként büntethető
A szabálysértési törvény kimondja:
„Aki a pirotechnikai termékek előállítására, forgalmára, tárolására, szállítására, felhasználására, megsemmisítésére, birtoklására vonatkozó előírásokat megszegi, szabálysértést követ el.”
A veszélyhelyzetben a fenti Kormány rendelet módosította a pirotechnikai termékekkel, tevékenységgel kapcsolatos szabályokat. Így idén szilveszterkor nem használhatóak azok a termékek sem, melyek tavaly még megengedettek voltak. Aki nem tartaná ezt be, bizony szabálysértést követ el és büntethető.
dr. Kocsis Ildikó
ügyvéd
Érthető Jog
A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.
Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. 2023. november 16-án megtartotta az éves fizikai védelmi gyakorlatát az Országos Atomenergia Hivatal, az Országos Rendőr-főkapitányság és a Tolna Vármegyei Rendőr-főkapitányság felügyelete mellett.