A koronavírus miatt ugrott a szilveszteri tűzijáték is

2020. 12. 31., 11:15

A szilveszter a móka, kacagás, szórakozás, és a szilveszteri tűzijáték ideje. Legalábbis általában. A 2020-as év azonban csillogó tűzijáték nélkül ér majd véget. A koronavírus miatt ugyanis a szilveszteri tűzijáték szabályozása is változott. A legfontosabbakat dr. Kocsis Ildikó ügyvéd foglalta össze.

A szilveszteri tűzijáték szabályozása

A tűzijátékot és minden robbanó, füstölgő szórakoztató eszközt, összefoglalóan pirotechnikai eszköznek neveznek. Mivel ezek a játékok nem veszélytelenek, így használatukat jogszabály határozza meg, mégpedig igen részletesen – kezdi az Érthető Jog friss bejegyzését dr. Kocsis Ildikó ügyvéd.

Azért, hogy tisztában legyél vele, mi minősül pirotechnikai terméknek, a jogszabály ezt is megmondja:

„Pirotechnikai termék bármely olyan, robbanóanyagot, illetve pirotechnikai elegyet tartalmazó termék, amely önfenntartó exoterm kémiai reakción keresztül, szabályozott módon, előre meghatározott speciális (fény-, füst-, gáz-, hang-, hő-, köd-, láng- vagy szikra-) hatást, illetve ezeknek a hatásoknak a kombinációját fejti ki.”

Exoterm reakciónak a hőtermelő reakciókat nevezzük – tudhatjuk meg a sulinetről

Vagyis nem csak a szilveszteri tűzijáték tartozik a szabályozott termékek közé. Ha bármi olyannal találkozol, ami robban, füstöl, szikrázik, akkor jobb „gyanakodni”, hogy valóban engedélyezett pirotechnikai termékről van-e szó, és ráadásul olyan-e, amit te is használhatnál normál esetben.

A pirotechnikai termékek csoportjai

A szórakoztató célú pirotechnikai termékek 4 pirotechnikai osztályba sorolhatók attól függően, hogy mennyire veszélyesek, kell-e engedély, speciális végzettség a használatukhoz.

1. osztály: Itt találjuk a nagyon alacsony kockázattal és elhanyagolható zajszinttel járó termékeket. Ezeket behatárolt területen való használatra szánták.

2. osztály: Ide tartoznak az alacsony kockázattal és alacsony zajszinttel járó, a szabadban egy behatárolt területen használható termékek.

3. osztály: Itt már magasabb a kockázat. A szabadban lévő nagy nyílt területen használható eszközökről van szó, melyek zajszintje nem ártalmas az emberi egészségre.

4. osztály: Itt már nagy a kockázat. Kizárólag szakember által használható és kezelhető termékekről van szó. A zajszint azonban itt sem ártalmas az emberi egészségre.

Minden esetben a csomagoláson kell szerepelnie, hogy melyik osztályba tartozik az adott termék.

Ki, mikor és mit használhat(na) engedély nélkül?

A fenti kérdés a 2020-as szilveszteri készülődés esetén inkább csak elméleti, de mindjárt látjuk, hogy miért.

Fő szabály szerint a pirotechnikai termékek, így a tűzijátékok tárolása, értékesítése, felhasználása és megsemmisítése is engedélyhez kötött tevékenység. Van azonban kivétel is a szabály alól.

Általában egyes pirotechnikai termékek, például a szilveszteri tűzijáték engedély nélkül is használhatók. Az előírt szabályokat azonban ebben az esetben is be kell tartani.

Így például:

  • 14 éves kor alatt egyik tűzijáték használata sem megengedett, ha nincs ott egy nagykorú is, aki felügyel. A gyerekek magukban tehát nem játszadozhatnak ezekkel a termékekkel, bármennyire is veszélytelennek gondolná azt a szülő.
  • 14 éves kor felett az 1. osztályba sorolt termékek engedély nélkül is megvásárolhatók. A petárda azonban nem tartozik ide! Otthon tárolni viszont csak meghatározott kisebb mennyiségben lehet. Vagyis, ha esetleg úgy gondolnád, hogy nagyobb mennyiségben szerzed be és jó lesz majd jövőre is, ez semmiképpen nem javasolt.
  • 16 év alattiak esetén a 2. osztályba tartozó tűzijátékok használatakor is kötelező egy nagykorú személy felügyelete.
  • 16 éves kor felett engedély nélkül vásárolható az 1. és 2. osztályba tartozó termék is. Kivétel ez alól a petárda! A tárolásra itt is igaz a fenti szabály, vagyis házi raktár nem lehet a garázsban, pincében.
  • A nagykorú személyek a 3. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijátékot december 28-a és 31-e között vásárolhatnák meg engedély nélkül. Ezeket azonban csak december 31-én 18 órától január 1-jén 6 óráig lehetne felhasználni. A 2020-as szilveszteri évfordulóra ez azonban nem igaz. Mindjárt mondom, hogy idén miért nem érdemes házi tűzijátékot vásárolni.

Vannak szabályok, melyek nem az életkortól függnek:

  • Az 1., 2. és 3. osztályba tartozó tűzijáték nem használható szakember irányítása nélkül közintézményben, középületben, sportlétesítményben, egyházi helyiségben, védett természeti területen, valamint rendezvény nyilvános helyszínén.
  • Tilos a tűzijáték a villamoson, buszon, vonaton. Egyik pirotechnikai termék sem használható fel tömegközlekedési eszközön.
  • Az utcán, kikapcsolódásra, szórakozásra, sporttevékenységre, szabadidő eltöltésére szolgáló területen nem szabad durrogtatni. Ez alól normál esetben a szilveszteri időszak kivételt jelent. Az 1. és 2. osztályba tartozó szilveszteri tűzijáték használata december 28.-án 18 óra és január 1-jén 6 óra között megengedett lenne. A 3. osztályba tartozót csak december 31-én 18 órától lehetne használni. 2020 szilveszterén azonban egyik kivétel sem él.
  • A 4. osztályba tartozó tűzijátékok használata csak pirotechnikai szakemberek számára megengedett.
  • Petárdát nem lehet jogszerűen sem birtokolni, sem használni.

A koronavírus és a szilveszteri tűzijáték: ki gondolná, hogy közük van egymáshoz?

Ahogyan már többször említettem, a 2020-as szilveszterre eltérő szabályok érvényesülnek. Ennek oka a koronavírus miatti veszélyhelyzetben érvényesülő eltérő szabályozás.

A veszélyhelyzetre tekintettel született meg a pirotechnikai termékek forgalmazásának és felhasználásának év végi korlátozásáról szóló 587/2020. (XII. 16.) Korm. rendelet.

A rendelet kimondja, hogy idén az 1. és 2. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték december 28-án 18 óra és január 1-jén 6 óra között sem használható fel.

Ezen kívül a 3. pirotechnikai osztályba tartozó tűzijáték termék tekintetében meghatározott tevékenységek sem hatósági engedély nélkül, sem a hatóság által kiadott engedély birtokában nem végezhetők.

Ezúttal tehát szilveszter ide vagy oda, a tűzijátékot mindenképpen felejtsük el.

Az idei szilveszteri tűzijáték szabálysértésként büntethető

A szabálysértési törvény kimondja:

„Aki a pirotechnikai termékek előállítására, forgalmára, tárolására, szállítására, felhasználására, megsemmisítésére, birtoklására vonatkozó előírásokat megszegi, szabálysértést követ el.”

A veszélyhelyzetben a fenti Kormány rendelet módosította a pirotechnikai termékekkel, tevékenységgel kapcsolatos szabályokat. Így idén szilveszterkor nem használhatóak azok a termékek sem, melyek tavaly még megengedettek voltak. Aki nem tartaná ezt be, bizony szabálysértést követ el és büntethető.

 

dr. Kocsis Ildikó
ügyvéd
Érthető Jog

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 02., 14:30
A Z generáció tudatosan, de rendkívül élménycentrikusan költ – derül ki egy generációról készült átfogó kutatásból. A riport készítésében közreműködött a Diverzum, hazánk legnagyobb diákkedvezményeket kínáló platformja is, amelynek a partnerségi vezetőjével, Takács Péterrel beszélgettünk a Cégkassza Podcast legújabb adásában. A szakértő megosztotta gondolatait a Diverzum indulásáról, valamint a fiatalok fogyasztási szokásairól és digitális életmódjáról is.
2025. 06. 12., 11:05
Májusban országos szinten 0,8 százalékkal nőttek a lakbérek áprilishoz képest, ugyanakkor a fővárosban enyhe csökkenés történt: Budapesten 0,2 százalékkal estek vissza az albérletárak. Éves összevetésben továbbra is drágulás látható: országosan 7,9 százalékkal, Budapesten pedig 7 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak az elmúlt egy év során – derül ki a KSH-ingatlan.com májusi lakbérindexéből.
2025-06-11 14:05:00
„Az orosz-ukrán háború alapjaiban változtatta meg az európai biztonsági rendszert, felszínre hozva a katonai felkészültség súlyos hiányosságait, valamint a védelmi szektor hosszú éveken át tartó alulfinanszírozásának következményeit.”
2025-06-11 08:40:00
Az előző hónaphoz képest átlagosan 0,2 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak 2025 májusában, az éves infláció az áprilisi 4,2 százalékról 4,4 százalékra emelkedett – tájékoztatott a statisztikai hivatal. Összehasonlításképpen: az eurózónában az átlagos ráta már 2 százalék alatt jár.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.
2025. 05. 04., 10:25
epizód: 2025 / 9   |   hossz: 29:18
A cégvezetői és értékesítői tréningeken, illetve mentorprogramokon túl azt az összetett feladatot is vállalni kell, hogy fejlesszük, ne csak a gazdasági szereplők, hanem az egész társadalom fizikai és mentális egészségét – vallja Turcsán Emese, az Einstein Akadémia (érdekes módon kriminálpedagógiára szakosodott szociálpedagógus) alapítója és vezetője. Beszélgetésünk apropóját az akadémia mellett életre hívott Einstein Alapítvány, illetve a kibontakozóban lévő Kék Zóna Projekt adta. Előbbi fiatal tehetségek felkarolására és díjazására jött létre, míg utóbbi hazánkban akarja kialakítani a hosszú, kiegyensúlyozott életet élő emberek közösségét – egészen átfogó kutatásokkal és gyakorlatokkal.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

A Paksi Atomerőmű középtávú karbantartási tervének megfelelően június 6-tól megkezdődik, a 4. blokk 2025. évi karbantartása, amely a fűtőelemek üzemszerű cseréjével összekötött tervszerű karbantartási tevékenységeket foglalja magában – tájékoztatott az Országos Atomenergia Hivatal (OAH).