áfa

Itt találod az összes cikket a „áfa” témában!

Nem számlázhatnak kedvezményes áfával az élményfőzés-szervezők

Nem számlázhatnak kedvezményes áfával az élményfőzés-szervezők

Az élményfőzés elterjedt és stílusos ajándékötlet, azonban több kérdést vet fel adózási szempontból.
2024. 01. 02., 14:10
Új uniós szabályok léptek életbe az áfacsalások ellen

Január 1-jén új átláthatósági szabályok lépnek hatályba, amelyek segítségével az uniós tagállamok határozottabban fel tudnak majd lépni a hozzáadottérték-adóval („héa”, Magyarországon: áfa) kapcsolatos csalások ellen – olvasható az Európai Bizottság közleményében.

2023. 11. 14., 10:40
Új áfakulcs a magyar jogrendszerben

Magyarország is élni kíván a „szuperkedvezményes” áfamérték jogszabályba történő integrálásával, és egy új áfakulcsot, a nulla százalékos áfamértéket vezeti be 2024. január 1-től a napilapokra.

2023. 08. 14., 13:37
Már most érdemes készülni a cégeknek az új áfaszabályokra

Alapjaiban reformálná meg az áfaszabályokat az Európai Bizottság egy javaslatcsomagja, mely a digitális korra való felkészülést és az uniós áfaszabályok korszerűsítését célozza. A tervezett változások több területet érintenének, többek között módosítanák, illetve megszüntetnék a vevői készlet egyszerűsítés jelenlegi rendszerét.

2023. 08. 03., 13:45
Áfa a digitális korban: jelentős változások jöhetnek a számlázásban

Az Európai Bizottság számára is világossá vált, hogy az utóbbi évek piaci viszonyainak változásai miatt szükségessé vált a jelenlegi uniós áfa szabályok egyszerűsítése és korszerűsítése. Az erre kidolgozott javaslatcsomag több területet is érint, többek között a számlakiállítás és elektronikus számlázás terén.

2023. 07. 20., 14:24
RSM Hungary: mit kell tudni a külföldi áfaregisztrációról?

A társaságok életében bekövetkező piacbővítés, vagy a gazdasági tevékenységhez kapcsolódó tipikus tranzakciók külföldi áfaregisztrációs kötelezettséggel járhatnak. Az RSM Hungary új blogbejegyzésében sorra veszik, hogy milyen esetekben kell egy társaságnak külföldön adószámot igényelnie és a helyi adókat megfizetnie.

2023. 06. 20., 12:22
Beruházás bérelt ingatlanon: mi van az áfával?

Hogyan kezelendő az áfa rendszerében, ha egy áfaalany az általa bérelt, vagyis nem a saját tulajdonában álló, de a gazdasági tevékenysége körében használt, hasznosított ingatlanon a saját költségén beruházást hajt végre? A kérdésre a Pénzügyminisztérium és a NAV szakértői válaszoltak.

2023. 05. 25., 15:25
Mazars: kifejezetten magas az adóék Magyarországon

A hazai üzleti hangulatot a kiugróan magas infláció és az extraprofitadó mellett az is befolyásolja, hogy költségesebbé és nehezebbé válik a gazdasági együttműködés az USA-val – állapítja meg adóbrossúrájában a Mazars.

2022. 12. 19., 14:47
Áfa a digitális korban: az Európai Bizottság új adócsomagja

Az Európai Bizottság újabb mérföldkőhöz érkezett az „Áfa a digitális korban” elnevezésű intézkedéscsomagjának december 8-ai előterjesztésével. A „Javaslat” legfontosabb elemeit a PwC Magyarország szakértői foglalták össze.

2022. 12. 16., 16:19
Jelentős áfa-megtakarítással járhat a biztosítási szolgáltatások továbbszámlázása

Egyre több esetben lehet a megvásárolt termékhez vagy szolgáltatáshoz biztosítást is igénybe venni. Ezt a biztosítást a vevő általában nem közvetlenül a biztosítótól, hanem a terméket vagy szolgáltatást értékesítő társaságtól kapja közvetített szolgáltatásként. Tipikusan ilyen a bérelt/lízingelt személygépkocsikhoz tartozó CASCO vagy az elektronikai eszközök készülékbiztosítása. Mivel a biztosítás jellemzően áfa-köteles termékre vagy szolgáltatásra vonatkozik, felmerül a kérdés: minden esetben az alapügylet járulékos elemének kell tekinteni a biztosítást, vagy van lehetőség ennek áfamentes továbbszámlázására?

2022. 12. 15., 11:18
Adózási opciók az új évre – közeleg a határidő

Az Áfa törvény számos választási lehetőséget tartogat a gazdasági élet szereplői számára. Ezek olyan alternatív adózási módok, melyek akár jelentős előnyt, de téves választásuk esetén akár komoly hátrányt is okozhatnak az adózók számára.

2022. 10. 29., 12:20
Megy az 5 százalékos lakásáfa, mégis marad további 6 évig

Hatályát veszti az a veszélyhelyzeti rendelet, amelyben a kormány további két évre, 2024 végéig kitolta az 5 százalékos lakásáfa alkalmazhatóságát, de a lehetőség mégis megmarad, mert a parlament előtt lévő adótörvény-módosítás megtartja a kétéves hosszabbítást. Ráadásul valójában 2028 végéig lehet majd élni vele – írja a Bank360.hu.

2021. 07. 03., 14:00
Az új e-kereskedelmi szabályok kedveznek az exportnak

Július 1-jétől egyszerűsödnek az e-kereskedelemmel kapcsolatos áfaszabályok az EU-ban. Szakértők szerint a könnyítés az e-kereskedelem további élénkülését és a hazai export bővülését eredményezheti.

2021. 03. 04., 22:45
Döntött a Kúria: visszajár a behajthatatlan követelések áfája

A Kúria először döntött érdemben a behajthatatlan követelésekre jutó áfa visszatérítésével kapcsolatos ügyekben – mégpedig az adózók javára. Az ítéletek több hasonló ügyben is utat mutatnak, sőt: a 2020-ban hatályba lépett szabályok alapján kért visszatérítésekben is segíthetik az adózókat.

2021. 01. 25., 10:00
Behajthatatlan követelések: így változtak az áfaszabályok

2020. január 1-je óta a termékértékesítés vagy szolgáltatásnyújtás után fizetendő áfa alapja – meghatározott feltételek teljesülése esetén – csökkenthető, ha az adóalany vevő a termék vagy szolgáltatás ellenértékét nem egyenlítette ki. Az adóalap utólag önellenőrzéssel, a behajthatatlan követelésként elszámolt ellenérték vagy részellenérték adót nem tartalmazó összegével korrigálható – hívja fel a figyelmet az adóhivatal.

2020. 10. 28., 13:45
Érthetetlenül feledékeny a román kormány

A román kormány még a múlt héten elfogadta az adóbefizetési kötelezettség felfüggesztéséről szóló rendeletet, ám azt „elfelejtette” megjelentetni a Hivatalos Közlönyben.

2020. 09. 29., 20:30
A behajthatatlan követelésekre eső áfa visszaigénylésével kapcsolatos adóhatósági gyakorlatot vizsgálja az EU Bírósága

Manapság a magyar adózás egyik legfelkapottabb témája a behajthatatlan követelésekre eső áfa visszaigénylése. A COVID-19 pandémia következtében kialakult gazdasági helyzetben egyre több vállalkozásnak adódnak nehézségei a kintlévőségek behajtásával, és a behajtás sikertelensége esetén jól jön az áfa-visszatérítés útján megmenthető pénz.

2020. 07. 02., 19:20
Cukorral, étolajjal kereskedő adócsalókat fogott a NAV

Összehangolt belföldi és nemzetközi akcióban újabb cukorral és étolajjal kereskedő szervezett bűnözői csoportot számolt fel a napokban a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). A főként Pest és Zala megyében működő cégháló a közösségi áfaszabályok kijátszásával 3,5 milliárd forint adót csalt el. A két magyar irányító már letartóztatásban van.

2020. 06. 08., 19:30
Óvatosan az áfával! – Sok a buktató a kialakult helyzetben

A járványügyi helyzet miatti távolságtartás, valamint a személyes érintkezések hiánya miatt számos olyan helyzettel kell szembesülniük a vállalkozásoknak, amelyek kérdéseket vethetnek fel és akár kockázatot is jelenthetnek az általános forgalmi adóval kapcsolatban, legyen szó például a kiszállítás igazolásáról közösségi ügyletek esetén, a papír alapú számlák elektronikus továbbításáról, vagy akár behajthatatlan követelések kapcsán az elektronikus úton közölt fizetési felszólításról.

2020. 06. 07., 09:00
Meddig terjed a számlabefogadó felelőssége?

Új kihívások elé állíthatja az adózókat és alapjaiban írhatja át az áfalevonási gyakorlatot az online számlaadat-szolgáltatási kötelezettség bővítése.

2020. 02. 06., 14:30
Ez vár a felszolgálási díjra nyártól

Július 1-jétől nemcsak a legalább 100 ezer forintot felszámított áfát tartalmazó számláról kell adatot szolgáltatnia vendéglátóhelyeknek az adóhatóságnak, hanem a belföldön nyilvántartásba vett adóalany részére kiállított számláról is.

2020. 01. 17., 09:15
Áfa: tíz dolog, amire 2020-ban érdemes figyelni

Az áfaszabályok változása sok szektort és társaságot érinthet: az RSM Hungary összegyűjtötte, melyek azok a területek, amelyekre 2020-ban érdemes kiemelt figyelmet fordítani a hazai vagy az európai jogszabályok változása okán.

2019. 11. 27., 16:16
Igazságosabbá válik az áfarendszer? – Nyertes-vesztes áfapozíciók 2020-tól

A jövőre életbe lépő adóváltozások között több olyan elem is megjelenik, amelyek nyomán egy méltányosabb áfarendszer körvonalai rajzolódnak ki. E változások lehetőséget adnak korábban lezártnak vélt áfaviták újranyitására a behajthatatlan követelések, a fordított helyett hibásan egyenes adózás szerint kiállított számlák, illetve a tévesen kiállított számlák érvénytelenítésének áfavonzatai kapcsán – hívja fel a figyelmet az RSM Hungary.

2019. 09. 04., 17:01
Uniós áfareform: adómentes számlázás előtt ellenőrizni kell a vevő adószámát

2020. január 1-én átalakul az Európai Unió áfaszabályozása. A Quick Fixes néven futó reform egyebek mellett a vevői adószámokkal kapcsolatos szabályokon is változtat. Fel kell készülni arra, hogy a magyar vállalkozások külföldi ügyleteik után a jövő év elejétől csak némi pluszmunka elvégzése árán számlázhatnak adómentesen – hívja fel a figyelmet a Deloitte.

2019. 08. 23., 11:45
Uniós áfaváltozások 2020-tól: vevői készletek

Az Európai Unión belül a vevői készletekre vonatkozó speciális szabály egységessé válik 2020-tól, így két különböző uniós országban működő eladó és vevő minden országban azonos feltételek alapján mentesül az extra adóadminisztráció és adóbejelentkezési kötelezettség alól – hívja fel a figyelmet az RSM Hungary.

2019. 07. 15., 12:02
Nincs áfa, nincs áfacsalás?

Elsőként Csehország számára kívánja lehetővé tenni az általános fordított adózás alkalmazását az Európai Bizottság 2019. június 21-én közzétett ajánlásában. Kérdés, hogy ennek milyen hatása lehet Magyarországra.

2019. 05. 27., 17:00
Úton az áfarendszer igazságossága felé

Az Európai Unió Bírósága egy közelmúltbeli ügyben kimondta, hogy az áfaügyletek ellenőrzése során az adóhatóság nem tekinthet el a teljes költségvetési kihatás vizsgálatától.

2019. 04. 13., 13:25
Bérelt cégautó: buktatókat rejthet az 50 százalékos áfalevonás

2019. január 1-jétől a személygépkocsik bérbevételére jutó áfa 50 százaléka levonható abban az esetben is, ha erről az adóalany nem vezet tételes útnyilvántartást. Az első pillantásra egyszerűnek tűnő szabályozás azonban a gyakorlati életben ennél bonyolultabb és akár a korábbinál kedvezőtlenebb eredményű is lehet – hívja fel a figyelmet Vizer József, az RSM Hungary adóigazgatója.

2019. 03. 03., 11:35
Behajthatatlan követelések: visszakérhető az áfa?

Nagy port kavart szakmai berkekben az Európai Bíróság két áfa témában hozott, behajthatatlan követelésekkel kapcsolatos döntése. Az egyik ítéletben megfogalmazott bírósági álláspont megalapozott reményt adhat a nagy összegű behajthatatlan követeléssel rendelkező magyar vállalkozások számára is az áfakötelezettség megítélése kapcsán – hívja fel a figyelmet az RSM Hungary.

2019. 01. 22., 18:30
Áfa: tíz dolog, amire érdemes figyelni 2019-ben

Az áfaszabályok változása sok szektort és társaságot érinthet: az RSM Hungary összegyűjtötte, melyek azok a területek, amelyekre a hazai vagy az európai jogszabályok változása okán 2019-ben érdemes kiemelt figyelmet fordítani.

2019. 01. 07., 16:16
A kormány nem lát okot és módot az áfa csökkentésére

Az adószerkezet átalakításával megfelel az ország annak az elvárásnak, hogy a tőke- és munkajövedelmeket terhelő adók csökkentése mellett a forgalmi típusú adók irányában nőjenek a terhek – mondta a Világgazdaságnak a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára.

2019. 01. 04., 17:03
Határokon átnyúló ügyletek: kérjen „nemzetközi állásfoglalást”!

Az EU ÁFA Fórum keretében több tagállam – Belgium, Ciprus, Dánia, Egyesült Királyság, Észtország, Finnország, Franciaország, Hollandia, Írország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Olaszország Portugália, Spanyolország, Svédország és Szlovénia – döntött úgy, hogy részt vesz a határokon átnyúló ügyletekkel kapcsolatos állásfoglalások (Cross-Border Rulings, CBR) iránti kérelmeket érintő tesztrendszerben.

2018. 11. 07., 07:56
2023-ig maradhat a kedvezményes lakásáfakulcs

A kormány javaslata alapján 2023. december 31-ig továbbra is a kedvezményes, 5 százalékos áfakulcs alkalmazható azon új lakóingatlanok értékesítésekor, amelyek 2018. november 1-én végleges építési engedéllyel rendelkeztek – jelentette be Varga Mihály pénzügyminiszter.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS